Beyaz Gülün Bile Gölgesi Siyahtir
 
Aşk, Dostluk, Güven

Beyaz Gülün Bile Gölgesi Siyahtır

Kayıp Gül

“HAYATTA HİÇBİR ŞEYE GÜVENME. BEYAZ GÜLÜN BİLE GÖLGESİ SİYAH'TIR.”

Doğrumudur gerçekten? İnsan, hayatta hiç kimseye güvenmeden yaşayabilir mi? Yaşayamaz elbet. Eğer bu dünyada yaşıyorsak, ilk önce kendimizden başlayarak güvenmeyi öğreneceğiz. En güvendiklerimizden darbeler alsak da. Kendimizde aramak şartıyla eksiklerimizi gözden geçireceğiz defalarca. Güveni elden bırakmadan.

Kime sorsanız bir BEYAZ GÜL'DÜR. Gölgesinden habersiz. Olmasa gölgelerimiz, ne öğrenebilirdik? Bize sunulan hayatın içinde hep güven içinde yaşasak, güvensizliği; hep huzur içinde yaşasak, huzursuzluğu ve mutlu yaşasak mutsuzluğu nereden bilebileceğiz. Eh, en ekşisinden de olsa kimse, benim yoğurdum ekşi demiyor.

Düşünsenize, dışarı çıkıyorsunuz, esnafa güvenmiyorsunuz. İşe gidiyorsunuz, arkadaşlarınıza güvenmiyorsunuz. Komşularınıza güvenmiyorsunuz. Yeri geliyor, ailenize güvenmiyorsunuz. Sevgilinize güvenmiyorsunuz. Çok sıkıcı değil mi? Yani güven olmadan nasıl yaşıyorsunuz? Diyeceksiniz ki belki sen de güvenmiyorsun. Evet, ama ben, her şeye rağmen güvenmeye çalışıyorum. İçinde tek bir umut tanesi olmamaktansa denemek en iyisi diye düşünüyorum. Sonuçta deneyimlerimiz, bize dönmüyor mu? Bu şekilde var olmuyor muyuz?

Birilerinin bana güvenmesini beklerken ben güvenmesem; bu, haksızlık değil mi? Güvenmediğim halde yüzlerine evet, sana güveniyorum dersem?

Aynaya baktığımızda da şeffaf bir görüntü görmüyor muyuz? Bizi bize yansıtan ayna bile arka yüzünde bir karanlıktan yansımıyor mu? Her şey, yansıma. Biz de yansıttıklarımızı alacağız elbet.

İstisnâlar hariç. Yapmamız gereken istisnâlar yüzünden güvene küsmemeliyiz.

Şimdi belki garip gelecek; ama güvensizliğe bir isim bulsam, ben ona "devekuşu" derdim. Göm kafanı kumların içine, ne kolay olur hayat. Ama burada dikkat edilmesi gereken tek şey, kafasını gömse de beden dışarıda. Eee, ne anlamı kaldı saklanmanın? Güvenden kaçılmaz, üzerine gidilir. Kumun altında gelişim olmaz, öyle değil mi?

Bakış açılarımızı değiştirsek, kim bilebilir, belki de zamanla tekrar kazanırız toplum olarak kaybedilmeye yüz tutmuş güvenlerimizi. Bu arada çok sevdiğim bir hikâye geldi aklıma. Belki de bir çoğunuz biliyorsunuz; ama ben, yine de sizinle paylaşmak istedim.

Aşk, Dostluk ve Güven

Bir zamanlar, üç arkadaş varmış. Üçü bir arada oldu mu, harikaymış her şey. Gün gelmiş, AŞK'ın işi çıkmış. Eh, meslek bu, kolay mı? Ama dostlarından ayrılmadan önce söz vermiş onlara. "Beni özlediğinizde gelin," demiş. "Uzaklarda olmayacağım. Nerde birbirlerine bakan bir çift göz görürseniz, ben ordayım." demiş ve ayrılmış yanlarından.

"Peki," demiş DOSTLUK ve o da GÜVEN'e. "Madem öyle, ben de yoluma düşeyim. Görev çağırır, ama merak etme. Nerde birlikte ağlayan iki insan görürsen bil ki ben ordayım." GÜVEN, ağzını açamamış veda etmek için. Ama DOSTLUK, ayrılmış arkadaşının yanından. Onun sözünü dinlemeden ve sessizce gitmiş uzaklara.

GÜVEN, sessizce içinden geçirmiş elinde olmadan: "BENİ kaybederseniz, bir daha asla bulamazsınız."

HİÇ BİR zaman GÜVENİNİZİ YİTİRMEMENİZ DİLEĞİMLE, SEVGİLER.

Bircan M (Kayipgül)...
11:45, 23 Mayıs 2010, Pazar.

Bircan M.'nin Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: SABRİ, 18.09.2016, 01:29 (UTC):
HERKESE SELAM OLSUN...GÜVEN; GERÇEK MANADA GÜVEN İNSANIN NEFSİNİ ANCAK VE ANCAK TERBİYE ETMESİ İLE OLUR. NEFSİNİ TERBİYE ETME ACZİYETİ İÇİNDE OLAN İNSANLLARA GÜVENMEK AHMAKLIKTIR.GEYLANI HAZRETLERİ NİN DE DEDİĞİ GİBİ ''KENDİNDEN EMİN OLMAYAN İNSANA İTİMAT ETME...''PEKİ HALİFE OLMA HASSASİYETİ İÇERİSİNDE BULUNAN HALİFELİĞE ADAY KAÇ AŞİNA ÇEHRE GÖSTEREBİLİRSİNİZ...AYRICA GÜVEN ZAMAN İÇERİSİNDE OLUŞAN VE DERİNLEŞEN BİR OLGUDUR. İSTENMEZ VERİLİR. IRKÇILIK DUYGULARININI BESLEYEN İNSANLARIN,İYİLİK MERHAMET VE GÜVEN DUYGULARI DA GELİŞMEMİŞTİR....

Yorumu gönderen: ukala, 16.10.2010, 18:33 (UTC):
güvensiz bi yaşam elbette düşünülmez ama güveni almak,ta vermek,te düşünülmez kadar zor onu kaybedersen anlamsız boş gözler gibi bakarsın, arkana bakmadan yürümek istiyosan güveneceksin illada kendine güveneceksin eğer üç arkadaş olmak istiyosan yüreğine sağlık ...bican M

Yorumu gönderen: su_perisi, 23.05.2010, 19:41 (UTC):
harika gerçekten harikasın...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52746451 ziyaretçi (134057121 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler