Bilinmesi Lazim Olan Seyyareler
 

Bilinmesi Lâzım Olan Seyyareler

Kategori: Yıldızname

Bu materyalin güvenliği: bilinmesi, lâzım, olan, seyyarelerbilinmesi, lâzım, olan, seyyarelerbilinmesi, lâzım, olan, seyyarelerbilinmesi, lâzım, olan, seyyarelerbilinmesi, lâzım, olan, seyyarelerbilinmesi, lâzım, olan, seyyarelerbilinmesi, lâzım, olan, seyyarelerbilinmesi, lâzım, olan, seyyarelerbilinmesi, lâzım, olan, seyyarelerbilinmesi, lâzım, olan, seyyareler (Çok düşük. Eski halk inanışları kategorisinde. Sadece bilgi edinmek için okunabilir.)

Güneş'in burçları birer birer ve sırasıyla geçtiği gibi, seyyarelerin (yani gezegenlerin ve uzayda yani uzayda daima hareket halinde devreden yıldızların) de bu burçları ziyaret ettikleri zamanlar vardır. Bunları burada uzun uzun anlatmaya lüzum görmüyorum. Ancak erbâb-ı fen, -medarları dolayısıyla-seyyarelerden birinin burçlardan birine diğerlerinden ziyâde ilişkisi olduğunu müşahede ile, o burca nispet eylemişlerdir ki bu da aşağıdaki gibidir:

Akreb (Akrep) burcunun seyyaresi Merih ve tabiatı Su'dur.
Cedy (Oğlak) burcunun seyyaresi Zühal ve tabiatı Toprak'tır.
Cevza (İkizler) burcunun seyyaresi Utarid ve tabiatı Hava'dır.
Delv (Kova) burcunun seyyaresi Zühal ve tabiatı Hava'dır.
Esed (Aslan) burcunun seyyaresi Güneş ve tabiatı Ateş'tir.
Hamel (Koç) burcunun seyyaresi Merih ve tabiati Ateş'tir.
Hûd (Balık) burcunun seyyaresş Müşteri ve tabiatı Su'dur.
Kavs (Yay) burcunun seyyaresi Müşteri ve tabiatı Ateş'tir.
Mizan (Terazi) burcunun seyyaresi Zühre ve tabiatı Hava'dır.
Seretan (Yengeç) burcunun seyyaresi Kamer (Ay) ve tabiatı Su'dur.
Sevr (Boğa) burcunun seyyaresi Zühre ve tabiatı Toprak'tır.
Sünbüle (Başak) burcunun seyyaresi Utarit ve tabiatı Toprak'tır.

Diğer gök cisimlerinden her biri, arzımız ile sâkinleri üzerine tesîr icrâ etmekten hâli değiller ise de, bu tesir bazen pek az olduğu cihetle pek o kadar nazar-ı dikkate alınmaya lâyık olmayıp ancak on iki burç ve seyyarelerin tesir ve nüfuzu büyük ve ciddi bulunduğundan bunları anlayıp ona göre hareket etmek lüzumu bellidir.

Kaynaklar

[1] "Yıldızname-i Hüseyni", El Hüseyin Seyyid Süleyman. Sayfa11-12.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Nurgul , 14.06.2021, 12:50 (UTC):
Yıldızmıbak

Yorumu gönderen: Mehmet, 20.10.2020, 13:15 (UTC):
O kadar geniş bir yer ki, gerçek bir kütüphane gibi! Nenem derdi ki, fala inanma ama onsuz da kalma! Bazen insanların halsiz dönemlerinde sıkıca sarılmak istediği konular bulunuyor. Emeğinize sağlık...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741537 ziyaretçi (144625398 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)