Bellerophontes (Theseus - Oidipus)
 
Bellérophon

Bellerophontes, Theseus ve Oidipus

Bellerophontes

Bellerophontes, Korinthos'ludur. İstemeyerek kardeşinin ölümüne yol açtığı için ülkesinden ayrılır ve Argos kralının sarayına sığınır. Kral Proitos'un karısı Sthenaboia, ona gönlünü kaptırır, sevgisine karşılık bulamayınca da onu kendisini baştan çıkarmaya çalışmakla suçlar. Başına birçok iş gelen, bu arada aslan kafalı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu canavarı öldüren Bellerophontes, sonunda Lykia kralının kızıyla evlenir.

Theseus

Theseus Atina'nın efsane kralı Egeus'un ve Aithra'nın oğludur. Argolis'te doğmuştur. Genç yaşta yırtıcı hayvanlarla ve haydutlarla çarpışmış ve Atina'ya gitmiştir. Bir seferden dönüşte babasına vermiş olduğu

“zaferle dönersem beyaz bayrak çekeceğim”

sözünü unutmuş, gemiyi kara bayraklı gören Egeus, kendini üzüntüsünden denize atmıştır. Theseus, bunun üzerine Atina kralı olmuş, bir süre sonra Sykros'a sığınmıştır.

Oipidus

Bir başka kahraman Oidipus Thebai'lidir. Kral Laios'la İokaste'nin oğludur. Bir kahin, Laios'a;

“Oğlun, seni öldürecek ve annesiyle evlenecek.”

demiştir. Küçük Oidipus, sakat ayaklarıyla bir dağa bırakılır. Onu bulup Korinthos kralı Polybos'a verirler. Oidipus, büyüyünce başına gelecekleri Delphoi kahininden öğrenir, bu yüzden ülkesinden kaçar. Phokis'te bir yolcuyu öldürür. Bu yolcu, babası Laios'tur. Oidipus, Thebai'ye varınca kral seçilir ve İokaste'yle evlenir, bu evlilikten çocukları olur. Konunun bundan sonrası bulanıktır. Kimine göre Oidipus, kendi gözlerini oymuş ve oğullarınca Thebai'den kovulmuştur. Kızı Antigone, onun yanından ayrılmamış; ona yardımcı olmuştur. Oidipus, acılı yaşamını Kolonos ormanında sürdürmüştür. Kimine göre gerçeği öğrenen İokaste, kendini asmıştır. Kimine göre Oidipus'un oğulları, taht kavgasında birbirlerini öldürmüşlerdir. Oidipus efsanesi, Yunan düşüncesinde ve Yunan trajedisinin temelinde belirleyici olan yazgıdan kaçılmaz fikrini açıkça ortaya koyar.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53649255 ziyaretçi (136617551 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler