Besinci Unsur (Quintessence)
 
quintessence, beşinci, unsur

Beşinci Unsur (Quintessence)

Beşinci unsur (quintessence) kavramı birçok tradisyonda mevcut bir kavram olup, terim, maddenin dört unsur olarak kabul edilen ateş, hava, su ve toprak hallerinden daha farklı olan, algılanamayan halini ifade etmek üzere kullanılır.

Terim, Batı'da bu anlamda ilk kez Aristo tarafından kullanılmıştır. Aristo, dört unsurun ötesindeki süptil maddeyi (esîr) ifade etmek üzere quinta essentia (beşinci unsur) terimini ortaya atmıştır. Maddenin esîr hali Aristo'dan çok daha önce Orfe öğretisinde aether terimiyle ifade edilmekteydi. Pisagor da Orfe gibi aether'i maddenin süptil hali olarak görmüş, fakat onu Aristo gibi bir unsur olarak değerlendirmemiştir. Pisagor'a göre beşinci unsur diğer dört unsura hükmeden ruhtu, yani beşinci unsur adı ancak evrene canlılık ve yaşam kazandıran ruha yakıştırılabilirdi. Günümüzde,Batı Okültizm'inde de, Teozofi'de de beşinci unsur esîr (ether) anlamında ele alınmaktadır. Hinduizm'de esîr anlamında ele alınan beşinci unsura "akaşa" denir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: köylü, 09.11.2010, 11:12 (UTC):
bence kendini yorma erkal bey, köyüne git kaç tavuğunu al ve bak bence vatana millete böyle daha faydalı olursun.

Yorumu gönderen: Erkal Şengül, 16.10.2010, 16:23 (UTC):
5. unsur , 5. element , Esir , Ether , Bizim Atom ve kainat modelimizdeki UZAY- ZAMAN örgüsüdür. Yeni atom modelini okuyabilirsiniz.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687410 ziyaretçi (144483128 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)