Cember Teorisi
 

Çember Teorisi

Çember Teorisi, başlangıç ve bitiş noktalarının aynı olduğu durumu ifade etmektedir. Hayata dair yapılan herhangi bir faaliyette başlangıçtan itibaren bir ilerleme, gelişme durumu vardır. Bu gelişim doğrusal bir şekilde değil de dairesel bir şekildedir. Düşünülen nokta başlangıçtan uzaklaşıldığı, sona doğru düz bir çizgide ilerlendiğine dairdir. Çember Teorisi'ne göre başlangıç ve bitiş çizgileri aynı olduğu için sona doğru yaklaşım düşüncesi doğru, fakat eksiktir. Çünkü gelinen bu bitiş çizgisi aynı zamanda başlangıç çizgisidir. Yani faaliyete başlanan konuda asgari durum ile azami durum arasında bir fark yoktur. Çember Teorisini pratik olarak anlamak için iki örnek vermek gerekir.

ÖR.1) Zenginlik: Hiç parası olmayan bir insan zenginlik açısından sıfır değere sahiptir. Bununla birlikte çemberde ilerlemiş, son noktaya gelmiş, bütün paralara sahip bir insan da sıfır değere sahiptir. Çünkü bütün paralar (değerler) kendisinde olduğu için diğer insanlarda para (değer) yoktur. Dolayısıyla insanlar arasında para (değer) kavramı yok olmuştur. Yani aslında en büyük değere sahip olan kişi de aslında sıfır değere sahiptir.

ÖR.2) Hayat: Canlılar doğarlar, büyürler. Bir canlı doğmadan önce hayatta yoktur. Sıfır değer sahiptir. Canlı doğduktan sonra yine hayatına bir çember üzerinde devam eder. Gelişir, büyür, geriler ve sonuçta ölür. Yani çember üzerinde yol kat etmiştir aslında ama sonuçta başladığı noktaya geri dönmüş yine sıfır değere sahip olmuştur.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: dewilsteam, 01.10.2016, 23:33 (UTC):
mantıklı

Yorumu gönderen: bülent, 04.11.2015, 04:59 (UTC):
Bu sizin anlattığınız periyodik harekete uyuyor. Her periyod birbirinin aynı olmasına rağmen farklı zamanlarda oluşur.

Yorumu gönderen: ImFalled, 25.05.2014, 06:09 (UTC):
evrende yaratılışın mükemmeliyetini simgeleyen sonsuzluk hakim.Dairede de bi sonsuzlugun söz konusu oldugu gerçek ama sürekli aynı yere gelmek aynı olayları yaşamak ve kısır bir döngüye girmek demek değildir.Bu kısım yanlış..

Yorumu gönderen: insan, 11.05.2014, 18:00 (UTC):
bence geliştirilebilir bu teori daha geniş düşünsek çember değil yükselen bir silindir şeklinde olabilir . asla başladığın yere dönemezsin ama öyle sanacak kadar yaklaşabilirsin gibi gibi...

Yorumu gönderen: kemal, 07.07.2010, 16:36 (UTC):
yaşam şartlarının herşeyin üzerinde bir etkisi vardır

Yorumu gönderen: yunus, 22.11.2009, 21:10 (UTC):
anadan uryan geldik pazara
bir kefen aldık girdik mezara

Yorumu gönderen: ali, 07.09.2009, 11:11 (UTC):
katılmıyorum. sonuçta tecrübe ve yaşanmışlık durumu vardır. bu da tecrübelri yaşamayanlar ile arsındaki en büyük farktır. yani parayı kazanan da yaşayan da bu tecrübeleri kazanmayanlara göre çember üzerinde kalın bir tur izi bırakmış olur.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073937 ziyaretçi (142853845 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)