Bazen Cok Kiziyorum Ben
 
İnsan İlişkileri, human relations

Bazen Çok Kızıyorum Ben

Ayşegül Osmanoğlu

Her gün aldığım bir karar var; ama henüz uygulamaya geçiremedim. Aldığım karar ise; artık insanlara karşı daha tahammüllü davranacağım. Gerçekten sabrımın sınırlarına dayanamadıkları sürece ağzımdan öfkeli bir söz çıkarmayacağım. Peki bu, mümkün oluyor mu? El-cevap: Hayır! Birini es geçsen, diğerini görmezden gelemiyorsun.

İnsanlara oturdukları yerden ahkam kesmek, ne kadar kolay. Başkaları için atıp tutmalar. Nedir, ne değildir diye araştırıp sorgulamadan yargılarlar, hüküm giydirirler. Daha da olmadı, infaz ederler. Ama kendilerine karşı böyle bir tavır alınırsa, onlardaki isyanı izlemeye değer. Sanki kendileri hiçbir şey yapmayan sütten çıkmış ak kaşık!

Yok, yok. Diyorum ki dur, herkesi kendine göre yontma. Belki de kötü bir amaçları yoktur.

Kimbilir, sorsan, onlar da senin hakkında neler söylerler. Asıl maksatlarını kelimelerle maskeleyen az mı ki? Güya amaçları, kırıcı olmamaktır. Fakat asıl söylenmek isteneni, deyim yerindeyse "mesajı yerine ulaştırmak'tan nasıl zevk aldıklarını gayet net bir şekilde gözlerinden okursunuz.

Yani neden böyle davranıyorsunuz ki? Madem hoşnut olmadığınız bir şey var; alın karşınıza, bire bir halledin mevzûyu. Yok. Öyle olmuyor. İllâ ki o fesat kazanı, bir kaynatılacak.

Neticede herkes, bünyesinde barındırdığı hatalarını kolay kolay kabul etmez. Dahası kendinde hiç kusur bulmayanlar, o kadar çoktur ki!

Bazen yaptığımız şey ne kadar kahramanca gelirse gelsin, diğer insanlara zararı dokunuyorsa; orada bir düşünüp "Nerde hata yapıyorum?" diyebilmeli. Başkalarına geçmeden evvel, kendini bir muhakemeye çekebilmeli ve sözler ağızdan çıkmadan evvel, karşı taraftan nasıl yankı bulacağı hesap edilmeli. Her akla gelen, söylenmemeli. Kilitleyin dudaklarınızı. Kelimelerinizi hapsedin içinize. Çoğunlukla bir an sonrasında dahi, "İyi ki de söylememişim." diyebilirsiniz.

Ha, bu dünyadaki misyonunuzun oturduğunuz yerden dünyayı seyredip, sadece gördüklerinizle karara varıp insanları yalan yanlış hükümlerle zora sokmak olduğunu düşünüyorsanız, bilin ki yaşatmadan öldürmez Allah! Dünyanın bize yaşaması nasip olmuş. Bu zaman diliminde yaşam şartları olduğu kadar insanlar arası ilişkiler de bir o kadar zorlu. Çünkü herkesin kendine özel hayat sıkıntıları var ve gün geçtikçe daha da altında eziliyor gibiyiz zamanın.

Herkes, birbiriyle kavga etmek derdinde. "Eh, madem bu kötü bir şey, ben uzak durayım." diyorum, bakıyorum, olmuyor. Öfke, diğer tüm insanlar gibi benim de içimde bir depo benzin gibi alev almak için bir kıvılcıma bakıyor. Hani yazar ya benzin istasyonlarında, "Ateşle yaklaşmayın!" diye; acaba biz de kendimize "Öfkeyle yaklaşmayın!" ya da "Bugün ters tarafımdan kalktım, benden uzak durun!" falan mı yazsak??? Hani diğer insanlara uyarı babından.

Şimdi gözümü kapatıyorum ve bunu kafamda canlandırıyorum. Aslında çok komik olurdu. Ama diğer yandan da boynunda levhasız gezen tek kişi olmazdı. Belki bu yazı ile benim de pek bir farkımın olmadığını söyleyeceksiniz. Ama inanın sınırlarımı zorluyorum bazen; çok kızıyorum ve yazıyorum.

Ayşegül Osmanoğlu,
31 Ağustos 2010, Salı.

Ayşegül Osmanoğlu'nun Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ayşegül, 07.11.2010, 11:38 (UTC):
:)ayy şirinem de yazmış..selma ablacım benki ne sakin(!)bir yapım vardır ama bazen oluyor dersemde sen duyma:)ayşegül biraz heyecanlı bir tiptir:)kendini kontrol etmekte zorlanır BAZEN!bende beğendim,aslında genel bir gözlem bu yazı ama kendi öz eleştirimide yaptım içinde:)

Yorumu gönderen: Selma .D, 07.11.2010, 11:30 (UTC):
Ya kızlar susun bende kızıyorum bezen hemde hiç olmayacak bir şeye ne var bunda Ayşegül coşmuşun valla bence sen böyle zamanlarda kızgınlığını belli etme yinede kalp kırmak güzül bişey değil pişman olacağımız şeyler yapmayalım.ama ne güzel anlatmışın ben beyendim.

Yorumu gönderen: ayşegül, 07.11.2010, 11:23 (UTC):
denizim,okyanusum övmedim eleştirdim kendimi:)noluyorum yahu dedim:)ehh güzel hissetmişsin ne diyeyim..zaten coşmaktan kastım da senin değindiğin o;öfke,azarlama nutuk durumları herhalde başka bir frekanstaydım radyo dalgalarım karışmış:)üslubumu terbiye etmeye çalışıyorum yola gelecek inşaallah:)

Yorumu gönderen: Deniz, 07.11.2010, 11:11 (UTC):
sinirlerimize hakim olabilmek tabiki hoş bişi ama bunu sen bile yapamazken baskalarindan bekliyosun..yazinda bile biraz öfke biraz azarlama bişrazda nutuk hissettim:) guzel bi yazi olmuş ama birakta seni biz övelim selale arkadaşim noluyo:)))

Yorumu gönderen: ayşegül, 07.11.2010, 11:00 (UTC):
ya,kendime şaşırdım:)maşaallah coşmuşum şelaleler gibi..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990239 ziyaretçi (134776065 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler