Babami Özlüyorum
 
baba ve kız

Babamı Özlüyorum

Selma D.

Bir sabah annemin acı feryâdıyla uyanmıştım uykudan. Bana; “Kalk kızım, baban öldü!” diyordu. Daha on dört yaşındaydım. Nerden bilebilirdim ki ölümün bu kadar soğuk olduğunu. İlk defa ölen birini bu kadar yakından görüyordum. O da babamdı.

Öyle boş gözlerle bakmıştım yüzüne. Gözleri, yemyeşil aralık; sanki ölmemiş gibi. O an ölümün ne kadar soğuk olduğunu hissetmiş üşümüştüm. Bir daha geriye gelemeyeceğini düşünmemiştim bile.

Babamın gri, metal bir çakmağı vardı. Onu yanından hiç ayırmazdı. Öleli tam bir hafta olmuştu. Ben, sessiz sessiz ağlıyordum yatağımın içinde ve karşımda babam duruyordu. Bana niye ağladığımı sordu. “Senin için baba, senin için ağlıyorum!” dedim. “Ağlama kızım, bak ben geldim.” dedi. “Bir daha gitmeyeceksin değil mi baba?!” dedim. “Gitmek zorundayım kızım, fazla kalamam.” dedi.

O anda beni sevmediğini düşünmüştüm. Bir an için susmuş ve babama küsmüştüm. Babam, saçımı okşadı ve beni kucağına oturttu. “Bana bak kızım,” dedi ve çakmağının yeri gösterdi. “Annen, benim bütün eşyalarımı dağıttı. Fakat bu çakmağı abin sakladığı için bulamadı. Sabah uyanınca annene söyle, çakmağımı da versin.” dedi ve kaybolup gitti.

Hemen annemin yanına koşmuştum. “Anne, babam geldi.” dedim. O da bana; “Hadi kızım, rüyanı sabah anlatırsın.” demişti. Ben de uyumuştum.

Sabah olduğunda, annem, “Hadi akşam gördüğün rüyayı anlat.” dedi. Ben, ağlamaya başlamıştım. Çünkü gördüğüm, rüya değildi. Babam, gerçekten gelmişti. Hiç kimseye kendimi inandıramamıştım. O anda abim girdi içeriye. Annem, abime olanları anlattı. Abim, gidip sakladığı yerden çakmağı getirdi. “Anne, kardeşim doğru söylüyor. Bu çakmağı ben saklamıştım babamdan hatıra kalsın diye.” demiş ve sarılıp beni öpmüştü.

O günden sonra babam, bir daha hiç gelmedi. Fakat ne zaman üzülsem, ağlasam; babam, bana rüyalarımda hep yol gösterirdi. Artık ağlamıyorum. Bir hasretlik var içimde sadece.

Babamı çok ama çok özlüyorum.

Selma Doğan,
28 Ağustos 2010, Cumartesi.

Selma Doğan'ın Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: fatmagül, 26.05.2017, 02:34 (UTC):
Ben 4 yaşındaydım annem ve babam ayrıldığında annanemin yanında kalmak zorundaydık annanem babamı hiç sevmezdi bi gün hatırlıyorum babam bizi görmek için annanemin evine geldi bana çocuklarımı göster diye yalvarıyordu babam annanemin eve giriş kapısı hep kitli olurdu kapının orda aralıklar vardı babam oraya elini koymuştu annanem kapıyo doğru gitti ben babamla görüşücez sandım ama ananem gitti babamın ellerine vurdu ben bağırdım ama dinlemedi annem o benim çocuklarımın babası dedi ama onuda dinlemedi sonra polisler geldi mahkemeye çıktılar babama yasak verdiler artık bizle görişmiycekti ama ben onları hatırlıyorum babamı hatırlayamıyorum babam öleli 6 sene oldu ve ben babamı hatırlamıyorum ama annemgil ablamla bana demedi daha 2 sene oldu bilmiyorum annanem annemi evlendirdi o adamda şimdi bize hep şey diyo sizi babanız sevmemiş beni mi sevicem 2 yıldır her gece alıyorum elbirliğiyle öldürdüler babamı

Yorumu gönderen: Büşra, 02.01.2017, 22:12 (UTC):
1 bucuk ay ooldu hayatımızdan giideli o kadar derin bir yara açtın ki babacım kim gelirse gelsin yoklugun asla dolmayacak..bir yerden izlediğini biliyorum canım babam. Sana layık evlat olacağım dediğin gibi . Çık gel nolursun

Yorumu gönderen: Sensu dibekli , 19.02.2016, 20:53 (UTC):
Babamı çok özledim çok canım yanıyor çok kıriyolar beni baba
Sen en büyük desteği m

Yorumu gönderen: yorgun, 04.12.2010, 12:56 (UTC):
bende babamı 8 yaşındayken kaybettim babama çok düşkündüm.o benim herşeyimdi.12 sene geçti ama hala kabullenemiyorum hayat çok zor sevmek dahada zormuş.seneler geçtikçe babama olan sevgim dahada artıyor babamın sesini özledim ona sarılmayı bakmayı babamla ilgili herşeyi çok özlüyorum hayatımın bir anlamı yok onsuz.bu duyguyla nasıl baş edilir hala öğrenemedim?

Yorumu gönderen: teoman, 31.08.2010, 19:02 (UTC):
babamı kaybedeli 3 gün oldu herzaman derdim babamın nefesi bile yeter diye ama artık o nefeste yok çok ama çok seviyodum babamı özlüyorum ölüyorum keşke allahım benim canımdan can alsaydıda babama bişey olmasaydı

Yorumu gönderen: Selma .D, 31.08.2010, 14:11 (UTC):
Haklısın hilal insanlar bazı şeylerin değerini kaybedince anlıyorlar Allah geride kalanlara ömür versin

Yorumu gönderen: hilal, 31.08.2010, 10:48 (UTC):
bende babamı 12 yaşında kaybettim şimdi 23 yaşındyım artık anne oldum ama hala o boşlugu kapatamıyorum gerçek dünyada büyüyüp anne olsamda içimde hala 12 yaında babasını kaybeden küçük kız yaşıyo gerçekten çok zor babası olup kıymetini bilmeyenlere çok kızıyorum :(((

Yorumu gönderen: Selma .D, 30.08.2010, 10:29 (UTC):
Ayşegül geçmiş olsun kendineiyi bak yapacak çok işimiz var daha yeni başladık

Yorumu gönderen: kim, 30.08.2010, 07:12 (UTC):
bizde diyebilirsin kayipgul sen benmi var aramizda artik:)evet aysegul seni seviyoruz:)

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 30.08.2010, 07:05 (UTC):
biz dersem olmaz şimdi ben diyeyim en iyisi kim kendi sevgisini ilan eder nasıl olsa:)bende seni seviyorum ayşegül hep gül:)

Yorumu gönderen: kim, 30.08.2010, 07:01 (UTC):
sevindim:) iyi olmalisin sen bize lazimsin arkadasıim:))

Yorumu gönderen: ayşegül, 30.08.2010, 07:00 (UTC):
:)evet kim,şimdi daha iyiyim teşekkür ediyorum...ve bu ilginiz beni ne kadar duygulandırdı bir bilseniz...ayyy!kızlar sizi çoook seviyorum ben:)

Yorumu gönderen: ayşegül, 30.08.2010, 06:51 (UTC):
teşekkür ederim arkadaşım:)zor bir geceydi ama daha iyiyim...

Yorumu gönderen: kim, 30.08.2010, 06:50 (UTC):
aysegul çok gecmiş olsun..acil şifalar diliyorum ..umarim onemli bişi diildir..dikkat et kendine arkadasim..iyimisin simdi peki..

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 30.08.2010, 06:47 (UTC):
Geçmiş olsun arkadaşım aman dikkat et.......iyisindir inşallah rabbim acil şifalar versin

Yorumu gönderen: ayşegül, 30.08.2010, 06:18 (UTC):
:)yok,yok ne uyudum ne korktum sizin bu güzel sohbeti yaptığınız saatlerde ben hastahanedeydim sadece:)son 3 gündür biraz rahatsızdım sonuçta acillik oldum:)sabaha karşı geldim.selma ablacım,algıda bütünleme diye bir olay varya ben zaten ne hikmetse orayı yakup peygamber olarak okudum:)bir üst yorumunu okuyuncada"Allah Allah hata yaptığını düşünüyor herhalde..."dedim:)hadi sen gözlüksüz yazdında bana ne oluyor???

Yorumu gönderen: sabha, 29.08.2010, 22:45 (UTC):
ewet ebeveyn eksikliği çok kötü çocukkeni yitirme olmuşsa bu insanın kalbinde büyük yaralar açıo eksikler tamamlanmıo sorunlar bitmio anne 2 görevi kaldıramıo o da çöküo sonra kişide başlayan ps. sorunlar......

Yorumu gönderen: kim, 29.08.2010, 21:50 (UTC):
aysegul uyudu korkuttun kizi:))5 dakka cok 2 dakkada anlassak:(

Yorumu gönderen: kim, 29.08.2010, 21:40 (UTC):
sanirim kucuk yaslarda yarim kalmalardan kaynaklaniyo bu özlemler..ona ait ne varsa yaninda olsun istiyosun bi parca icindeki yangini sondurebilmek adina kayipgul..minicikte olsan o yurek özlüyo babayi biliyo artik olmiycagini:( sen uyusana!

Yorumu gönderen: kim, 29.08.2010, 21:30 (UTC):
evet ilginc gercekten..neden sizlerde diilde baskasinda kalmasini istemiş..ayrintilara takilmasam olmuyo..ama daha ilginc olani bunu sana bi sekilde sölemesi sanirim..

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 29.08.2010, 21:24 (UTC):
Babamın gümüş rengi bir cep saati var kim öldüğü günden bu yana hep reminin üzerinde aynı yerde asılı durur....Zincirli olduğu için küçükken kolye gibi boynuma asardım annemlerden gizli yalnız kaldığımda:(bu arada uyusanıza siz

Yorumu gönderen: Selma .D, 29.08.2010, 21:20 (UTC):
Kim ne bileyim ozaman babam öyle söylemişti ağbim gerçekten kimsenin haberi yokken saklamış çakmağı ve babamın öyle söylemesi biraz düşündürücü öyle değilmi

Yorumu gönderen: kim, 29.08.2010, 21:12 (UTC):
selma abla bizdede esyalari dagitilir..ama hani bi kac özel esyasi saklanir cakmak gibi saat gibi mesela bende babamin hic basindan cikarmadigi hep öle hatirladigim sapkasi vardir..arada onu alir koklarim babam gibi kokar:( bu anlamda sormuştum..hep yaninda tasidi o cakmagin baskasinda olmasina üzüldüm galiba:(evet inş. bi gun böle bi sansimiz olur..

Yorumu gönderen: Selma .D, 29.08.2010, 21:01 (UTC):
Ayşegül gözlükleri takmadan yazarsan böyle olur işte yakup yazacağıma yusuf yazmışım siz benim kusuruma bakmayın yaşlılık işte siz yorumu doğru okuyun tamammı:)

Yorumu gönderen: Selma .D, 29.08.2010, 20:47 (UTC):
Ayşegül senin gücün yakında olsan oğlunu korumaya yetmez. o yüzden oğlunu allaha emeanet edeceksin.Ve endişe etmeyecelsin. bizler sadece dua ederek onlara gelecek kaza belalarını hafif atlatmalarını sağlayabiliriz.Yusuf peygamberi bi düşünsene yusufu ne kadar çok sevmişti.Nasıl ayrılığa düştüler.sizinkiler güzel ayrılıklar güzel şeyler düşünün bakayım hıııııı

Yorumu gönderen: Selma .D, 29.08.2010, 20:34 (UTC):
Kim bizde ölen kişinin bütün eşyaları dağıtılır. bu anlattıklarım gerçek ben kısa anlatmaya çalıştım bu demek oluyorki onların ruhları ölmüyor aslında bende daha çok ilginç olaylar var işallah bir gün bir araya gelir anlatırız

Yorumu gönderen: ayşegül, 29.08.2010, 18:55 (UTC):
aynı kaybetme korkusunu bende yaşıyorum...oğlum çok istediği bilgisayar mühendisliği'ni ingilizce okumayı çok istiyordu kazandı ama eskişehirde,kardeşim amerika'da bizden çoook uzaklarda öldü ve bu beni korkutuyor oğlumu yeterince koruyamamaktan korkuyorum...

Yorumu gönderen: kim, 29.08.2010, 18:31 (UTC):
selma abla annen neden butun esyalarini vermiş..hiçmi hatira birakmamiş ..baban neden cakmaginda verilmesini istiyo..onlar baba yadigari die saklanmazmi.. takildim ben buraya..babam bi sabah gitti ve bidaha gelmedi:(( şimdi oglum hersabah okula giderken ayni korkuyu hissediyorum ya gelmezsse:( bende özledim..

Yorumu gönderen: Selma.D, 29.08.2010, 18:03 (UTC):
Canım ne yazıkki ölüm hayatın bir gerçeği allah hepimize sabır versin önemli olan onnların kalbimizde sürekli yaşıyor olması

Yorumu gönderen: Kayıpgül, 29.08.2010, 17:48 (UTC):
:(((bende

Yorumu gönderen: ayşegül, 29.08.2010, 17:46 (UTC):
içimi bir hüzün kapladı selma abla,bende kardeşimi özlüyorum...onu yedi yıl sonra ilk kez gördüğümde bir tabutun içindeydi...şimdi her cuma karşıyakada buluşuyoruz...ve oğlum okadar ona benziyor ki;sesi duruşu tavırları sanki bana bir hediye gibi..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990286 ziyaretçi (134776263 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler