Beyninizi Nasil Aldatirsiniz?
 
aldatırsınız?, beyninizi, nasıl

Beyninizi Nasıl Aldatırsınız?

Resim Çizebilir Misiniz?

Bu soruya yanıtınız, hem beyniniz, hem de sağ ve sol yarıküreleri bütünleştirme şekliniz hakkında şaşırtıcı derecede çok bilgi verir. (Bu makalede, sol kısım, baskın taraf olarak anılacaktır ki şu ana kadarki en uygun senaryo budur.)

Bildiğiniz gibi, beynin sol yarıküresi, sözel, analitik, rasyonel ve mantıksal işlerde üstündür. Baskın olan yarıdır. Tanımlamak ve anlatmak için sözcükleri kullanarak, olan biteni adım adım çözerek, gerçeklere ve mantığa dayalı sonuçlar çıkararak ve doğrusal biçimde düşünerek, zamanın büyük bölümünü harcar. Beynin sol tarafı, sözcük ve semboller ile uğraşır; doğru dürüst yapamayacağı işlere bile el atar.

Öte yandan, beynin sağ tarafı tamamen farklıdır. Algılamaları gerçekleştirmek için, sözel olmayan işaretlerden faydalanır. Benzerlikleri görme, parçaların nasıl birleşerek bir bütün oluşturduğunu anlama, ani kavrayışlarda (hah dediğimiz anlar) bulunma ve toplam şekiller düzenini tek seferde algılama becerisi gerektiren işlerde başarılıdır. Genellikle biraz geride durur ve işlerin çoğunun sol tarafça yapılmasını sağlar.

Bu durum, iki kardeşe benzetilebilir. İlk çocuğunuz, kendinden emin ve konuşkan, ikinci çocuğunuz ise sakin, içe dönük ve düşünceli olsun. Kalan son tatlı için yapılan kavgayı kim kazanacak dersiniz? Televizyonda hangi şovun izleneceğine kim karar veriyor? Ailece çıkılacak tatilde nereye gidileceği hakkındaki konuşmada kim üstün geliyor? İkinci çocuğun değerli bir bakış açısı olabilir; ama büyük olan öylesine baskındır ki çoğu tartışmayı kazanmaya ve sözünü geçirmeye eğilimlidir.

Resim çizme sorusuna yanıtınız "Hayır, acınacak durumdayım" ise, sol beyninizin bir tür katil olması muhtemeldir. Ne zaman bir kalem alıp çiziktirmeye başlasanız, sol beyniniz, görüntüleri sözelleştirme ve şekilleri analiz etme eğilimiyle kontrolü eline alır. Bu arada, beyninizin algısal ve uzamsal bölümü olan sağ taraf, köşede bekler; elini kaldırarak dikkat çekmeye çalışır. "Hey beni seç!" der. Ne yazık ki sol taraf, çoktan işe koyulmuş; çizgi çizmek ve bir strateji geliştirmek ile meşguldür.

Sol taraftaki kabadayının hakkından gelebilseydiniz ne olurdu? Bir şekilde beyninizin sağ tarafına parlama şansı verebilseydiniz nasıl olurdu?

"Beynin Sağ Tarafını Kullanmak" adlı kitabın yazarı, ünlü sanat eğitmeni Dr. Betty Edwards'a göre, yazarın "L modu" adını verdiği sözel ve baskın düşünme biçiminden "R modu" adı verilen ve görsel işaretlere dayanan biçime zihinsel geçiş yapabilirsiniz. Sağ tarafın olaya dahil olmasını ve çizme işini üstlenmesini sağlamak mümkündür.

Nasıl? Biraz Hileli Davranmamız Gerekiyor

Sol taraf, bir işi sevimsiz bulmadığı sürece üzerine almaktan çekinmez. İş çok zaman alıyor, çok detaylı, çok yavaş ya da en basitinden çok zor ise, sol taraf pes ediverir. Öyleyse, buradaki hile, işi -örneğimizde, resim çizmeyi- sağ tarafın hemen üzerine atlayabileceği biçimde sunmaktır.

Sözcüklerde bu duruma sık rastlanır. Bir şeyi sözel olarak tanımlamaya çalıştığımızda ve bunu çok zor bulduğumuzda ne yaparız? El kol hareketlerine başvururuz. Helezon şeklindeki bir merdiveni ellerinizi kullanmadan tarif etmeye bir çalışın.

Dr. Edwards, insanlara baş aşağı duran görüntülerle resim çizmeyi öğretiyor. Bu durum, sol beynin bir anlamda şaşırmasına yol açıyor. Öyle ki sol beyin, şekillerin şifresini kolayca çözemiyor; üst ve alt noktaları tayin edemiyor; etiketleme yapamıyor ve bu etiketleri depolanan anılarla eşleştirmek üzere sınıflandıramıyor.

Sağ tarafınızı bütünleştirmenin anahtarı, bu tarafın baskın olmasını sağlayacak fırsatları kollamaktır. Karmaşık bir görüntüyle karşılaştığında, sol taraf pes eder. Sol beynin kontrolünü engellemek ve R modunun devreye girmesini sağlamak için, nesneleri tam olarak baş aşağı çevirmeliyiz.

Aynı fikir, sorunlara yaratıcı çözümler bulmada da işe yarar. Bazen, zor bir konuyla başa çıkmanın en iyi yolu istihareye yatmaktır. Sol beyin yorulduğunda, sezgisel, öznel ve bütünsel sağ taraf, gizlice sokulma olanağı bulur ve "nereden çıktığı belli olmayan" bir çözüm sunar. Görüyorsunuz ya! Sağ beyinlerimize yaratıcı kavrama için kredi bile vermiyoruz!

Beyinlerimize üstün gelmenin yolları olduğunu bilmek heyecan vericidir. Kendimizi kasıtlı olarak zihinsel bir çatışmaya dahil etmek suretiyle, yaratıcılığımızı geliştirebiliriz.

Kendinizi bu çatışma alanına sokmanın yollarını arayın. Bir resim ya da sorun ile uğraşırken sağ beynimizi canlandırmanın anahtarı, bakış açımızı değiştirmektir.

Bir kalem alın; resmi baş aşağı çevirin ve çizmeye başlayın! İçinizde bir yerde, o sıkışıp kalmış ressam, ağzı kulaklarında sırıtıyor olacaktır.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: abigail, 09.09.2016, 21:41 (UTC):
HAYIR,HAYIR SEVGİLİ ASU,
BİR ERKEK SANATÇIYI ELE ALALIM, O KİŞİ İÇE KAPANIK,HASSAS,YARATICI ,GÜZELLİKLERDEN ZEVK ALAN,KÖTÜLÜKLERİ İTEN BİR RESSAM OLSUN .AYRICA SİMETRİ HASTASI OLSUN.
BİR DE BUNUN GÜZEL EN AZINDAN YÜZÜNE BAKILACAK KADAR HOŞ,KONUŞKAN MATEMATİKLE UĞRAŞAN BİR SARIŞIN RENKLİ GÖZLÜ SEVGİLİSİ OLSUN.AYRICA OBSESİF KOMPULSİF VE SOLAKTIR DA...BEYNİNİN BİR YANI FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLAYIP,HESAPLAMALARLA UĞRAŞIRKEN DİĞER LOBU DA KADINLIĞINI KONUŞTURUR.SOLAK OLMASI DA GİZEMİDİR,SUSKUNLUĞU DA....AMA ERKEĞİN GÜDÜLERİ ONU BÖYLE BEĞENİR.KADIN BASKIN GÖRÜNSE DE ASLINDA ONUN TAMAMLAYICISIDIR.
BENİM TÜM TARİH VE COĞRAFYA ÖĞRETMENLERİM ÇENEBAZDI.BASKIN KİŞİLİKLERDİ.ERKEK MATEMATİK HOCALARIM İSE BOCALIYOR,KONUŞAMIYORLARDI BİLE.BİR FİZİKÇİ BİR KİMYACI
HARİCİNDE.MESLEKLERLE DE ALAKALI.CİNSİYET BURADA ÖNEMSİZDİR.
İKİ LOBU DA ÇALIŞTIRABİLMEK İÇİN FARKLI ELLERİ KULLANMALI,BANYO YAPARKEN ÖZLERİNİZİ KAPAMALI, ÇARPRAZ AYAK BACAK HAREKETLERİ YAPMALISINIZ.

Yorumu gönderen: asuman, 12.05.2010, 16:25 (UTC):
Bence bu konu kadin erkek iliskilerinde erkeklerin nasil ki kadinlari anlamaaki yetirsiklikleine cok güzel bir örnek.Yani erkek sol beyin ve birseye yaramayan organ ama yinede dengeyi saglayan kadinin fonksiyonlarini ne kadar degerli oldugunu göstermesi bnce bunu yazan arkadasa cok tesekkür ederim bu zamana kadar aradigim soruya cevap.TesekkürlerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56468676 ziyaretçi (143902655 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)