Boyun Agrisi (Tutulmasi) Icin Egzersizler
 
boyun ağrısı

Boyun Ağrısı (Tutulması) İçin Egzersizler

Çevremizde her 3 kişiden biri hayatı boyunca en az bir kez boyun ağrısı çekiyor. Yardımcı Doç. Dr. Serdar Özgen, bilgisayar kullananlarda, masa ve tezgah başında çalışanlarda boyun ağrısının yaygın olarak görüldüğüne dikkat çekiyor. Günlük yaşamdaki gerilimler ve iş stresi boyun ağrısının en büyük nedenlerinden biri. Ayrıca günlük hayatta boyun sağlığına uygun olmayan her yanlış hareket ve duruş omur, disk, eklem ve bağ dokusunda yıpranmaya yol açıyor. Trafik kazalarında boynun incinmesi, ağır bir şeyi kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, masa başında yanlış duruş sonucu boynun tutulması ve kas spazmı oluşması da boyun ağrısına yol açıyor. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da boyun tutulması yapabiliyor. Boyun fıtığı, kireçlenme, omurga kanalında daralma, romatizmal hastalıklar, osteoporoz, kemik erimesi, omur kırıkları ya da kayması kol ve el sinirlerinin sıkışması ile beyin tümörleri de boyun ağrılarına yol açan diğer etkenleri oluşturuyor.

Erişkin bir insan vücudunda 33 - 34 tane omur bulunmaktadır. Omurlar kafatasının hemen altından başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanırlar ve birbirleriyle üst üste eklem yaparak omurgayı teşkil ederler. Omurganın Latince adı, "Vertebral Kolon'dur.

"Vertebral kolon" (omurga), 7 tane "servikal vertebra" (boyun omuru), 12 tane "torakal vertebra" (sırt omurları) ve 5 adet de "lomber vertebra" (bel omuru)dan oluşur. "Lomber vertebralar'dan sonra gelen omurlar birleşerek, sakrum ve kuyruk sokumu kemiklerini teşkil ederler. "Vertebral kolon", sagittal düzlemde (ön-arka dikey düzlem) birtakım eğrilikler gösterir. Boyun ve bel bölgesinde eğrilik arkaya doğru olup lordoz durumunda, sırt ve sakral bölgede ise öne doğru olup kifoz durumunda bulunur. Bu eğrilikler omurgada stabilite ve dayanıklılığı sağlar. Omurganın diğer bölümlerinde olduğu gibi servikal bölgede de her iki omur arasında intervertebral diskler bulunmaktadır. Servikal vertebralar, anatomik pozisyon olarak, yandaki resimde görüldüğü gibi açıklığı arkaya bakan bir kavis (lordoz) çizer görünümünde dizilmişlerdir.

Boynumuz; servikal vertebralar, bunların aralarındaki intervertebral diskler, vertebralar arasındaki eklem ve bağların dışında boyun adaleleri ile bir bütün olarak çalışır. Bu sayede servikal omurga, çok yönlü hareket imkanına sahiptir ve değişik seviyelerde, değişik hareketleri daha kolay ve daha fazla yapma özelliği taşır.

Boyun ağrıları bel ağrıları kadar sık olmamakla birlikte her yaş grubunda önemli bir sorundur. Her üç insandan birinin yaşamında en az bir kere boyun ağrısı geçirdiği kabul edilmektedir. Çalışan insanlarda görülme sıklığı daha fazladır. Boyun ağrıları, servikal omurganın kötü ya da yanlış kullanımından ya da bir travma sonucu zedelenmeden dolayı olabileceği için ağrıyı başlatan bölge ve oluşum iyi teşhis edilmelidir.[1]

Boyun Tutulmasının Sebepleri

Boyun tutulması, genellikle soğuk almaktan, boynun çarpık durumda bir süre kalmasından ya da nezleden kaynaklanır.[2] Bunun yanında boyun tutulmaları, enellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da boyun tutulması yapabilmektedir. Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. “Miyofasial ağrı, Fibromiyalji, Fibrosit ve Miyozit” diye de adlandırılan uzun süreli kas ağrısında, kas içersinde ağrıyı tetikleyen noktalar ve elle de hissedilebilen düğmecikler mevcuttur. Boyunda uzun süreli kalıcı eğriliğe tortikollis diyoruz. Klippel-Feil, Turner Sendromu gibi doğuştan sebeplerin iyi araştırılması gereklidir.[3]

Boyun Ağrıları (Tutulmaları) ve Tedavisi

Boyun tutulmasında evde tedavi olarak tutulan bölgeyi sıcak tutarak o bölgedeki gerilen kasların yumuşamasını sağlayabiliriz.

Ancak doktora başvurmakta fayda vardır. Fizik Tedavi Uzmanları, Nörologlar, Beyin Cerrahi Uzmanları boyun tutulması ile ilgilenmektedir. Bu kas tutulmasının altında fıtık ya da başka bir rahatsızlık olup olmadığını öğrenmek açısından kişiyi rahatsız edecek derecedeki boyun tutulmalarının sebebi öğrenilmiş olur. Zaten ciddi bir durumda ameliyat ve fizik tedavi uygulanır.

Tatilde ya da doktora başvuramayacağınız bir yerde başınıza gelen boyun tutulmalarında telaş yapmaya gerek yoktur. Boyun tutulmasının doğrudan kendisi çok ızdıraplı olsa da çok zararlı değildir. Zaten doktora gittiğinizde de hemen çözülmez, kasılmış kasın çözülmesi zaman alır. Böyle durumlarda yapabileceğiniz en önemli şey boynu sıcak tutmak ve sürekli bilgisayar başında olmak, dolma sarmak gibi çok uğraştırıcı yemeklerden kaçınmaktır.[5]

Boyun tutulmasına evde getirilebileceğimiz tedavi yöntemlerinin başında boynumuzu sıcak tutmak gelir. Boynumuza sıcak torbalar, sıcak suyla ıslatılmış havlular koyabiliriz. Bunlar boynumuzu gevşetmeye yardımcı olacak ve boyun kaslarımızı rahatlatacaktır.

Boyun tutulmasına masaj da iyi gelebilir. Tabi bu boynunuzun tutulma şiddeti ile de ilgilidir. Eğer dokunmaya bile gelemiyorsa masaj yaptırmak tam bir işkence halini alır ki bu yüzden yalnızca çok şiddetli ağrımıyorsa bir krem yardımı ile yavaş bir şekilde masaj yapılabilir.

Boynumuzu rahat ettirecek pozisyonlarda bulunmalıyız. Yani biraz dinlendirmeliyiz onu. Çok ani hareketler yapmayıp daha sakin hareket etmeliyiz.

Gerekirse kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Fakat kesinlikle doktor kontrolünde ilaç kullanmanızı tavsiye ederiz; çünkü kas gevşetici bir ilaç size iyi gelecek diye düşünürken daha zararlı çıkabilir, tehlikeli durumlarda kalabilirsiniz!

Eğer televizyon seyrediyorsak; ya da bilgisayar başında oturuyorsak, boynumuza bir destek sağlamamız gerekir. Boynumuza destek olsun diye bir yastık koyabiliriz. Çünkü boynumuzun yükü ağırdır. Ona destek olup, rahatlatarak aslında yardımcı oluruz.

Ama boyun tutulmasından kurtulmak için ilk iş kendimizi rahatlatmalıyız. Stresten daha uzak bir yaşam biçimi belirlemeli, ani hareketlerden kaçınmalıyız ve yukarıdaki yazı sadece pratikliktir ve sadece çok şiddetli olmayan tutulmalar için dikkate alınabilir, biz kesinlikle uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.[4]

AĞRILI DÖNEMDEKİ TEDAVİ

 1. 7 ila 10 gün istirahat edin.
 2. Boyuna buz uygulaması; 15 ila 20 dakika olmak üzere günde 3 ila 4 defa uygulayın.
 3. Servikal korse kullanabilirsiniz.
 4. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanabilirsiniz.
 5. Boyun kaslarını kuvvetlendirici egzersizler [1]

Boyun Kaslarını Kuvvetlendirici Egzersizler

 1. Eller alına koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken, ellerle engel olunmaya çalışılır, 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
 2. Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken, ellerle engel olunmaya çalışılır.10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
 3. Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
 4. Sol el yüzün sol tarafına koyulur ve baş sola doğru itilmeye çalışılırken sol elle engel olunmaya çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
 5. Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
 6. Sol el başın sol arka kısmına, sağ el sağ şakağa koyulur. Sol omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sola dönmeye zorlanır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.[1]

AĞRI AZALMAYA BAŞLAYINCA

 1. Boyuna ıslak sıcak havlu uygulaması; 15 ila 20 dakika olmak üzere günde 3 ila 4 defa uygulayın.
 2. Boyun hareketlerini artıran ve omuz kaslarını kuvvetlendiren egzersizler;
 3. Başınızı yavaşça sağa döndürün ve üç saniye böyle durun, başınızı öne döndürün, dinlenin, ayni hareketi aksi yöne yapın, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
 4. Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın, dinlenin, başınızı yavaşça arkaya bükün, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
 5. Başınızı yavaşça kulağınız omzunuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın, dinlenin, yavaşça doğrultun, aksi yöne tekrarlayın, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
 6. Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde (yukarı, sola, aşağı, sağa) döndürün, aynı hareketi saatin aksi yönüne yapın, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
 7. Egzersizleri bir seferde 10 defa yapın, 3 saat arayla tekrarlayın.
 8. Ağrılı dönemde ve ağrılar tamamen geçtikten sonra da boyun ağrılarının tekrarlanmaması için boyun koruma eğitimi öğrenilmelidir.[1]

Kaynaklar

[1] www.umutdolu.com/saglik/boyun-agrisi-tutulmasi.asp
[2] www.hastane.com.tr/boyun-tutulmasi-Nedir.html
[3] www.mailce.com/boyun-tutulmasi.html
[4] www.bilgibankan.com/2009/11/boyun-tutulmasi-nasil-gecer.html
[5] www.rejimde.com/video/159boyun-tutulmasi-nasil-tedavi-edilir-159.html

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Malphiteisdead.tr. gg, 04.12.2017, 13:06 (UTC):
Eyw ama geçirmiyo

Yorumu gönderen: Kelle xd, 04.11.2016, 06:52 (UTC):

Eyw pir .

Yorumu gönderen: çöö.öçö..., 11.01.2015, 15:21 (UTC):
teşekkürlerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56729941 ziyaretçi (144594742 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)