Bilgisayarin Temel Donanimlari
 
Computer Hardware

Bilgisayarın Temel Donanımları

Donanımlar

anakart, main board

Anakart (Mainboard)

Ana kart, diğer donanım elemanlarının üzerine takıldığı elektronik devre kartıdır. Ana kart üzerinde belli işlemleri düzenleyici ve hızlandırıcı birleşik devreler, donanım birimlerinin takılabileceği genişleme yuvaları ve bazı donanım birimlerinin takılabileceği giriş- çıkış uçları bulunur.

cpu

Mikroişlemci (CPU)

Bilgisayarda yapılan işlemler mikroişlemci (CPU) tarafından yönetilir ve bu birimde işlenir. Bilgisayarın tanımında belirtilen aritmetik ve mantık işlemleri bu birimde yapılır.

Bilgisayarın tüm birimleri ile bağlantı halindedir. Aritmetik işlemler ve mantıksal karşılaştırmaları yapar. İşlemciler bilgi giriş-çıkış işlemlerini denetlerler. İşlemci üreten firmalar intel, AMD, Motorola, Cyrix'in kendilerine özgü standartları vardır.

ekran kartı

Ekran Kartı ve Monitör

Ekrana karakter ve şekilleri oluşturacak sinyalleri ekran kartı bilgisayardan alarak gönderir. Yani verileri görsel olarak görmemizi sağlayan ekran kartı ve monitördür. Günümüzde ekran kartları için anakartlar üzerinde özel slotlar bulunmaktadır. Bunlara AGP denir.

bios

BIOS

Bios Yazılım ve donanım arasında etkileşim sağlayan bir donanım parçası ve yazılımdır. Bioslarda sadece ROM (Salt okunur Bellek) mevcuttur. Bilgisayarımızın temel donanım parçalarından biri bozulduğunda ses gelmesi BIOS'un özelliğindendir. Yani BIOS için donanımlarımızın kontrolünü sağlayan bir birimdir diyebiliriz.

ses kartı

Ses Kartı

Bilgisayarımızda ses sinyallerini almamız için bulunması gereken birimdir. Üzerinde mikrofon girişi, speaker girişi bulunmaktadır.

ram

RAM

Bilgisayar açıldığında işletim sistemi yüklendiği kısımdır. Kullanıcı programları da çalıştırılmaları esnasında Ram'a yüklenir.[1]

BİLGİSAYAR DONANIM ELEMANLARI

Fiziksel olarak bir bilgisayarı oluşturan tüm birimlerdir. Donanım somut bir kavramdır. Bu nedenle donanımı, elle tutulur, gözle görülür tüm parçaları olarak da tanımlayabiliriz.

Ana Bellek (RAM)

Ana bellekteki bilgiler, bilgisayar kapandığında ya da elektrik kesildiğinde yok olur. Bilgisayar açıkken üzerinde çalışılan programlar ya da bilgiler RAM üzerinde tutulur.

rom bellek

ROM Bellek

ROM bellek, bilgisayardaki birtakım temel bilgileri içeren ve hiç silinmeyen bellektir. Üretici firmalar tarafından programlanırlar. ROM'da bilgisayarın temel bilgileri saklanır.

güç kaynağı, power supply

Güç Kaynağı (Power Supply)

Bilgisayarın çalışması için gerekli olan elektrik gücünü sağlayan birimdir. Bir kişisel bilgisayarın güç kaynağı 200-300 watt'dır.

klavye

Klavye

Klavye, üzerinde rakam, harf ve özel işaretlerden oluşturulmuş tuş takımı bulunan ve kullanıcının bilgisayara veri girmesini sağlayan birimdir.

monitör

Ekran (Monitor)

Klavyeden girilen verilerin, bilgisayarın ürettiği sonuçların görüntülendiği ve bilgisayar açıkken her şeyi görüntüleyen birimdir. Ekran bir çıkış birimidir.

disket sürücü

Disket Sürücü

Bir disket sürücünün görevi, disketten veri okumak ve diskete veri yazmaktır. Disketler manyetik ortamlardır. Bilgilerin uzun süre saklanabilmesini sağlar.

harddisk

Sabit Disk (Hard Disk)

Sabit diskler, verileri geçici olarak saklamak için kullanılır. Sabit diske binlerce diskete sığacak bilgi kaydedilebilir. Depolayabileceği bellek miktarına göre isimlendirilir.

mouse, fare

Fare (Mouse)

Grafik tabanlı işletim sistemleri ve programlarda komut verme işlemi fare ile yapılır. Bir giriş elemanıdır. Farenin tuşlarına basılarak bu simgelere ait programların ya da düğmelere ait komutların çalışması sağlanır.

printer, yazıcı

Yazıcı (Printer)

Yazıcı, bilgisayardaki bilgilerin kağıda aktarılmasını sağlayan birimdir. Yazıcıların baskı hızı dakikada yazdıkları karakter sayısı ile ölçülür

scanner, tarayıcı

Tarayıcı (Scanner)

Tarayıcı, kağıt üzerinde bulunan resimleri, fotoğrafları, yazıları bilgisayarın belleğine aktarır. Kağıt üzerindeki bilgiler sayısallaştırılır ve bilgisayarda kullanılabilir hale gelir.

cd-rom sürücü

CD-ROM Sürücü

Bir veri saklama birimidir. Görüntü ya da ses kayıtları gibi kaydedicilerle yüklenmiş bilgilerin sadece okunabildiği disk birimidir. CD-ROM sürücüleri, CD-ROM'lardaki sayısal bilgileri okuyan bir araçtır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: iNtErLi, 02.11.2010, 13:14 (UTC):
valla hiç istediğim bilgiyi bulamadım kusura bakmayın. tavsiye etmem

Yorumu gönderen: Jasmine, 14.10.2010, 14:53 (UTC):
İşime yaradı La aferim ;DBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56076153 ziyaretçi (142859852 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)