Bazen Göründügü Gibidir Her Sey
 
kadın, gül, kadın ve gül, woman and rose

Bazen Göründüğü Gibidir Her Şey

Ayşegül Osmanoğlu

Bazen göründüğü gibidir her şey. Gökyüzünü mavi görüyorsan, bırak öyle kalsın. Gökyüzünün ardında başka hayatlar arama. Ulaşılması imkânsız mesafeler, sadece kalbini yorar ve sen, yine seninle kalırsın.

Bazen kelimeler, okunduğu gibidir. Sen, ne anlamak istersen iste, acıyı okuduğun gibi hissedersin ve kırıklıkların, okuduğundan daha fazla acıtır canını. Söyle bana lütfen, söyle; eğer denizi olduğu gibi görseydik, nasıl duygularımızı onunla örtüştürebilirdik?... Ya da yağmuru iliklerimizde hissettiğimizde aşkın da tıpkı buna benzer bir duygu olduğunu nasıl keşfederdik? Öyle ya, yağmur gibi değil midir aşk; bazen üşütür, bazen huzur verir; bazen de en küçük hücrene kadar hissedebilmek için şemsiyesiz dolaşmaz mısın altında ve "Belki, belki bir daha böylesine rastgelemem kıymetini bileyim." dedirtmez mi bazen.

Bazen her şey, göründüğü gibidir ve sen de bu gerçeği yüreğine öğretmelisin. Rûhunda çıkan iç savaş, dışarıda olanları değiştirmez. Yüzleşmelisin. Anlamalısın; Sen, sadece kendi yarattığın bir hayâli sevdin. Anla! Öyle biri yok! Anla! Hiç olmayacak. Anla; gün gelip hiç olmadığı için şansına duacı olacaksın.

Yüreğimizin çatılarını döver, yağan ateşten sözler bazen. Bir kör inat bir zehirli gurur uğruna, avuçlarımızdan kayar gider altın toz zerreciklerine dönüşen sevdâlarımız. Öylece durup bakarız ardından gidenlerin. "Gitme!" diyebilecek kadar cesur değildir kelimelerimiz.

Kırıldığım oldu bazen, canımı yakan kırıklıklarım. Acımasızca üstüne basan ayakların altında kalan kalbimden gelen çıtırtı sesleri, rûhumda yankılandı. ve ikiyüzlülükler, tüm sevgime mühür vurdu. "Sus!" dedim inancıma. "Sus ve öylece kal!.."

Aslında her şey, göründüğü gibidir. Çünkü var olan her bir ayrıntı, gören gözde şekil ve mânâ bulur. "Sevgi", tek bir kelimedir; ama her kalpte ayrı anlamlara bürünür. "Aşk"; hep acıdır. Girdiği yürekler farklı olsa da; hissedilen duygular, aynı şekilde acıtır ve "umut"... Bazen büyük acılar karşılığında büyük umutlar satın alırsın.

Ve bazen. Buna değer.

Ayşegül Osmanoğlu,
6 Aralık 2010, Pazartesi.

Ayşegül Osmanoğlu'nun Diğer Yazıları ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52757385 ziyaretçi (134090920 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler