Castro'yu Öldürmenin 638 Yolu (NTV)
 

Castro'yu Öldürmenin 638 Yolu

Küba lideri Fiedel Castro'yu öldürmek için ABD Gizli Servisi CIA'yle Castro muhaliflerinin 50 yıldan bu yana 638 suikast planı yaptığı ortaya çıktı. İngiliz Channel 4 televizyonu için hazırlanan 'Castro'yu Öldürmenin 638 Yolu' isimli bir belgesel ve kitaba göre, Castro'yu öldürmek için zehirli iğneden, zehirli dalış giysisine kadar pek çok yöntem gündeme geldi. Ancak hiçbiri amacına ulaşamadı.

Gastroental kanama yüzünden yetkilerini kardeşi Raul'a devreden Küba lideri Castro'ya 50 yıllık iktidarı döneminde 638 suikast planı düzenlendi. Planların çoğu uygulamaya geçirilemedi, bir kısmı da başarısızlıkla sonuçlandı. Castro'yu ortadan kaldırmak isteyen CIA ajanları ve muhalifler, zehirli iğne, zehirli puro ve zehirli dalış kıyafeti gibi yöntemlerin yanı sıra, kadın tuzağı da kullandı. En ciddi suikast girişimi ise 2000 yılında Castro'nun Panama ziyareti sırasında oldu. Küba liderinin konuşma yapacağı podyumun altına yerleştirilen 90 kiloluk patlayıcı son anda bulundu. Castro yetkilerini kardeşine devretti Fiedel Castro, sağlık problemleri nedeniyle geçici olarak yetkilerini ikinci adam konumundaki kardeşi Savunma Bakanı Raul Castro'ya devretmişti. 13 ağustosta 80 yaşına basacak olan Castro, birkaç gün önce yaptığı konuşmada alaylı bir dille ABD'ye atıfta bulunarak "kuzeydeki komşucuğumuz (ABD) kaygılanmasın. 100 yaşına dek görevde kalma niyetinde değilim" demişti


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56080773 ziyaretçi (142875702 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)