Bayram Namazi Nasil Kilinir?
 
bayram namazı, kurban bayramı

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vaciptir. Bayram namazı, 2 rekattır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.

Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının ilk rekatında 3, ikinci rekatında da 3 kere olmak üzere fazladan 6 tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.

Bayram Namazının Kılınışı 1. Rekat

1.) Cemaat, düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Kurban ya da Ramazan Bayramının namazını kılmaya, uydum hazır olan imama." diye niyet eder.

2.) İmam, "Allâhu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allâhu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3.) Hem imam hem de cemaat, içinden "Sübhaneke'yi okur. Sonra 3 kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

1. Tekbir: İmam, yüksek sesle, cemaat da onun peşinden içinden "Allâhu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

2. Tekbir: 2. kez "Allâhu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da 1.de olduğu kadar durulur.

3. Tekbir: Sonra yine "Allâhu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4.) Bundan sonra imam, içinden "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir zamm-ı sure (namazda okunan surelerden birini) okur. Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler.

5.) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (2. rekata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram Namazının Kılınışı 2. Rekat

6.) İmam, içinden Besmele, açıktan da Fatiha ve bir zamm-ı sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (1. rekatta olduğu gibi) 3 kere daha tekbir alır. 3. tekbirden sonra eller bağlanmadan, 4. tekbir ile rükua varılır. Sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7.) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahümme Salli, Allâhümme Barik ve Rabbena Atina. Duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Ramazan bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

Bayram Namazının Kılınışı Videolu Anlatım

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: admin, 15.12.2016, 13:26 (UTC):
benim için bayram namazı niçin kılınır sorusunun cevabını önizleme çıkarırmısınız 1 saate kadarBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52757371 ziyaretçi (134090880 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler