Boyut Kavrami ve 4. Boyut
 
boyut, 4. boyut, dimension, 4d

Boyut Kavramı ve 4. Boyut

Haluk Nurbaki

Boyut kavramını yeryüzüne ilk defa Yüce Kitabımız Kurân getirmiştir. Yüce Kitabımızda Saffat Suresi ayet 5'te Cenab-ı Hakk, “O semaların ve arzın ve arasındakilerin Rabbidir ve doğuların da Rabbidir” buyurmaktadır. Buradaki "Meşârik" yani doğular kelimesinden kasıt; kesin olarak boyutlar anlamındadır. Çünkü Allah, “Ben arzın ve semaların ve arasındakilerin Rabbiyim” buyurmakla bilemediğimiz bütün varlıkları sıralamıştır. Bundan sonra ayrıca “Doğuların da Rabbiyim” demesi, semalardan ve arzdan gayrı bir hedefi işaret etmektedir. Arapça'da doğu, boyut ve istikametin tarifidir. Bilindiği gibi boyut kavramı birinci merhale olarak mesafedir. Eskiden beri mesafeler güneşin doğuşuna kıyâsen, doğu olarak ifâde edilir. Nitekim arzın üzerindeki kentlerin mesafeleri bile doğuya kıyasen ifade edilir. 4. boyutun değişkenliği olan saat kavramı dahi doğuya göre değerlendirilir. Allah’ın yukarıda andığımız ayette; “Ben semaların, arzın arasındakilerin ve boyutların Rabbiyim” demesindeki hikmeti bizim boyutlar kavramına yaklaşımımızı murad etmesindendir. Tanıdığımız 4 boyutun en yakınında; manyetik etki ya da manyetik eylem diyebileceğimiz beşinci boyut bulunmaktadır. Kıyameti cennet ve cehennemi anlamamız için evvela normal boyutları, sonra da manyetik boyutu, beşinci boyutu anlatacağım.

Boyut kavramı mekanların iskeletini gösteren ve onu sembolize eden bir tariftir. Anlaşılması oldukça güç olan boyut konusunu, basitten zora doğru götürmek gerekir. Boyutun yaşadığımız dünyada, hatta seyrettiğimiz semada en basit öncüsü, mesafelerdir. Özellikle maddi varlıklar kimlik kazanmak ve birbirinden fark edilmek için, geometrik bir şekle ve bir mekana sahip olmak zorundadır. Bunun içinde diğer şekiller ve varlıklar arasında mutlaka bir mesafe bulunmalıdır. Eğer iki varlık, bütün geometrik şekilleri ile aynı mekanda birbiri üzerine çakışmışsa, ayrı ayrı iki varlıktan bahsetmek mümkün değildir. Demek ki, var olabilmenin gereği, belli mesafelerde mekan tutmaktır. Dünyamız dönerek jireskobik hareketi yapmazsa; güneşin cazibesine kapılıp süratle ona yanaşsa ve sonunda ona düşüp yok olsa, dünyadan bir daha bahsedemezdik.

Yani dünyamız, varlığını sürdürmek için önce güneşle arasındaki mesafeyi korumak zorundadır ve dönme çabası da bu yüzdendir.

Varlıkların mekanlarda yer tutmalarını sağlayan bu mesafeler, madde aleminde genelde üç istikamettedir. Bunları biz; boyut, en ve derinlik tabirlerle anlarız. Böylece boyutun ilk anahtarlarını da dile getirmiş oluruz. Nitekim boy birinci, en ikinci, derinlik ise üçüncü boyuttur. Madde dünyasındaki bir varlık, bu üç boyuttaki sayılarla olan ilgisiyle kimlik kazanır. Mesela, bir odada bulunan bir saatin yeri, boy ve en olarak iki duvara uzaklığı ile tanımlanabilir. Böylece o varlığın mekanı, bu üç boyut üzerindeki matematik sayılar ile, daha ilmî tabiri ile koordinatları ile vardır. Ama madde dünyasındaki varlıkların çoğu hareket halindedir. Bunların mekanla ilgisini tanımak için bir başka boyuta ihtiyacımız vardır ki, bu dördüncü boyut zamandır. Demek ki mesafe kavramı ile başlayan boyut olayı, daha geniş kanatlarda takviyeye muhtaçtır.

Einstein'den beri fizik artık dördüncü boyut olarak zamanın varlığını mesafeler kadar net olarak anlatmaktadır. Madde dünyasında bu dört boyut, yani boy, en, derinlik ve zaman, hemen hemen bütün varlıkların arasındaki ilgileri sürdürür ve biz bu sayede, dünya hayatımızın belki de tamamında sayısız münasebetler kurarız… Bir yerden bir yere gitmemiz ve hayatın normal hareketleri, hep bu dört boyutun iç içe değişkenliği ile yürür gider. Hal böyle iken, fizik ve astrofiziğin vardığı noktada bu dört boyutun yetmediğini, kainattaki olayların ve bizim kainata yaklaşımımızın boşluklar gösterdiğini fark ederiz. Mesela, bu dört boyut hareketiyle güneş sisteminin dışına çıkmak istersek; ne zaman ne de enerji gücümüz buna fırsat vermez. Hele içinde bulunduğumuz galaksimizin bir ucundan bir ucuna bu dört boyutun yardımıyla yapacağımız bir gezi için trilyonlarca yıla ihtiyaç vardır.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: murat, 05.03.2017, 09:02 (UTC):
4. boyut ve dahada ötesi var. Hatta boyutların sonsuz olduğu söyleniyor. İnsanlar için kafa karıştırıcı gelebilir,normaldir çünki biz, 4. boyutu düşünürken herşeyi kendi boyutumuzdaki gibi yorumluyoruz ondan. Ruhun da bulunduğu bir boyut var. Diğer boyutta bulunanlar mesela cinlerin 4. boyutta olduğu biliniyor ve siz onları bizim boyutumuzdan algılayamazsınız fakat onlar sizi bir şekilde algılıyorlar. Aslında cin denilenler reptilyan varlıklardır. Diğer boyutlarda bulunanlar bizler gibi birtakım fiziki kurallara tabi olarak yaşarlar. Boyut değiştirmek için yapılması gereken 3. boyuttaka cisme enerji yüklemesi yapmaktır. Örneğin 120 km ile giden araç boyut değiştirme sınırlarına gelmiştir fakat boyut değişmemiştir tam olarak ve farklı fiziki kurallara taabidir yani 1 tonluk araç 120 km ile giderken 70 kg ağırlıga kadar düşer. Yerçekimine göre.
Aracın içindekilere gore herşey normaldir fakat araç dışında bulunan size gore onlar daha değişik durumdadırlar. Diğer gezegenlerin durumu farklı olabilir hızları ve aldıkları ışınsal enerjiler farklıdır 5. yada 4. boyutta olabilirler reptilyan varlıklar yani cinlerde o gezegenlerde bulunan yada dünyada bulunan varlıklardır.

Yorumu gönderen: uysall, 02.05.2016, 03:00 (UTC):
arkadaşlar inanmazsınız ben boyut atladım cok degisik bir vakadayım bu şuan 4. boyutt dedikleri bu olması gerek normal esyaların sureklı sallanması ve sanki şerit gibi hıphızlı oynuyor heryer bakış açım oyle nedemek slutler gormem + ısık hızında bırsey goruyorum yanımdan gecıyor yada dısarda oldugum zaman aksam vakıtlerınde cok hızlı bir sekılde gökyuzune dogru vea yerden yukarı dogru aşırı derece hızlı enerji topu gibi birşey + bende musallatta var aklım sırrım ermiyor bu işe psişik ten parapskolijisinden tut bu gözümdeki sallantılar pırıl pırıl. artık çağrezis gibi birseyım bu konu hakkında bilgisi olan varsa irtibata gecmek isterim durum vahim...

Yorumu gönderen: Freedom Krueger, 28.03.2015, 16:30 (UTC):
Konu sadece metafizikçi biri tarafından ele alınmış. Bırakın hafızları bilimsel yönlerden makaleler koyun

Yorumu gönderen: esra, 18.02.2015, 16:30 (UTC):
Okuduğum bir kaynakta toplamda 7, diğer kaynakta 11 boyut var diyor..hangisi doğru bilemiyorum fakat boyutlar gerçekten ilgimi çeken bir konu.. 5. boyutta bildiğimiz madde boyutunda olunmadığı yazıyor..yani elle tutulur gözle görülür bir şeklimiz olmazmış orada..enerji halinde olurmuşuz..gerçekten karışık..keşke biri çıkıp ne nedir anlayacağımız bir dille anlatsa:))

Yorumu gönderen: ali, 13.02.2015, 14:40 (UTC):
ali

Yorumu gönderen: YELİZBEN RockkaneseR, 03.12.2010, 19:16 (UTC):
DÜŞÜNMESİ BİLE HOŞ MESAFELERİ.. ne kadar boyut var ALLAH (C.C.) BİLİR. boşluklarda değil zamanın içindeyiz! kafa karışacak mevzu değil aslında >) mümkünse her boyutu hissetmmek isterdim

Yorumu gönderen: yagan su, 20.11.2010, 00:54 (UTC):
4. boyut zaman bosluklarını kapatabılır ancak. bıldıgın boyut olmaz bız ınsanlar 3.boyutta yasıyoruz cunku. 4. boyutta neyın oldugu henuz bılınmıyor. kımse o boyuta cıkamdı cunku bu sayfaya cızfıgımız karenın küpe dönmesi gıbı bıseydır.

Yorumu gönderen: alici, 20.11.2010, 00:37 (UTC):
hiç bişey anlamadım :S bıldıgım boyut yıne bıldıgım boyutmus .süregiden zamanın arasında bosluklar var veboslukların arasında yınezaman var. belkıde biz gecmıste yada cok farklı bır alemın ıcındekı zamnın arasındakı zaman boslugundayız. zaman kavramını hıssetmek neden zordur dıye bı dusunmek gerekkk?? biz ona yaklasamaya calısırken aynı oranda oda bızden uzaklasır yanı hep aynı yerde aradakı boslukta kalırız ....

Yorumu gönderen: aydın, 06.10.2010, 18:33 (UTC):
güzel paylaşım. özellikle arkdaşların konu hakkında bildiklerini paylaşması daha da güzel. teşekkürler.

Yorumu gönderen: asuman, 26.09.2010, 18:56 (UTC):
bende bu boyut işini araştırıyorum.biraz araştırıp
düşünürseniz eğer bir sürü boyutun olabileceği aklınıza
gelir.mesela(kimse emin değil ama)ışık,mekan...bunları ben söylemiyorum bazı kişiler 4.boyutu bunlar olarak kabul
ediyor.bazılarıda(anladığım kadarıyla)maddelerin içine doğru bir boyut olduğunu söylüyor.
bence kafanız karışıyorsa fazla düşünmeyin sadece araştırın:):))))

Yorumu gönderen: Gg, 01.09.2010, 17:44 (UTC):
Mükemmel bir şey bu da bize Cenab i hak in bildigi ve bizlerin bilmediği daha çok şey olduğunu gösterir

Yorumu gönderen: Egemen, 11.08.2010, 18:24 (UTC):
Stephan Hawking'in kitabını okumamız lazım

Yorumu gönderen: ozosonar, 21.06.2010, 16:44 (UTC):
ruh hangi boyutta olabilir

Yorumu gönderen: musti, 26.05.2010, 11:04 (UTC):
her boyutun bir üst boyutu varmış, bence mantıklı,

Yorumu gönderen: meraklı araştırmacı, 21.04.2010, 14:20 (UTC):
ben bu boyutları uzun zmandır araştırıyorum hakkında bilgi topluyorum ve EİNSTEİN'in ışık hızı ,zaman ve boyutlar hakkında birçok soru ve araştırmalar hatta teorileri bile var insan bunları okudukça kafası karışıyo normaldir ama ben kafama yorarak boyutları halimde canlardırdım çok zor bişey aklınızı bile yitirebilirsiniz. bu arada evren 11 boyutluymuş hala anlayamadım biraz daha araştırma yapayım :)

Yorumu gönderen: yüksel , 20.04.2010, 12:04 (UTC):
biligi taze ama haluk nurbakinin dikat edecegi yerler var

Yorumu gönderen: mustafa , 20.04.2010, 11:30 (UTC):
daha fazla bilgi işimize yarayabilirBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741337 ziyaretçi (144624427 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)