Cin ve Seytan'in Farklari
 
Şeytan, cin, jinn, satan, lucifer

Cin ve Şeytan'ın Farkları

Burada dikkat edilmesi gereken nokta;

— Cinler, insanın doğrudan beynine, aklına, düşünce sistemine nüfuz edebilir, o bölgeleri tesir altına alabilir. (Korku, endişe, ürperti, hayal kurma gibi olaylarda olduğu gibi)

— Şeytan ise farklıdır, o yaratılış gereği kalbe ve inanç merkezine nüfuz eder. Kalbin yanında bulunan "lümme-i şeytaniye" denilen yerde, devamlı surette insana vesvese verir, onu ifsat etmeye çalışır.

Şeytan, en büyük düşman olduğu halde, gerektiğinde cinleri, gerektiğinde habis ruhları, gerektiğinde ise insî şeytanları kullanarak, kötülüklerini bunlar vasıtasıyla sergileyerek varlığını insanlara unutturmaya çalışır. Bu gaflet hâlinden kurtulmak için, insanın inancı kuvvetli, düşünce ufku berrak, temiz kalpli, hizmet şuurundaki insanlarla münasebetinin çok olması, hakikat derslerinin yapıldığı sohbetlere sık sık gitmesi ve dünyayı bir misafirhane olarak görmesi gerekir.

Kaynaklar

[1] Doğan Mirzalıoğlu, "Cinler".

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Chuipuu, 28.07.2016, 11:19 (UTC):
Şeytan da cindir. Şeytan sadece insan ve cinlere verilen sifattir

Yorumu gönderen: ela, 25.05.2015, 12:07 (UTC):
merhabalar arkadaşlar bana oyle bir buyu yapıldı ki surekli hastaym ve doktorlar tehşis koyamyorlar ama surekli ya hastanedeym yada amelyat masasındaymBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56730010 ziyaretçi (144594934 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)