Bugu Tekin ve Gök Kizi
 

Bugu Tekin ve Gök Kızı

Bugu Tekin bir gece otağında uyumakta iken, birdenbire pencerenin açıldığını, içeriye gökten gelen güzel bir kızın girdiğini gördü. Bugu Tekin, neye uğradığını anlayamadığından gözlerini kapayarak uyur gibi yaptı. kız, Bugu Tekin'i uyandırmak için çok çalıştı, bir turlu uyandıramadı. Ümidini keserek pencereden çıktı, gitti.

Ertesi gece kız, yine geldi. Bugu Tekin, kendisini yine uykuda imiş gibi gösterdi. Kız bu defa da uyandıramadan gitti.

Sabah olunca, Bugu Tekin, kızın tekrar geleceğini düşünerek buna bir çare bulmak üzere vezirine açtı. Vezir dedi ki: "Bunda korkacak bir şey yok. Belki hepimizin sevineceği Hayırlı bir iş vardır. Herhalde bunun gelişi size kutlu bilgileri öğretmek içindir. Yarin gece gelirse artık kendinizi uykuda göstermeyin. O zaman niçin geldiğini anlarsınız."

3. gece, kız, yine geldi. Ama bu defa Bugu Tekin, onu karşıladı, saygı gösterdi. Bu kız, vezirin tahmin ettiği gibiydi. Gerçekten bir tanrıça ve gökten gelen bir kızdı. Bugu Tekin'e yeni bir din göstermek için gelmişti.

Bugu Tekin'e: "Arkamdan gel." dedi. Bugu Tekin, kızı takip etti. Gittiler. Nihayet "Ak dağ'a ulaştılar. Bugu Tekin'e yeni bir dinin gizli taraflarını anlatmaya başladı.

Bundan sonra kız otağa gelir, Bugu Tekin'i Ak dağ'a otururdu. Bu durum, çok gece devam etti. Bugu Tekin, yeni dinin esaslarını ve sırlarını öğrendi.

Bir gece artık bu görüşmelerin sonuydu. Kız veda ederken "Gökte, yerde ne varsa hepsini öğrendiniz. Ben artık gelmeyeceğim. Yarından itibaren dünyanın dört bucağını fethe başlayın. Gösterdiğim yolda adalet yapın. Size öğrettiğim gerçekleri her tarafa yayın." dedi.

Sabah olunca Bugu Tekin, kardeşlerini çağırdı. Her birini bir orduya tayin ederek bunları dört bucağın fethine gönderdi. Kendisi de büyük bir ordu ile Çin üzerine yürüdü. Hepsi de seferlerini başardılar.

Kaynaklar

[1] "Türk Mitolojisi", Murat Uraz. Düşünen Adam Yayınları, İstanbul, Şubat 1992.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: fatma, 01.12.2010, 09:00 (UTC):
çok işime yaradıBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56439719 ziyaretçi (143812610 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)