Beale Sifresi
 
Beale Şifresi

Beale Şifresi

Beale Şifresi

Thomas Beale’nin 1820’de emanete bıraktığı şifreli 3 mektubun, 30.000.000$’lık bir definenin yerini anlattığına inanılıyor. İlk mektup, Bağımsızlık Bildirgesi’nin yardımıyla çözüldü. Adresin yazıldığı 3. şifreyse hâlâ sır.

Başrolünü Nicholas Cage’nin paylaştığı "Büyük Hazine" adlı sinema filminde, hayatını Tapınak Şövalyeleri’nin hazinesini aramakla geçiren Ben Gates’in maceralarını izlemiştik. Gates, hazinenin yerinin Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin arkasına yazıldığını keşfetmiş, böylece Masonların bir kilisenin altına sakladığı defineyi bulmuştu. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz demişler; dünyada on binlerce şifreci 1776’da imzalanan Bağımsızlık Bildirge’sinin gerçekten gizli bir hazinenin üstündeki sır perdesini araladığını düşünüyor.

Kripto analistler ve define avcıları, 30.000.000$’lık bu hazineyi bulmak için 100 yılı aşkın süredir uğraşıyor. Fakat halk arasında "Beale Hazinesi", kripto analistler arasındaysa "Beale Şifreleri" olarak anılan sistem, bütün profesyonel çalışmalara rağmen sırrını koruyor.

Hikâyemiz 1820’de, Thomas J. Beale adlı kovboyun Amerika’nın Virginia eyaletindeki Lynchburg kasabasına gelmesiyle başlar. Bu gizemli konuk, birkaç ay sonra geldiği gibi ansızın ortadan kaybolur. Ardında sadece, Washington Oteli’nin sahibi Robert Morriss’e saklaması için verdiği kutuyu bırakır. Çevresinde dürüst bir insan olarak tanınan Morriss, sandığı bir kasaya kilitler. Beale’den Mayıs ayında bir mektup alana kadar da bir daha aklına gelmez. Mektup Aziz Louise’den postalanmıştır. İçeriğiyse, emanet kutunun önemini açığa vurur.

"Kutunun içindeki belgeleri on yıl boyunca saklamanızı, geri dönmememiz halinde kilidi kırıp açmanızı rica ediyorum. İçinde, adınıza gönderilmiş bir notun yanı sıra, okunması olanaksız kimi belgeler bulacaksınız."

Morriss, görev aşkıyla 10 değil 20 yıl bekler Beale’yi. Fakat Beale, bir daha Lynchburg’a dönmez. Morriss sonunda, 1845’te kutuyu açmaya karar verir. İçinde, şifrelenmiş karakterlerle dolu 3 beyaz sayfa ve adına yazılmış bir not bulur. Bu notta Beale,

"Santa Fe’nin 250- 300 mil kuzeyindeki bir kaya çatlağında altın bulduğunu"

anlatır ve ganimeti Virginia’ya gömdüğünü iddia edip, konuyu kutuya getirir:

"Arkadaşlarımızla başıma bir şey gelirse, hazineyi yakınlarımızın bulamayacağını düşündük. Bu yüzden de, güvenli birine şifreli mektupla gömünün yerini ve mirasçılarımızın adlarını bırakmayı uygun gördük. 1. şifre hazinenin gömüldüğü yeri, ikincisi şifre muhteviyatını, 3.sü şifreyse mirasçıların adlarını listeliyor."

Morriss, 20 yıl boyunca şifreleri çözmeye çalışır. Fakat iki, 3 hatta 4 basamaklı sayılardan oluşmuş mektupları bir türlü deşifre edemez. Sonunda, hayatının son günlerini yaşadığı 1862’de, Beale şifrelerinin gizemini başkalarıyla paylaşmaya karar verir ve kimliği meçhul birine her şeyi anlattır.

Beale şifrelerinin 2. emanetçisi, her sayının bir harfe karşılık geldiğini tahmin ederek işe başlar. Fakat Beale şifrelerindeki sayılar, alfabedeki harf sayısını aşmaktadır. Bu kez aklına, şifrenin bir metindeki kelimelerin ilk harflerini temsil edebileceği düşünür. Eline geçen her kitabın sözcüklerini numaralandırıp, denemeye karar verir. Sonunda Bağımsızlık Bildirgesi’nin, şifrelerden birini çözmek için yeterli ipucu sağladığını fark eder. Nasıl mı? 2. şifrenin ilk 5 numarası; 115, 73, 24, 807 ve 37 ile Bağımsızlık Bildirgesi’nin aynı numaralara denk düşen kelimelerinin ilk harflerini arka arka ekleyince, ortaya mantıklı bir kelime çıktığını görür. 2. şifrenin tüm numaralarını bildirgenin HAZİNECİLERİN SEVDİĞİ EVRAK. Büyük Hazine adlı filmde Tapınak Şövalyelerinin hazinesi, Bağımsızlık Bildirgesine bakılarak bulunmuştu.ilgili kelimelerine göre incelediğinde, mektup çözülmüştür:

"Buford’dan yaklaşık 4 mil uzaklıkta, Bedford Bölgesinde bir yere, adlarını 3 numaralı şifrede verdiğim şahıslara ait olan eşyaları gömdüm"

demektedir Beale. Hazinenin içindekileri de açıklamayı ihmal etmez:

"1326 kilo altın, 2316 kilo gümüş ve taşınması kolay olduğu için satın aldığı mücevherat!"

Yani, bugünkü değeriyle tam 30.000.000$lık bir define! Takdir edersiniz; deşifrecimiz hayatının geri kalanında asıl önemli şifreleri; 1. ve 3. mektubu çözmeye çalışır. İşin içinden çıkamayacağını anladığında ise, bildiklerini çevresindekilerle paylaşmak ister. 1885’te 23 sayfalık ünlü Beale kitapçığını bastırır. Kimliğini saklama nedeniyse şöyle anlatır:

"Evime gelecek binlerce mektupla uğraşmak istemem!"

Sonra mı?.. Sonrasını siz düşünün: Onlarca yıl bu şifreleri çözmeye çalışanlar, kolaya kaçıp tüm Bedford bölgesini dinamitle havaya uçurmayı düşünenler. Kısaca; Beale şifresi binlerce insanın hayatını değiştirir. Fakat ünlü kripto analistler dahil hiç kimse, 1. ve 2. şifreyi çözemez. Gerçi komplo teorisyenleri, Amerika’daki NSA’nın (Ulusal Güvenlik Ajansı) hazineyi bulduğunu öne sürer ama, kimse bu söylentiye inanmaz. Beale şifreleri bir kurt gibi kripto analistlerin beynini kemirmeye devam ediyor. Örneğin Bedford’da hâlâ toprağı kazmak isteyen definecilere iş makineleri kiralanıyor. Servet umudunu kaybetmemiş şifrecilere ise, Beale kitapçığı bastıran yazarın şu satırlarını okuması salık veriliyor:

"Bu işe yalnıza işinizden arta kalan zamanı ayırın. Asla kendinizin ve ailenizin çıkarlarını, benim gibi bir yanılsama uğruna feda etmeyin!"

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Volvoda VOLCAN , 28.03.2020, 21:39 (UTC):
Bide bu eskiya var volvoda volcan pek bilinmez ama osmanlinin belini kiran eskiya manukyanin kasasinda cikan tarihi belgeler var bunu cozsek devlet saha kalkar diycemde doymuyor bastakiler

Yorumu gönderen: ali, 14.02.2017, 14:23 (UTC):
ben çözdüm

Yorumu gönderen: koyulhisarlımurat, 09.02.2016, 07:10 (UTC):
özellikle elde edilen bulguları,somut parçaları yurt dışına pazarlamamak lazımBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56465156 ziyaretçi (143893592 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)