Cadiligin 13 Prensibi
 
cadılık, cadı, wivva, vicca, The Thirteen Principles of Belief

Cadılığın 13 Prensibi

Aşağıdaki 13 prensip, Amerikan Cadılar Konseyi tarafından, Nisan 1974'de Kabul edilmiştir.

1. Biz, törenlerimizi, Ay'ın evreleri ve Mevsimsel Çeyrekler ve Kesişen Çeyrekler tarafından ortaya çıkarılan hayat güçlerinin doğal ritmi ile kendimizi bütünleştirmek üzere uygularız.

2. Kabul ederiz ki zekamız bize, çevremiz ile ilgili eşsiz bir sorumluluk duygusu verir. Doğa ile bir uyum içerisinde yaşamaya çalışırız, ekolojik dengenin sağlanması ve evrim kavramının da bilincinde olarak.

3. Kabul ederiz ki, gücün bir derinliği vardır ve bu, ortalama bir insanın açık olarak bildiğinden çok daha fazla büyüktür. Çok daha fazla büyük olduğundan dolayı bazen doğaüstü diye isimlendirilse de, biz bunu, herkesin doğal potansiyelinin altında yatan olarak görürüz.

4. Yaratıcı Gücün, evrendeki kutupları da ispatladığını kabul ederiz - eril ve dişi - ve tüm insanların, eril ile dişiler arasındaki karşılıklı etkileşimin altında da yatan aynı Yaratıcı Güç'tür. Bu iki kutbun birbirini desteklemesi gerektiğini bilerek, hiçbirini diğerinin üzerinde değerlendirmeyiz. Seksi zevk olarak değerlendiririz, hayatın şekillendirilmesi olarak ve aynı zamanda enerji kaynaklarından biri ve dinsel tapınma olarak.

5. Hem iç hem de dış dünyaları, ya da psikolojik dünya ki bazen Ruhsal Dünya olarak da bilinir; biz Toplu Bilinçsiz İç Dünyalar vb. Olarak kabul ederiz ve bu iki boyutun birbiriyle etkileşimini, doğaüstü fenomenin ve sihirsel egzersizlerin bir temeli olarak görürüz. Bir boyutu diğerinden daha az önemsemeyiz; çünkü görürüz ki her ikisi de bizim tamamlanmamız için gereklidir.

6. Hiçbir otoriter hiyerarşiyi kabul etmeyiz ancak öğretenleri onurlandırır, daha fazla olan bilgilerini ve ilimlerini paylaşanlara saygı duyar ve kendilerini cesaretle öğretmenliğe adayanlara da şükran duyarız.

7. Dini, sihiri ve bilgeliği, bir kişinin dünyayı nasıl gördüğü ve bu dünyada Cadı olarak nasıl yaşadığı olarak görürüz. -ki bir dünya görüş ve hayat felsefesi olarak tanımladığımız şey Cadılık tır-

8. Birine ‘Cadı' demek Cadı olmak demek değildir, ancak bu kalıtsal da değildir, titrleri, dereceleri ve Kabul törenlerini vb. Içermez.

Bir Cadı, bilgece yaşamak, iyi olmak ve başkalarına zarar vermeden Doğa ile uyum içinde yaşamayı sağlamak için içindeki güçleri kontrol etmeye çalışır.

9. Hayatın ifa edilmesi ve gerçekleştirilmesinin, bilincin geliştirilmesi ve evrimi ile mümkün olduğuna inanıyoruz ve bunun da evrenin anlamını oluşturduğuna, içinde kişinin kendi şahsi rolü ile birlikte.

10. Hıristiyanlık ya da herhangi bir başka dine ya da hayatın felsefesine olan karşıtlığımız, hayatın kurallarını sadece ‘bir tek yol' a bağlamalarıdır. Ayrıca diğerlerinin özgürlüğünü inkar edip diğer dinsel inanış ve uygulamaların geçersizliğini de desteklemeleridir sebeplerimiz.

11. Amerikalı (veya Dünya çapında) Cadılar olarak, Cadılığın geçmişindeki tartışmaları, farklı terimlerin orijinalleri ve çeşitli kavramların meşruluğunu tehdit olarak görmeyiz. Biz, şimdiki zamanımız ve geleceğimiz ile ilgileniriz.

12. Biz mutlak şeytan kavramını Kabul etmeyiz ve de aynı zamanda Satan ya da Şeytan diye adlandırılan herhangi bir meta ya da ibadet etmeyiz, ki bunlar Hıristiyanlık tarafından kabul edilmiştir. Diğerlerinin acı çekmesi üzerine gelen gücü aramayız, aynı zamanda diğerlerinin inkar edilmesi ile kazanılan kişisel faydanın da gerçekliğine inanmadığımız gibi.

13. İnanırız ki, sağlığımız ve iyiliğimiz ile uyum içinde olan Doğa ile baş başa olmayı seçmeliyizdir.[1]

Kaynaklar

[1] 13 Principle of Wicca -The Pagan Gathering.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Pam, 01.05.2018, 17:15 (UTC):
Merhaba, gerçekten inanan birine ihtiyacım var.

Yorumu gönderen: Gizli, 04.02.2018, 08:36 (UTC):
Aslında geçmişte kimse ne olduğunu bilemez. Ama bence günümüzde cadı diye birşey vardır. Niye bir insan geçmişte böyle bir şey uydursun ki. Ama tabii ki saçma sapan fikirlere kapılıp ben cadı olcam demeyin. Büyük günah işlersiniz.

Yorumu gönderen: TBrida, 03.02.2017, 18:59 (UTC):
Bahsedilen prensiplerin felsefesini çok iyi anlıyorum. Aklıma takılan şey, tam olarak yaptığı nedir cadıların? Günümüzde büyü ve büyücülük anlam değişmiş, olumsuz şekilde karşılanıyor ve evet günümüzde büyüyle uğraşanlar kötü şeyler yapıyor. Ya da bir insan cadı oldugunu nasıl anlar?

Yorumu gönderen: LeMaidane, 16.04.2016, 20:33 (UTC):
Bunlar tanrıya inancı olmayan cadıların yaşam tarzlarıdır gerçek cadıların kendi kendine yetenekleri olamaz,şeytanla cinle anlaşma yaparlar ve büyü yaparak onlara ruhunu satarak (tabıkıde bır bedelı olur)o şekilde büyü sihir yaparlar tek başlarına bunu yapmaları ımkansız,ve şeytana ruhunuzu sattığınızda bu dünyada olmasada öbür dünyada bazı gunahkarlar cezalarını çekip cenete gittikten sonra,ruhunu satanlar allahın emri ile birlkte şeytanla cehennemın en derininde sonsuza kadar yanacaktır

Yorumu gönderen: Kazimovskaya, 14.02.2016, 18:41 (UTC):
meselen menim Telefonumun sharj aleti bozuk. bir sehir et de duzelsin! eger gercek cadiysan...

Yorumu gönderen: Kuzey Yıldızı, 04.09.2015, 08:10 (UTC):
Kurallar doğurudur hiç bir saçmalık yoktur iyilimiz için bu kurallara göre yaşarız

Yorumu gönderen: MELEK, 01.09.2010, 09:17 (UTC):
SAÇMA

Yorumu gönderen: funda, 11.06.2010, 18:13 (UTC):
ben efsanelere inanamam cadı peri deniz kızı gibi varlık olmasaydı hayel gücü bukadar güçlü degil ateş olmayan yerden duman cıkmazBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449935 ziyaretçi (143846699 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)