Bunlar Kimin Ayak Izleri?
 
şeytanın ayak izleri

Bunlar Kimin Ayak İzleri?

Önbilgi: Şubat 1855'te İngiltere Güney Devon'da tuhaf ayak izleri keşfedildi. İzler, karda düz ve tek bir hat halindeydi. Hiç kimse, onun kime ait olduğunu ve onları neyin meydana getirdiğini söyleyemedi. Ama bazılarına göre o toynak izleri, Şeytan'ın ayak izlerinden başka bir şey değildi. Bilim insanları, bu görüşe katılmıyor. Dolayısıyla şu soru ortaya çıkıyor: Bunlar, kimin ayak izleri?

1855 kışı, çok şiddetliydi. İngiltere, olağanüstü bir soğuk hava dalgasının etkisi altındaydı. Thames Nehri Kinhston'da donmuştu ve Batı İngiltere'nin uzak köyleri ile bağlantısı kar fırtınaları yüzünden kesilmişti. İnsanlar, soğuk koşullar yüzünden işe gidememiş ve birçok yolcu, dondurucu soğukta telef olmuştu.

8 Şubat, Devon sakinleri için herhangi bir soğuk kış günü gibiydi. Ama Devonshire'deki Topsham Köyü'nün okul müdürü Albert Brailford'un gördüğü olağanüstü şey için yaptığı tanım, artık meraklı sakinlerin evlerinde kalmalarına müsaade etmedi. Dışarı fırladılar ve kardaki tuhaf ayak izlerini görmek onları meraklandırdı.

İzler, at nalı şeklindeydi. Her biri yaklaşık 10 cm uzunluğundaydı ve toynaklı bir hayvan tarafından bırakılmış gibi görünüyorlardı. İzler 3, 75 cm'ye 5 cm uzunluğunda ve 3, 5 cm genişliğinde ölçüldü.

Köylüler, korkmuştu. Bâtıl inançların etkisiyle izlerin Şeytan'ın kendisi tarafından bırakıldığını düşündüler. Köylülerin bazı yerlerde ayak izlerinin damlar üzerinde de bulunduğunu görmeleri ile sur, daha da derinleşti. Bu izler, Güney Devon sahilinde 40 mil boyunca devam ediyordu. Bir köyde izler, bir barakanın kapısında bitiyordu ve barakanın arkasında 15 cm'lik bir delikten çıkarak devam ediyordu. Sonra izler bir ot yığınının üzerine çıkıyor, kayboluyor ve diğer tarafta tekrar başlıyordu. Ani ortaya çıkış ve kayboluşlarına rağmen, izler, her zaman düz bir hatta ilerliyordu.

Bu haber, çok garipti ve kaçınılmaz olarak haberciler ve hevesli bilim insanları sahneye çıktılar ve kişisel yorumlarda bulundular.

Bir Devon papazı ve doğa bilimcisi, ayak izlerinin arkasında doğaüstü bir güç olduğunu yalanladı. Hatlar, daima 21-25 cm olarak ölçüldüğü için bunun sadece tek bir yaratığın işi olduğu çok açıktı. Fakat papazın cevaplayamadığı, alaca karanlıktan seher vaktine dek tahminen 120 km yürüyen, damlara tırmanan ve ot yığınlarının içinden geçen hayvanın hangisi olduğu sorusuydu.

Fakat ünlü doğa bilimcisi Sir Richard Owen, izleri inceledi ve bir porsuk tarafından bırakıldığı fikrini yürüttü. Porsuk, su samuru ve gelincik ailesinden geceye ait kazıcı bir hayvandı ve çok güçlü, yorulmak bilmez bir yaratıktı. Ama çok az sayıda doğa bilimci, bu teoriyi kabul etti.

Bazı doğa bilimciler, bunun mutlaka mahalli bir oyunbazın işi olduğunu söylediler. Ama bu açıklama bile gözlemcileri tatmin etmedi. Gözlemciler, onun nasıl duvarların üstünden atladığını ve damların tepesine tırmandığını ve tek bir gecede 120 km yolu nasıl aldığını sorguladılar.

Bazı dikkatli gözlemciler, bunun kardaki ayak izlerinin tek örneği olmadığını belirtmekte heveslilerdi. "The Western Times" gazetesine göre Devon'dakinden 5 yıl önce benzer bir olay meydana gelmişti. Gazetenin bu açıklamasından esinlenen pek çok gözlemci, 1840'ta Antartika'da bir keşif gezisindeyken, Kaptan James Clark Ross'un Kerguelen Adası'nda tanımlanamayan izler gördüğünü bildirdiler. 1945'te bilim kurgu yazarı Eric Frank Russell, Müttefik Kara Ordusu'nda hizmet verirken karda benzer izler gördüğünü bildirdi. Daha sonra Russell, yerel halkın bu konu hakkında konuşmaktan korktuğunu yazdı.

Doğrusunu söylemek gerekirse bunca yıldan sonra artık o ayak izleri, inceleme için var olmadıklarından doğru ve geçerli bir sonuca varmak imkansızdır. Diğer taraftan o titretici kış gecesindeki o gizemli ayak izleri, birçok bâtıl inanca yol açtı. Şu hayati soru: "Bunlar kimin ayak izleri", bugüne kadar hâlâ doğru bir şekilde cevaplanamadı. İnsanların spekülasyonlarının sonu olmadığından, belki de bu sır asla çözülemeyecek.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: İdmsude, 06.09.2017, 12:43 (UTC):
Sefa yıldız hesabın hangisi bir sürü hesap var

Yorumu gönderen: Sefa Kadir Yıldız, 05.09.2017, 09:02 (UTC):
Eğer Bu olay gerçekse neden
1855 yılında 1855 civarı ayak sayısı bulunuyor ben bu konu hakkında bilgi sahibiyim bence özelden ve ya bana buradan haber verebilirsiniz
sosyal medya hesablarımı vereyim ulaşın bana
facebook: Sefa Yıldız
instgram: Sefa Yıldız
ben beklıyorum yorum yapmak isteyenler 3 kere bdüşünsün bunun şakası yok ve lakin olamazBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56440022 ziyaretçi (143813369 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)