Backlink Nedir?
 
backlink, nedir

Backlink Nedir?

Ersen ERDAL

Backlink

Bu makalemde size backlink mantığı, düz ve çapraz link değişimleri, farklı ip ve farklı domain linkleri arasında ki farklardan ve arama motorlarında nasıl üst sıralara çıkabilirim sorusuna en güzel yanıt olan backlink mantığından bahsedeceğim. Umarım işinize yarar;)

Backlink Nedir?

Türkçe manasıyla "Geri Link" anlamına gelen backlink, diğer internet sitelerinden sizin sitenize yönlendirilme yapılmasıdır.

Peki Bu Backlink, Ne İşe Yarar?

Backlink, arama motorlarında sizin sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlar. Aynı zamanda da pagerank değerinizin artmasını sağlar. Eğer belirli bir kelime öbeğinde üst sıralarda yer almak istiyorsanız sitenize ait backlink sayısını arttırmalısınız. Bunun için en iyi yol link değişimidir. Mantığı şu şekilde ilerler, sizin linkinizi ekleyen siteleri arama motorları görür ve bu site işe yarar diye düşünerek sizi üst sıralara taşır. Ama bu işin de bazı sınırları olmalıdır tabii ki.

İnternet dünyamızın Amerika'sı Google bu konuda şöyle bir strateji izler. Siz yeni bir site açtınız amacınız Google'de ya da herhangi bir arama motorunda üst sıralarda yer almak. Gittiniz ve internet siteleriyle link değişimleri yaptınız. O kadar çok yukarı çıkmak istiyorsunuz ki sürekli değişim yapıyorsunuz. 1, 10, 50, 100 derken uçtunuz gittiniz. Google amcamız bunu hemen anlar ve şöyle düşünür. “Yeni bir site bu kadar az güncellemeyle nasıl bu kadar backlink alır yahu!” der ve sizi Sandbox'a taşır.

Link değişimlerini nasıl yapmalıyım. Nasıl bir taktik izlemeliyim?

Öncelikle şunu hafızanıza kazımanız lazım. Sitenizi arama motorlarında üst sıralara yerleştirmeniz için gereken en önemli faktör, backlinktir. Bazı webmasterler, yeni açtığı bir sitesine eski olan ve pageranki 5 olan bir internet sitesinden link veriyorlar. Bir sonraki güncellemede yeni siteleri, pagerank 3 oluyor; fakat backlinki, yani o siteyi öneren sayısı 1 oluyor.

Siz de pr3 diye link değişimi yapıyorsunuz. Halbuki pagerank 0 olan ve 100 backlinki olan bir siteyle yapsanız çok ama çok daha etkili olur. Pagerank değerine sakın aldanmayın. Link takas için o sitenin pagerankine bakmak, zaman kaybından başka bir şey değildir. Pagerank, sadece bir ölçüttür. Zaten göreceksiniz ki backlinki fazla olan internet siteleri, bir sonraki Google pagerank güncellemesinde yüksek rakamlara ulaşacaktır.

Arama motorları optimizasyonunun gerekli işlemlerini yaptıktan sonra backlink işine gelindiğinde ilk önem vermeniz gereken, "Anchor Text" etkisidir.

Anchor Text nedir?

Anchor text size link verilmesinin yanında Google'de zirveye çıkmak istediğiniz kelimelerde link almaktır. Mesela istiyorsunuz ki “Google optimizasyon” kelimesinde zirveye ulaşayım. O zaman yapmanız gereken backlink alırken Google Optimizasyon şeklinde link almanızdır. Alacağınız backlinki site adınız olarak almayın. Google'de zirvede olmak istediğiniz kelimede link alın. Örneğin: Google optimizasyon gibi. İnanın ki güçlü anchor text backlinkiniz olursa Google'de zirveye tahtınızı kurar ve yıllarca keyfiniz sürersiniz;)

Peki benim istediğim kelimeye ulaşmak zor mu diyorsanız:

Şu anda revaçta olan ve bana gelen SEO tekliflerine bakarak söyleyebileceğim “nakliyat”, “çiçekçilik”,”kalibrasyon”, “ilaçlama” ve “sohbet” kelimelerinde çok fazla sıra savaşı olduğunu görüyorum. Zaten bunu aratırsanız çıkan adwords reklamlarından da bunu görebilirsiniz.

Aradığınız kelimeyi Google'de yazarak çıkan sonuca göre mantık kurabilir, Adwords reklam sıklığına bakarak da karar verebilirsiniz.

Peki internet sitelerinin ya da sitemin backlink sayısına nereden bakabilirim?

Webmaster araçlarında ustalaşmış bir site olan iwebtool'u kullanabilirsiniz:

Google'den backlink kontrolü için Google'ye girdikten sonra arama bölümüne “link:siteadınız.com” yazarsanız. Arama sonucu sağ üstte şu kadar sonuç bulunmuştur diye belirtecektir. Bu da Google backlinkiniz demektir.

Çapraz link değişimi ve backlink

Çapraz link değişimi öneren sitelerin birbirleriyle karşılıklı olmaması demektir. Örneğin benim A sitem bir başkasının B sitesini önerirken o site sahibi de kendi B sitesinden benim C sitemi önermektedir. Böylece karşılıklı link değişimi olmayacaktır. Bunu yapmak kimi kaynaklara göre çok daha faydalıdır. Çünkü arama motorları şunu düşünebilir. A sitesinden b sitesine yönlenmiş b sitesinden de A sitesine yönlenmiş. O zaman bunlar anlaşmış diye düşünüp “Ne anlamı kaldı?” diye düşünebilir. Ama çapraz yaparsanız tek taraflı öneren olacağı için çok daha etkili olacaktır;)

Çoğu webmaster çapraz backlink olayına yanaşmaz bunun nedeni ise kontrol zorluğu olmasıdır. Ben 50 siteyle link değişimi yaptım diyelim. Her hafta bu 50 siteye kendi sitemden tıklar ve kontrol ederim ya da backlink taraması yaptırır ctrl+f tuşuna basarım ve diyelim aaihl.info ile takas yaptım kelime arama kısmına aaihl yazarım. Herhangi bir link çıkmıyorsa, "Bu arkadaş, kaldırmış." der, linkini silerim. Ama çapraz yapmış olsaydım şunu düşünecektim; kendi sitemden B sitesine tıklayıp girdiğimde kendi sitemin linkini göremediğimde ya “linkimi site sahibi kaldırmış” diyecektim ya da “Çapraz takas yapmıştım bu arkadaşla, eyvah nerden bileceğim şimdi bana hangi siteden link verdiğini” diye düşünecektim. Bunun için webmasterler çapraz link değişiminden pek hoşlanmaz. Bunun çözümü için ise bazı internet siteleri kurulmuştur. Backlink Kontrol Edici gibi internet sitelerine üye olduktan sonra panelinizden size link veren siteyi ekliyorsunuz ve o site sizin linkinizi belirttiği sayfadan kaldırdığı an size bir mail yollanıyor. Bu kontrolleri yapmamızın nedenleri ise basit.

Bazı kendini zeki sayan webmasterler çıkabiliyorlar.

IPve Backlink

Kimi internet sitesi sahibiyle link takas yapacaksınız karşı taraf size diyor ki tek tek uğraşmayalım ben 5 sitemden tek tek link vereyim sende bu sitenden benim 5 siteme link ver. Yani beşe beş olacağı için takas mantığı yapılmış olacak. Peki bu arkadaşın 5 internet sitesi varsa büyük ihtimal bu 5 internet sitesi aynı sunucuda bulunmaktadır. E sunucunun da bir tane ip adresi olunca ne olmuş oluyor. Aynı ip adresinden bana link veriliyor farklı site olmasının bir anlamı kaldı mı diye düşünebilirsiniz. Bende size o zaman şunu derim (ki bu konuda çok emin değilim). Farklı ip adreslerinden verilmesi tabii ki daha iyi bir tercihtir ama sadece tek bir ip adresinde bulunan ve 200-300 sitesi olan insanlar var. Bunlara yazık olmaz mı? Neticede farklı domainlerden farklı linkler veriliyor. Bu istediğiniz backlinki sağlar ama şu da var ki 5 farklı ip den olsa çok daha iyi olacaktır.

Kaynaklar

[1] www.ersenerdal.com


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068036 ziyaretçi (142836408 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)