Babam Icin Elimden Geleni Yapacagim
 
marangoz, carpenter

Babam İçin Elimden Geleni Yapacağım

Genç adam, evinin alt katında marangozluk yapıyordu. Kapı ve pencere konusunda uzmandı. Fakat plâstik pencereler yaygınlaşınca, ahşap olanlara rağbet azaldı. Bu yüzden işler iyi gitmiyordu. Üstelik de çocukları büyümüş, biri hariç hepsi de okula başlamıştı. Masrafları artınca, yanındaki kalfasına yol verdi. İşe biraz daha erken koyulur, yardımcıya ayırdığı parayı, çocukların harçlığına katardı.

Adam, birgün çalışırken; elektrik kesildi ve uzun süre beklediği halde gelmedi. Aksi gibi, o akşam üzeri teslim etmesi gereken birkaç pencere vardı. Boş kalmayı sevmezdi. Planyayı yağladı, talaşları süpürdü. Biraz dinlenmek için eve çıkarken, sigortaya göz attı. Eğer yanılmıyorsa, bu iş normal değildi. Biri gelip sigortayı kapatmış olmalıydı.

Şalteri kaldırınca, atölye aydınlandı. Tahminleri doğru çıkmıştı; ama bu işe bir anlam veremiyordu. Şaka dese, böyle bir şaka yapılmazdı. Kendisini kıskanacak bir düşmanı da yoktu.

İşe koyulduğunda, yine aynı şey oldu; ama bu sefer suçluyu görmüştü. Oğlu, evden atölyeye bağlanan merdiveni sessizce inmiş ve sigortayı kapattığı sırada, babasını karşısında bulmuştu.

Adam, on yaşına gelmiş bir çocuğun böyle bir haylazlığını affedemezdi. Bütün günü, onun yüzünden mahvolmuştu. Bir kere yapmış olsa, ses çıkartmazdı. Ama tekrarlaması, hangi yönden bakılırsa bakılsın, büyük hataydı. Saçlarından yakalayıp sıkı bir tokat attı. Her şey onun iyiliği içindi. Belki vurduğu tokat, serseri olmasını engellerdi.

Adam, oğlunun gözyaşlarını görmezden geldi ve eve çıktıktan sonra, eşine dert yanarak:

— Bu çocuğun, okulda kimlerle düşüp kalktığını bilmemiz lazım! dedi. Eğer serbest bırakırsak, başımıza büyük dertler açacak!

Adam, bir süre düşündü. Sonunda da en kolay yolu buldu. Oğlunun hiç aksatmadan tuttuğu günlüğünde, arkadaşlarına ait ipucu olmalıydı. Eşi istemese de, ona kulak asmadı ve çocuğunun günlüğünü okumaya başladı.

Oğlu, en son sayfada:

"Bu gece kötü bir rüya gördüm!" yazmıştı. "Atölyede çalışırken, babamı elektrik çarpıyordu. Allah'ım onu koru! Ben elimden geleni yapacağım!"

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Neylan, 07.05.2015, 06:35 (UTC):
Annem ve rahmetli babam için elimden geleni yapacağım. Elimden gelen;iyi ve başarılı insan olmak.Annem ve babam onları doğru,güzel,iyi,başarılı temsil etmemi hep beklerler.İnşallah. "Umulan dağlara kar yağmasın." Sizi seviyorum annem ve babam.

Yorumu gönderen: ahmet, 07.12.2010, 13:18 (UTC):
evladında hayılısı aksi evlat mal mülk fitnenin kaynağı olur.Bir musibet bin nasihattan hayırlı olur.

Yorumu gönderen: ibrahim, 01.11.2010, 17:45 (UTC):
cok güzelmis

Yorumu gönderen: ARAFAT, 15.10.2010, 23:40 (UTC):
Cok güzlms...

Yorumu gönderen: melisa, 14.10.2010, 22:31 (UTC):
superrrrrrrr, amin

Yorumu gönderen: OĞULCAN, 23.09.2010, 13:59 (UTC):
AMİİİİİİİİİİNNN

Yorumu gönderen: kim, 25.08.2010, 07:42 (UTC):
Allah butun babaları korusun..ve abileri:(Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56738552 ziyaretçi (144616438 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)