Bilim UFO'lari Sevmiyor
 
bilim, sevmiyor, ufoları

Bilim Ufoları Sevmiyor

Bilim dünyası tarafından 2000 yılında Michigan'da düzenlene panelde, UFO olaylarının üzerine odaklanırken fiziksel kanıtların bazıları kalite ya da yeterlilik yönünden sorgulanıyordu

Özellikle fotoğraflar, radar kayıtları, taşıtların karıştırılması, uçuş teknolojilerinde görülen ya da yaşanan sorunlar, görünür çekimsel ya da atıl enerjiler, toprak üstü izleri, bitkilerin zarar görmeleri, tanıklardaki psikolojik etkiler ve kalıntılar üzerinde duruluyordu. UFO ilişkilerini anlatan raporların bir kısmı toplumsal sağlık bakımından tehlikeli bulundular. Bazı tanıklar radyasyon benzeri yanıklardan zarar gördüklerini anlatıyorlardı. Bu tür iddialar panelistleri olası sağlık riskleri üzerinde durmak için tıbbi araştırmaların gerekliliğine yöneltti. Bilimsel görüşün temeli rapor edilen olayların çoğunluğunun nadir rastlanan doğal olaylar olduğu yönündeydi, yüksek düzeydeki elektriksel ortamlarda (Şimşeklerin yoğunlaştığı anlar) ya da radar yanılgılarında (radar dalgalarının atmosferik etkiler tarafından etkilenmesi gibi) benzer olaylar yaşanıyordu. Buna karşın, panelde UFO'ların ya da UFO'larla ilgili bazı fenomenlerin bir inanç ya da moda olarak yorumlanması doğru bulunmamış ve üzerinde durulmamıştı. Oysa böyle bir konuda bilimin desteği şarttı.

Kanıtlarla ilgili daha gelişmiş analizler konusunda ise panel pek istekli değildi, bazı raporların ya da tanıklıkların daha iyi aydınlatılması gerekiyordu. Birçok tanınmış UFO soruşturmacısı bilimsel komite tarafından yetersizlikle suçlandılar, öncelik tanınmadı ve gereken bilimsel önceliğe hak kazanamadılar yani yeterince dikkate alınmadılar. Bunun bir nedeni de, bu tür UFO araştırmacılarının daha ziyade, çok bilinen klasik UFO olaylarından sürekli söz etmeleriydi. Komite yeni verileri istiyor ve onlarla ilgili bilimsel analizleri soruşturuyordu, olasılıkla yeni ortaya çıkan yani taze kullanılabilir bilgilerle yola çıkılarak UFO sorunu çözümlenebilir ya da anlaşılabilirdi. Komite böyle düşünüyordu. Buna karşın tüm negatifliklere, eksikliklere ve katı görüşlere rağmen sonuçta şöyle bir yorum yapılmıştı;

  1. UFO sorunu basit değildir çünkü benzersiz ve evrenseldir.
  2. Ne olursa olsun açıklanamayan gözlemler yine de vardır, bu da bilimin yeni çalışmalara girip bilgisini arttırması gereğini getirir.
  3. Çalışmalar olaylara yönelmeli, bağımsız bir çizgide sürdürülmelidir.
  4. UFO toplumu yani UFO'lara inananlar ile fizik bilimciler arasında sağlıklı bir ilişki kurulmalıdır.
  5. Bu alanda enstitüsel desteğin sağlanması yararlı olacaktır.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: abigail, 02.09.2016, 18:01 (UTC):
BİLİM KANIT İSTER. ONA DOYURUCU BİR KANIT SUNAMIYORSANIZ SUÇU SİZDE ARAR. GÖZ YANILMASINDA METEOROLOJİ BALONLARINDA HATTA PSİKOLOJİK DURUMUNUZDA ALKOL LSD VEDİĞER UYUŞTURUCULARDA ARAR. HAVA DURUMUNUN O GÜNKÜ ÖNEMİ BİLE ÇOK DEĞERLİDİR. EVRENDE YALNIZ OLMADIĞIMIZI KABUL ETMEK İÇİN ÇABA GÖSTERSE DE EVRENDE BİR HİÇ OLDUĞUMUZU BİLİR. İNSAN DA BİR UZAYLI KENDİNİ EHLİLEŞTİRMEYE ÇALIŞAN ARAYIŞLAR İÇİNDE BİR UZAYLI. KİŞİSEL GELİŞİM İLK ADIM.

Yorumu gönderen: ali, 26.08.2010, 23:06 (UTC):
ufo olamaz deyildir.yeterki 3636 elementi bulalim.evrende yaliz deyiliz ama heryerinde bir sahibi var.bilime yaklasirken allah dan uzaklasmayalim.sanki dunyayi fettettik de evren tek sorunumuz.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073000 ziyaretçi (142849762 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)