Bal Tefsiri
 
Bal Tefsiri

Bal Tefsiri

Bu materyalin güvenliği: OrtaOrtaOrtaZayıfZayıfZayıfZayıfZayıfZayıfZayıf (Zayıf. Bidat ve Hurâfeler kategorisinde.)

Ey Cennet Yolcusu Kardeş! Bal tefsiri hakkında şöyle rivayet edilmektedir ki: Hz. Ali, birgün bir gazadan bir harpden dönmüştüler. Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman Hz. Ali'nin hanesine (evine) varıp: “Gazan kutlu olsun, ey Allah'ın Arslanı!” diyerek tebrik ettiler. Hz. Ali, misafirlerine billur gibi pırıl pırıl parlayan, ışıl ışıl yanan kalaylı bir kase içinde bal getirip bu seçkin misafirlerine ikram etti. Hz. Ebu Bekir (ra), elini uzatıp baldan yemek üzereyken balın içinde gayet ince bir kılın uzanmakta olduğunu gördü ve (o) kılı almak istedi. Hz. Ömer, mani oldu. Hz. Ömer: “Bırak ya Eba Bekir! Bizler ki, Allah Resulunun cihar-ı yariyiz. Umulur ki bizleri tecrübe için bu kıl buraya konmuştur. Bu vesileyle her birimiz bu bal hakkında birer tefsirde bulunalım.” buyurdu.

Hz. Ebu Bekir (ra), tefsirinde şöyle buyurdu: “Namaz kılan müminlerin kalbi nurludur bu kaseden, dünya meşgalesini gönlüne sokmadan namazını kılmak tatlıdır bu baldan ve tüm mahlukattan uzak olmak suretiyle Cenab-ı Hakk’ a yönelmek incedir bu kıldan.”

Hz. Ömer (ra) de, tefsirinde buyurdu ki: “Misafirlerini seven hane (ev) sahibinin kalbi nurludur bu kaseden, misafiriyle sohbet etmek tatlıdır bu baldan. Misafirlerin kalbi incedir bu kıldan”

Hz. Osman de, tefsirinde: “Alimlerin kalbi nurludur bu kaseden. Alimler ile sohbet etmek tatlıdır bu baldan. Kur’ an-ı Kerîm’ e mana vermek incedir bu kıldan.”

Hz. Ali (ra) Efendimizde tefsirinde: “Gazaya giden gazilerin kalbi nurludur be kaseden. Kafirlerle Cenk etmek tatlıdır bu baldan. Kul hakkı geçirmeden hanesine (evine) dönmek incedir bu kıldan.”

Cihâr-ı Yâr-i Güzîn'in bu nükteli ve hikmetli tefsirini duyan Hz. Fatıma, çok çok duygulanmış ve oda kendisine göre bir tefsir yapmıştır. Hz. Fatıma validemiz de tefsirinde şöyle buyurdu: “Kocasını memnun eden kadının kalbi nurludur bu tabaktan. Kocasına eza-cefa vermeden güzel güzel geçinmek tatlıdır bu baldan. Kocasının hakkını yerine getirmek ve onu memnun etmek incedir bu kıldan.”

Bu esnada Resulullah Efendimiz'e haber ilettiler. Tam bu sırada Resulullah da teşrif etti ve durumdan haberdar oldu. Resulullah buyurdu ki: “Dostlarım, bir tefsirde ben yapayım.” buyurdu. Ve: “Ümmetimin kalbi nurludur bu tabaktan. Kevser şarabı tatlıdır bu baldan. Şeriatımın yolu incedir bu kıldan.”

Bu esnada Cenab-ı Hak, Cebrail'i göndermişti. Cebrail de bir tefsirde bulundu: “Kardeşim Ya Muhammed (sav)! Senin peygamberlik mührün nurludur bu tabaktan. Yarın Kıyamet gününde ümmetine şefaat etmen tatlıdır bu baldan. Sırat köprüsü incedir bu kıldan.”

Bu hikmetli tefsirden sonra cümlesi el kaldırıp amin dedi. Resulullah da şöyle dua buyurmuştur: “Ya Rabbi ! Bu bal tefsirini okuyana, dinleyene iki yüz yirmi dört bin peygamber sevabı ver.” buyurdu. Cihar-i Yar-i Güzin, amin dediler.

Cenab-ı Hak’ tan hitap geldi: “Ya Muhammed (sav)! Kullarımdan her kim bu bal tefsirini okursa, ya da okutursa ve ya da yazdırıp yanında taşırsa veyahut yazdırıp ümmetine hediye ederse, İzzet-i Celalım hakkı-çün ben Azimü'ş-şân o kullara iki yüz yirmi dört bin peygamber sevabı veririm.” buyurdu.

İmdi, bir kimse bu bal tefsirini kendisi için yazıp ya da yazdırıp her gün okusa ve okumaya devam etse kesinlikle dünya darlığı görmez. Dünyada zarurate düşmez Ölürken iman ile ölmek nasip olur. Hüsnü hatime ile ölmek iman selametiyle ahirete gitmek demektir. Bu sebeple kendisine gelecek bela ve kazalardan dahi Cenab-ı Hak, muhafaza eder.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Lutfullah kemaleddin, 01.05.2018, 10:20 (UTC):
Tıpkı imla ve yazım kurallarına fazlasıyla takıntılı hasta ruhlu kişilerin yazının anlamını manasını kaçırdıkları gibi hurafe bidat uydurma kelimelerine şizofrenik bir şekilde takılmış arkadaşlardan yazının şeriate aykırı hiç bir şey içermediğini bir tabak tasın içindeki bal ve kılın kendilerine anımsattığı şeyi tefsir etmişler tabi şeytan o Allah'a kullarını sapıtacam diye söz veren şeytan bir şekilde insanların manaya ulaşmasını engellemeye çalışacak tabi ki bu arada şizofren ileri boyutta bir vesvese hastalığıdır

Yorumu gönderen: Esma, 26.01.2018, 08:22 (UTC):
Bakın arkadaslar bal tefsiri hurefa falan degil benim baannemden kalan cok eski bir yasini şerif var ve burda bal tefsiri hikketmetleriyle birlikte yaziyor imkanim olsa resminide cekip atmak isterdim.

Yorumu gönderen: Akhenaton, 06.02.2017, 12:36 (UTC):
Merhaba. Arkadaşlar, öncelikle bazı duaların altına o dua hadis ve sünnette yoksa zaten başlığın altına güvenilir/güvenilmez, bidat ya da hurafe gibi ek bir açıklama ekliyorum. Öncelikle lütfen dua metnini değil, hemen başlığın altındaki uyarıyı okuyun. Orda bu duanın güvenirliğinin ZAYIF olduğu, bidat ve hurafeler kategorisinde yer aldığına dair zaten bir not düşmüşüm.

2.si, lütfen internette çok sevap kazandıran dua diye dualara rastladığınızda lütfen ilk önce o duayı araştırın. Öyle kötü niyetli insanlar var ki, cin davetlerini, büyü formüllerini üstüne “hikmetli bir dua” vesaire yazıp insanları aldatıyor. Hani gerçekten dikkatli olun. Kaynağını bilmediğiniz sitelerden her “dua” diye belirtilen şeyi güvenip almayın.

3.sü, duanın anlamı, Allah’a yakarış demektir. Mehmet kardeşimin dediği gibi, bakıyorsunuz içinde bir hikâyeden, kıssadan başka bir şey barındırmıyor. İçinde, “Allah’ım” diye başlayan niyazlar, yakarışlar yok ki… Konu, inanıp inanmama meselesi değil… İnternet alemi, bugün bilgi çöplüğünü andırıyor. Yalan yanlış bilgiler, bu dindendir, bu sünnettir, bu hadistir diye insanlar aldatılmak isteniyor. Lütfen bu gibi konularda uyanık olun… Arapça’nız hiç yoksa, bir dua metninin aslında göründüğünün aksine, bir cin daveti, bir büyü, tılsım ya da benzer size ve dininize zarar verecek bir içerik olabileceği ihtimalini asla aklınızdan çıkarmayın. Teşekkür ederim…

Yorumu gönderen: Emel, 06.02.2017, 11:13 (UTC):
ne hurafesinden bahsediyosunz siz. Emin olmuyorsanız inanmıyorum der; okur geçersiniz. burda Baldan ziyade anlatılmak istenen detaylara örneklere ve yol gösterici cümlelelere dikkat ediceksinz. üstünüzde taşıyın derken de söylenmek istenen. BUNLARI OKU VE HAYTINN BİR KÖŞESİNE KOY. UNUTTUĞUNU DÜŞÜNÜR VEYA HATA YAPARSAN VEYA YAPMAYA KALKARSAN BAL TEFSİRİ AKLINA GELSİN Kİ; KENDİNİ ALIKOY. HERGÜN OKU Kİ, HAFIZANDA YER EDİNSİN VE HAYATINA DOKUNSUN. hurafeymiş. Tövbe yaa. ders veriyo burda DERS. herkesin dikkat etmesini tavsiye ederim.

Yorumu gönderen: ÇEÇEN MEHMET, 06.02.2017, 08:43 (UTC):
ALLAH(svt)A VE RESULÜ(sav)NE İTAAT EDİN....BU UYDURMA ZAYIF KAYNAKLI...HURAFELERLE DİNİ BOZMAYA ÇALIŞANLARA ALET OLMAYIN...KURANDA YERİ YOK...HADİSDE YOK...UYDURULMUŞ BİR YAZI... BAZI CAHİLLERDE İLİMSİZCE HADİSİ ŞERİF DEMİŞ BİRİDE YAZIP ÜZERİMİZDE TAŞISAK DEMİŞ... İSLAMDA MUSAK TAŞIMAK BİLE YASAKKEN ŞİRK DİYEN SAHİH HADİSLER VARKEN BİRDE BU UYDURMA HİKAYELERİ Mİ ÜZERİNİZDE TAŞIYACAKSINIZ...??? PEYGAMBERE(sav) VE SAHABEYE İFTİRADAN KORKUN

Yorumu gönderen: ahmet, 07.12.2016, 08:23 (UTC):
Susun ve manayı çozmeyi çalışıp yol edinin

Yorumu gönderen: Komik, 03.12.2016, 07:36 (UTC):
Kafanızı hurafelerdrn ayırınız böyle leylerin Kuran da yeri yok

Yorumu gönderen: bir nas, 24.09.2016, 08:27 (UTC):
keramet balda değil balın özünde olsa gerek .verilen örneklerle sunulmak istenen: görünenin- görünmeyene benzetilmesi ki* bunu akıl yoluyla kavrayıp; iman etmenin sırrı ve hikmetiyle işaret edilen hususlara uymanın kerametinden bahsediliyor.bunun için kaynak insan aklıdır.okumak yazmak taşımaktan maksat;bahsedilen hususları uygulamak olsa gerek.yani:iman, ibadet, misafire hürmet, sünnete uymak, haramdan kaçınmak,Allah'ın rızasını kazanmak .kısaca imanın ve islamın şartlarına uymak olsa gerek bir düşün ve tekrar oku ve kavramaya çalış

Yorumu gönderen: Beynel, 11.01.2016, 05:00 (UTC):
Okumak ve anlamak arasında ince çizgi var sanırım. Bu tefsir den siz ne yorumlar yaptınız bilmiyorum ama anlamaya çalışsaydınız. Misafire hürmeti, Kur'anı Kerim okumayı, namaz kılmayı, eşini memnun etmeyi ve harp etmenin önemini vurguluyor sanırım. Bunları yapan kişiyi elbette Rabbim mükafatlandırır amellerini boşa çevirmez."Deki; Eğer duanız olmasa Rabbimin katında ne ehemmiyetiniz var."
(Furkan suresi 77.Ayet)

Yorumu gönderen: Oguz, 31.10.2015, 21:28 (UTC):
Ya mübarek gerçekten iyi iş.
Cezakallahu hayran.

Yorumu gönderen: mahsun, 02.04.2015, 13:25 (UTC):
bu bal tefsiri için yazılan çizilen ne varsa kimsenin hürafa deme hakkı yok çünki içinde allah cc kelimesine saygısızlıktır 124 veya 224 bi peygamber sevabı deyipte bide buna hürafalık diyen kendi ilmine bi baksın allah cc affetsin namaz kılmadan bilmem onu bunu yapmadan diye yorum atanlar son satırları iyi okusun (bu tefsirde geçen tüm ahlaklarla ahlaklanan ve kendine evrat edinen diyor)tabiki namaz kılma 5 farzı yerine getirme ama bu tefsiri oku okuttur üstünde taşı peygamber sevabı al oldu canım diyenlere onun ecrini nurunu vede fetvasını vermek sana düşmedi insanları güzel ammellere yönlendirmek daha doğru olur köstek olmak değildir aslolan selam ve dua ile.

Yorumu gönderen: yokartık, 25.03.2015, 02:04 (UTC):
bu bal tefsiri çok yerde var okuduğum herbiri birbirinden farklı ve sonundaki sevap sayısıda herbirinde farklı :D

Yorumu gönderen: SÜLEYMAN, 24.03.2015, 07:58 (UTC):
amin!

Yorumu gönderen: Akhenaton, 04.08.2014, 16:24 (UTC):
Celallenmene gerek yok. Yazının en üstünde "bidat ve hurafeler kategorisinde" diye yazıyor zaten. :)

Yorumu gönderen: mert kaya, 04.08.2014, 15:07 (UTC):
Yalanın iftiranın uydurmanın daniskası. Kaynağı olmadığı gibi kendi içinde de anlamsız ve saçma bir yazı bu bal tefsiri denilen zırva. Allah celle celalühü bu bal tefsirini okuyana dağıtana vs 224000 peygamber sevabı vereceğim demiş öyle mi! Bu iftirayı atanı o Yüce Allah kahretsin. Namazsız ibadetsiz Kur'an'sız 224000 peygamber sevabı?

Yorumu gönderen: muhammet mehmet, 12.02.2014, 06:00 (UTC):
Bunu okuyan kim varsa rabbim ondan razı olsun butun gunahlarnı af edip onu cennetine koysun ve peygamber efendimize layık bir ūmmet eylesin inşaallah.

Yorumu gönderen: bir müslüman, 01.12.2010, 07:41 (UTC):
bal tefsirinin kısaca özeti Namaz kılmak, misafire ikram etmek, Kur'an okumak, üzerine kul hakkı geçirmemek, PEYGAMBER efendimiz benim şeriatım incedir bu kıldan buyurmuştur,bal tefsirini okumak güzel,

Yorumu gönderen: COŞKUN/ANKARA, 20.11.2010, 22:15 (UTC):
BÜŞRA SEN ÖNCE UYKUDAN UYAN.SONRA OKU

Yorumu gönderen: NUR, 20.11.2010, 21:21 (UTC):
bal tefsirini gittiğim bir sohbette dinlemiştim.ondan sonra sürekli okumaya çalışıyorum.arkadaşlar uyutuluyoruz demek yanlış içeriğindeki ince noktaları yakalamaya çalışın.sonuç itibarıyla çok güzel bence.ALLAH c.c. hepimizden razı olsun inş.

Yorumu gönderen: fatime, 20.11.2010, 13:33 (UTC):
gerçekten çok güzel allah herkese okumayı nasip etsin.AMİN

Yorumu gönderen: nazmi şen, 17.11.2010, 08:54 (UTC):
ALLAH razı olsun çok güzel ama bunun aslı olan arapçasını yayınlasanız da yazsak taşımak için olmazmı.teşekkürler

Yorumu gönderen: BÜŞRA, 11.11.2010, 18:26 (UTC):
İçinde dua yok anlamadım.
uyuyormuyuz uyutuluyormuyuz.

Yorumu gönderen: BAYRAM, 11.11.2010, 18:18 (UTC):
ALİMLERİN KONUSU BİZLERE ABESLE İŞTİGALDİR.

Yorumu gönderen: derya, 23.10.2010, 15:37 (UTC):
ben daha önce okudum ve begendigim için burada da okudum.Allah herkese okumayı nasip etsin.

Yorumu gönderen: mehmetkutlutas, 15.09.2010, 16:22 (UTC):
bu hadısı serıftır elbette guzeldır

Yorumu gönderen: ntr1, 02.09.2010, 21:47 (UTC):
Hadisi şeriflerin ravileri vardır. Kaynağı gösterilmeden rivayet yapılmaz.

Yorumu gönderen: süeda, 19.08.2010, 07:18 (UTC):
bunları okuyun da KUR'ANıokumayın denmiyor zetan.kuran elbette okunacak ama Peygamberimiz SAV bunları da bildirdiğine göre bir hikmeti vardır elbette. süsleme demekle hadisleri inkara kalktığınızı hatırlatmak isterim. kur'an kesin kaidelerden bahsetmiş namazı emretmiş ama nasıl kılınacağını bahsetmemiş. bu süsleme dediğin bilgilerle de islamı günlük hayatımıza nasıl uygulayacağımız anlatılıyor.elbette ALLAH ve RESULU sizden iyi biliyorlardır değil mi ?

Yorumu gönderen: uffuuk, 17.08.2010, 09:58 (UTC):
güzel olmasına güzel de neden insanlar kuran okumak varken böyle şeyleri yazıp okumaya neyleder anlamam.yoksa hepsi kuran ı yalayıp yuttumu..ayet varken hadisten bahsedenler komik geliyor biraz.islamiyetin bu tür janjanlı süslemelere hiç ihtiyacı yoktur.yoksa bu da yalan dünyanın oyalama taktiği olmasın....

Yorumu gönderen: nil, 31.07.2010, 12:10 (UTC):
ancak onlar kadar mubarek imsanlar bir kıldan bu manaları çıkarabilir etrafımızdaki herşeye bir daha ehemmiyet vererek bakmalıyız allahım her zaman hepimize okumayı nasip etsin

Yorumu gönderen: ümit güneş , 14.06.2010, 12:45 (UTC):
tüm müslüman kardeşlerime selam olsun muhakak,ki yüce rabimiz biz müslüman kulara çok güzelikler bahş etmiştir bunların en güzeli de hz. MUHAMMET S.A.S efendimize ümmet olarak yaratmasıdır yüce rabimize sonsuz şükürler olsun.RABİM bizleri sahih kulların dan eylesin.yukarıda sizlerle paylaştığım bal tefsirini mutlaka okuyunuz.allaha emanet olun.

Yorumu gönderen: ÜMİT, 14.06.2010, 10:29 (UTC):
BU TEFSİRİ MUTLAKA OKUYUNUZ

Yorumu gönderen: dadaş, 11.06.2010, 07:47 (UTC):
evet gerçekten sorgulamak lazım bu tarz ifadeler dinimizde ne kadar doğru ve gerçekçi ama yinede güzel olmuş sağolun.

Yorumu gönderen: neziş, 30.05.2010, 09:20 (UTC):
çok dogru arkadaşlar

Yorumu gönderen: Nicolas, 01.05.2010, 18:27 (UTC):
Bidat ötesi bidat.
aslı astarı yoktur bunu arkadaşlar.
Lütfen dininizi ciddiye alın, her duyduğunuza inanmayın. allah şeytan elinde oyuncak olmaktan muhafaza buyursun hepimizi.

Yorumu gönderen: rüya, 01.05.2010, 07:19 (UTC):
rabbim bizide salihlerden eylesin

Yorumu gönderen: bugra.arda, 23.03.2010, 22:00 (UTC):
çok güzelmiş
ne kadar güzel güzel tefsirde bulunmuşlar

Yorumu gönderen: İNCESULU ramazan, 14.02.2010, 10:09 (UTC):
yüce RABBİM sabahlara kadar namaz kılmaktan ayakları şişen hz.MUHAMMEDİN
uyumaktan ğözleri şişen
ümmettine bağışlayıcı olduğunun bir belğesi

Yorumu gönderen: mehmet, 09.11.2009, 11:14 (UTC):
bu bal tefsırını okuyan herksten allah razı ve memnun olsun

Yorumu gönderen: dilek, 24.09.2009, 06:38 (UTC):
çok güzel olmuşBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56464955 ziyaretçi (143893103 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)