CERN Cinler Alemine Kapi Acar Mi?
 
CERN, Cinler Alemi

CERN, Cinler Alemine Kapı Açar mı?

İbrahim Karagül

CERN'deki deney oldukça önemli ve gizemli. Beklentiler, tartışmaya açık; ama sonuçlar pek çok bilinmeyeni açığa çıkartacak. En ilginç beklenti ise cinler alemiyle temas!

CERN: Kıyamet senaryosu ve Tanrı'nın yaratıcı gücü.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yüzyılın değil belki de insanlık tarihinin en önemli denemesi yapılıyor. 40 ülkeden 10 binden fazla bilim insanı, uzay boşluğundan daha soğuk bir ortamda, yerin 100 metre altında, saniyenin trilyonda biri bir hızla bir çarpışma gerçekleştiriyor. 6 milyar euoroluk bir deney yapıyor.

Ama deney, bu verilerin çok ötesinde anlamlar içeriyor. İnsanoğlu sadece kendinin değil, bütün varlık aleminin serüvenini keşfetmeye çalışıyor.

Ne yapıyorlar? Evrenin oluşum anı olduğu iddia edilen Büyük Patlama'yı (Bing Bang) laboratuar ortamında gerçekleştiriyorlar. Maddi verilerle yaklaşık 14 milyar yıl önce gerçekleştiği varsayılan bir olayı bugüne çağırıyor.

Neyi arıyorlar? “Higgs bozonu”nu. Yani varlığın temeli kabul edilen ilahi parçacığı! Yani evrenin yaratılış anına tanıklık etmek istiyorlar. Adeta kıyamet şartlarını oluşturuyor.

Big Bang teorisine göre varlığın başladığı nokta burası. O parçacık da adeta bir tanrı. Bir yaratıcı. Bugün bildiğimiz ve bilemediğimiz her şeyin başlangıç noktası.

Daha net ifadeyle; maddenin gen haritasını çıkarmaya çalışıyorlar. Bunu ancak, bugün bildiğimiz her şeye kütle kazandıran sihirli şeyi görerek yapabileceklerini biliyorlar. Deney sonucu bu parçacık bulunamazsa bütün teorinin, fizik kurallarının altüst olması da söz konusu. Higgs bozonu parçacığı teorik olarak biliniyor. Ama insanoğlu onu görme şansını şu ana kadar bulamadı. Kütlesi olmayan şeylerin neden kütlesi olmadığı da böyle bu parçacığın sırrı çözülerek anlaşılacak.

Madde ve anti madde ilişkisi tespit edilecek. Bunlar bir araya geldiğinden neden birbirini yok ettiği keşfedilecek. Evrenin sadece yüzde 4'ünü teşkil eden görünen madde dışındaki sırlara ulaşılmaya çalışılacak. Bu öyle bir çarpışma ki, güneş çekirdeğinden 100.000 kat daha yüksek bir sıcaklık ortaya çıkacak.

Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking, deneyde kozmolojinin “kutsal kasesi” bu parçacığın tespit edilemeyeceğini iddia ediyor. “Bence daha ilginç olacak şey Higgs'i bulamamız olacaktır. Bu bir şeylerin yanlış olduğunu gösterecek ve yeniden düşünmek zorunda kalacağız” diyor.

Big Bang nedir? Evrenin “yok” iken “var” hale gelmesine ilişkin bir teoridir. Buna göre, evrenin bir başlangıcı vardır ve bu başlangıç Big Bang adı verilen bir “Büyük Patlama” ile gerçekleşmiştir. Teoriye göre, evrenin tüm materyali yaklaşık 15 milyar yıl önce tek bir noktada toplanmıştı. Bu tek nokta sonsuz bir yoğunluk ve sonsuz bir ısı anlamına geliyordu. Ama bir hacmi yoktu. İşte Büyük Patlama'dan önceki bu dönem evrenin olmadığı, her şeyin “yok” olduğu dönemdi. Teoriye göre, büyük bir patlama ile sonsuz yoğunluktaki birikim büyük bir hızla dağılmaya başladı. Bir başka deyişle evren “yok” iken, “varolmaya” doğru yola çıktı.

Bugün, evrenin sürekli olarak genişlemekte olduğunun ispatlanması Büyük Patlama'nın en büyük delili olarak kabul ediliyor. Evren genişlediğine göre, genişlemenin başladığı bir an olması gerekiyor. Genişlemeyi tersine doğru düşünürsek, o zaman her şey başladığı noktaya, tek bir noktaya dönecektir.

Şu an CERN'de yapılan da bunun deneyi işte. Bazıları Allah'ın evreni Big-Bang ile yarattığına ve serbest bıraktığına inanır. Onlara göre Allah, ilk hareketi yaratmıştır. Ancak hiçbir kuralı olmayan bir patlama sonucu dağılan parçacıkların, galaksileri bu şekilde denge üzerine oluşturması elbette düşünülemez. Kurân-ı Kerîm'de Allah'ın önce “gökleri” yarattığını, daha sonra yeryüzünü düzenlediği, onda dağları var ettiği ardından atmosferi düzenlediği, en sonra da canlıları var ettiği bildirilmektedir. Aynı şekilde, Kuran ayetleri, Allah'ın evrendeki tüm varlıkları sürekli yönettiğini bildirmektedir:

“Şüphesiz Allah, gökleri zeval bulur diye sürekli (her an kudreti altında) tutuyor. !” (Fatır, 41)

“Allah yedi göğü ve yerden de onların benzerlerini yarattı. Emir, bunların arasında durmadan iner.” (Talak, 12)

“Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin emrinize Verdi. Yıldızlar da O'nun emriyle emre hazır kılınmıştır.” (Nahl, 12)

Evrenin genişlemesiyle ilgili olarak da Kuran'da şu ifade geçer:

“Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz. Biz, (onu) genişleticiyiz.” (Zariyat, 47)

Bütün bu tartışmalar, araştırmalar, çabalar, merak ve keşifler, Allah'ın yaratıcı kudretine tanıklık etme arayışından başka bir şey değil. Bu yönüyle CERN'deki çalışma, müthiş heyecan verici! Olumlu ve olumsuz sonuçları da. Belki de hiç tahmin etmediğimiz, deneyi yapanların bile öngöremediği sonuçlar çıkacak, evrenin sırlarına ulaşmada yepyeni ufuklar açılacak.

Mesela bazıları, burada ulaşılan hızın, maddi olmayan varlıklar alemine ulaşmanın kapılarını açabileceğini bile söyleyebiliyor. İnsanoğlu'nun cinlerin ve başka varlıkların hızına erişebileceğini öngörebiliyor.

Sonuçlarını merakla bekliyoruz.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: osman, 08.04.2018, 06:56 (UTC):
cinlerin madde kazandırmak yani dünyaya getirmek olabilir sonuçları söyleme gerek yok gelen şey deccal olabilir hayalperest diye bilirsiniz bütün bu cabalar nedene neden bu kadar para harcanıyor bunun yerine bir füzyon reaktörü yapmak için harcanmıyor da böyle batini bir amaç için harcanıyor görenler için bir göz vermiştir yaratan

Yorumu gönderen: iso, 30.12.2016, 10:51 (UTC):
Marifetneme ve onun gibi kitaplar nedir ya.ilim ve bilim gerekli.islam bizzatdevamli surette sorgulamayi ve bunun sonucunda arastirmayi kendisi insana emreder.cerndeki adamlar deneylerini birakin yapsinlar.hatta musluman alimlerde bu seviyeyi yakalasin
Neden korkuyoruz.allah vardir ve birdir.yegane hukumrandir.mutlak bilgi allahindir.insanoglu hicbizaman bazi seyleri bilemeyecektir.ahret alemine inaniyosa sayet orda bildiklerine ulasir.hersey allahin iznine ve yaratmasina baglidir.gayret allahin hoslandigi bi seydir.muslumanlarinda en buyuk hatasi boyle deneyleri ve buna verilen emegi takdir edecegine yan gelip yatmalaridir.

Yorumu gönderen: Aytekin, 06.11.2016, 06:57 (UTC):

Deneyin üzerinden 4 yıl geçti ve yukarıdaki yorumlarının coğu bos cıktı. İslam, fizik ve bilimi inkar etmiyor, bize İslamı öğretenler inkar ediyor. İnsanoğlu kimsenin tahmin bile edemeyeceği bilgilere fazıl olacak, bunlar daha başlangıcın hemen sonrası. Bu bigiler bizleri Allah'tan (S.A.V) uzaklaştırmayacak aksine buyuklugunun canlı canlı görmemize yarayacaktır. Ama bize öğretilen İslam'ın yanlış bilgilerini de alıp götürecektir.

Yorumu gönderen: Emre, 06.09.2015, 00:49 (UTC):
Cern'in kesinlikle ne bir dinle ne bir ideolojyle alakası var.Safsata yaratmayın, bi batıla bulamadığınız Bilim kaldı.Evrenin yaratılış sırrı çözülmeye çalışılıyor . Kimse cinleri falan biplemiyor.Atomaltı teorik fizik heyecanı varken ne işe yarar Cinni kızanlar.BU işleri bırakıp bilimi yaşamaya başlayınca akıllanacağız sanırım

Yorumu gönderen: YORUMCU, 05.08.2015, 11:37 (UTC):
ALLAH var idi onunla beraber hiçbirşey yok idi diyerek sahabeye derin bir bilgi vermeye çalışan hz Muhammed in, bu dediğini hz ali ye iletirler, hz ali de elan öyledir der. yani zamana bağlı kalarak algılamaya çalıştığımız değeri, zaman kaydı dışında anlamaya çalışırsak, eskiden de şimdi de ALLAH için değişen bir uygulama yok, onun için zaman da yok, ol der ve olur, ama biz her daim yeni bir oluş izlediğimiz için, her daim bir ol emri veriliyor diye algılarız. halbu ki herşey olup bitmiştir. cd deki film gibi, vardır, çevir çevir aynı şey, içindeki oyuncunun şuuru olsa, ilk defa yaşıyormuş gibi anlama ve izleme süreci yaşar halbuki filmin sonu da belli, yaşanmış yada yaşanmamış, farketmez, bir bilgi deposudur. o kadar. sanal ve hologram olan evrende, var olduğumuzu zannettiğimiz için, asıl var olanı dışımızda başkası gibi görüp, kendimizi de ondan gayrı varlık anlayışı ile avutmaktayız. o vardan da öte, yoklukla kıyaslanmayan, mutlak varlık olup ne kadar bilsek de, bilgiyi ona yönlendiremiyor, onunla varlığımızın hiçliğine ulaşamıyorsak, avunuyoruz. ilmimizle boğuluyoruz. uyandığımızda rüyadan kalktığımızı anlayıp ama dönüşü olmayan sürece girdiğimizde biz zorlu bir süreç bekleyecek.

Yorumu gönderen: fatih, 26.02.2015, 20:08 (UTC):
ne yaparsa yapsinlar deneyin sonucu bos ilahi yaratici evreni yoktan var etti onlar yoktan var etmenin sadece yuce yaraticiya ait oldugunu bilmeleri gerkiyo aksi taktirde fizik kurallari alt ust olacaktir

Yorumu gönderen: ilyas, 20.09.2014, 21:51 (UTC):
Bütün deneyler birden baslar bir heedefe varir
O birda Alemlerin rabbidir
Bu deneyin faydalari zararlari enine boyuna arastirlmasi gerekirdi.Materyalistler genelde bunu yapmiyor, Allahin koydugu kanunu bozuyorlar, dolayisiyle felaketler meydana geliyor.Allahin iki nizami var
biri kainata koydugu nizam, digeri ISLAM nizami
bunlar uyum icinde olurlarsa dünya ve ukba saadeti meydana gelir

Yorumu gönderen: melek , 04.05.2014, 21:20 (UTC):
bunlar akıllarınca kehanet üretmeye çalışıyor.Rabbimin ayetinde siz ancak benim dilediğim kadarını bilirsiniz buyuruyor.

Yorumu gönderen: ecel, 11.12.2010, 09:34 (UTC):
İnsanlar ya ben buna inanmıyoruum diyorlar fakat daha birşey bile bilmiyorlar.İnsanlar daha elmanın içindeki şeyi bilmiyorlar.Bizim öyle görmemize gücümüz yetmez.Yani biz ağacı görüyoruz.Fakat ordaki kurtları böcekleri falan görmüyoruz ve hiç bir şeyide bilmiyoruz...Sadece bunu Allah bilir.Allah iyidir yapmaz.Fakat sigarayı kim yaptı o zaman?ŞEYTAN yapmıştır.Bu kötü şeyleri şeytan yapmış olabilir...

Yorumu gönderen: melisa yenici, 02.12.2010, 16:13 (UTC):
bence o parçayı bulamazlar çünkü allah buna izin vermez eğer o parçayı bulurlarsa tüm insanlığın sonu olur aptallar onu bulan kii evrim teorisini çözer ve bu durumda dünya alt üst olur zaten günes yarı ömrünü tamaladı kıyamete çok az kaldı

Yorumu gönderen: lazman, 19.11.2010, 18:45 (UTC):
arayan belasınıda bulur mevlasınıda

Yorumu gönderen: htc, 17.11.2010, 22:11 (UTC):
bi de big bang den 'teori' diye bahsetmezler mi ..deli ediyolar adamı

Yorumu gönderen: birgül, 31.10.2010, 18:10 (UTC):
peki benim rızamı aldılar mı da bu deneye kalkıştılar.. olacaklardan(ki olacaksa)onlar sorumlu olsada bu defa neyi değiştirebilecekler?

Yorumu gönderen: oğuzhan sarı, 26.10.2010, 18:54 (UTC):
ben bunlara inanmıom

Yorumu gönderen: sidar, 13.07.2010, 20:31 (UTC):
arkadaslar cahil olmayalım.bu insanlar bilim insanları.onlar kuran-ı kerimden de herşeyden de haberdarlar.adamlar ayrıntıların içindeki gizlilikleri keşfetmeye çalışıyorlar.bu deneyin insanlığa getiricei mucizeleri araştırınız.allah insanlığa yararlı hizmeti emrediyor.bazı duvarları artık tüm islan dünyası olarak aşalım.unutmayalımki en mükemmel en modern en iyi en harika peygamber bizim peygamberimiz HZ MUHAMMED(S.A.V)dir...

Yorumu gönderen: zen, 17.05.2010, 16:37 (UTC):
koca patlamayı kücücük bir laboratuvarda gerçekleştirmek yelkenliyi bardakta yüzdürmek gibi bir şey allah cc bir ayet i kerime de dengeyi bozmayın diyor bunlar galiba degeyi bozuyor

Yorumu gönderen: Ali, 11.05.2010, 15:05 (UTC):
Araştırma güzeldir. bu deney çok önemlidir. Allah araştırma yapılmasına karşı değildir çünkü ilim hiç bir zaman Allahla çelişmez tam tersine doğrular. bu güne kadar hep böyle olmuştur

Yorumu gönderen: tülin, 10.05.2010, 20:05 (UTC):
be manyak cern deneyicileri islam alemi evrenin nasıl oluşumunu keşfedeli yıllar olmuş bunu yıllar öncesi kuran açıklamış mubarek erzurumlu ibrahim hakkı hz bizzat mağrifet name atlı eserinde ne güzel her şeyi anlatmış siz neyi deniyosunuz körler sağırlar siz deneyip görüp ondan son ra imana geleceksiniz belki ama o zamanda sizin imanınız kabul olmayacak acizler

Yorumu gönderen: ufuk, 07.04.2010, 10:09 (UTC):
şimdi böyle deneylerle kimse yaratıcının düzenini bozamaz da keşke böyle şeyler yerine daha insancıl amaçlara harcansaydı bu paralar.mesela silah sanayi veya uyuşturucu sektörüne bir darbe vurulsaydı ve nüfus artışının önüne geçerek herkesin insanca yaşaması sağlanabilseydi.bu işlere 6 milyar euro verenler bir insana iyilik için kuruş vermezler malesef.

Yorumu gönderen: hakan, 18.03.2010, 16:47 (UTC):
Yeyüc ve mecüc seddi yıkılıcak gibi..İnşa ettiklerinizi yıkmak için gelecekler.

Yorumu gönderen: murat, 21.02.2010, 19:05 (UTC):
hayırlısı olsun yeni haberleri bekleriz.teşekkürlerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068170 ziyaretçi (142836889 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)