Babylonokia
 
babylonokia

Babylonokia

Çeviri: Akhenaton

Kategori: İnternet Hurafeleri

Babylonokia (ya da "Babil-Nokia", "Uzaylı Cep Telefonu" ve "Çiviyazılı Cep Telefonu"), 2012 yılında Karl Weingärtner tarafından tuşları ve ekranında çivi yazısı bulunan bir cep telefonu şeklinde şekillendirilmiş bir sanat eseridir.

Weingärtner, antik dünyadan günümüze bilgi transferinin gelişimini temsil eden çalışma yarattı. Sınırbilimciler ve alternatif arkeoloji savunucuları, bu sanat eserinin bir fotoğrafını 800 yıllık arkeolojik bir bulgu gibi paylaşarak yanlış şekilde tanıttılar. Bu hikaye, bir Youtube kanalı olan "Paranormal Crucible"de bir video şeklinde yayınlanarak popüler hale geldi ve bazı medya kaynakları tarafından gizemli bir nesne haline getirildi.

Weingärtner, satışının bir parçası olarak çalışmasının Facebook'ta bir fotoğrafını yayınladı ve bir Facebook yorumcusu, Weingärtner'in bu eserine "BabyloNokia" adını verdi.  Bahsi geçen bu fotoğraf, üç yıl sonra, "Avusturya'da 800 Yıllık Cep Telefonu Bulundu Mu? Bunu Kontrol Et" başlığıyla "The Conspiracy Club" (Komplo Kulübü) adlı bir websitesine gönderildi.

"UFO Sighting Daily"nin editörü, Babylonokia fotoğrafının, ilkel astronotların geçmişte Dünya'yı ziyaret ettiğini kanıtladığını öne sürdü. The Express, Weingärtner'in fotoğrafını atıfta bulunmadan yeniden paylaştı ve eserin M.Ö. 13. yüzyıla tarihlendiğini iddia etti.

Bahsi geçen fotoğrafın sınır bilim websiteleri ve basın tarafından kullanılmasından bahseden Weingärtner, şu açıklamayı yaptı:

"Fotoğraf, benim bilgim olmadan ve iznim olmadan kullanıldı. [...] Bu, olmasını istediğim şey değildi. UFO’lara ve uzaylıların varlığına inanmıyorum." [1]

Akhenaton'un Diğer Çevirileri ❯

Kaynaklar

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Babylonokia (çev. Akhenaton)


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52966916 ziyaretçi (134702553 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler