Cinler Define'yi Korur Mu?
 
cin, demon, daemon

Cinler Define'yi Korur mu?

Kurân-ı Kerîm'de cinlerle ilgili çeşitli bilgiler verilir. Peygamberimizin sahih hadislerinde de cinlerle ilgili az da olsa bilgi vardır. Hadislerdeki bilgi, Kurân-ı Kerîm ayetlerindeki bilgidir, daha fazla açıklama içermez. Ancak bazı uydurmayı seven kimseler, cinlerle ilgili yüzlerce sayfaya varan kitaplar yazmışlardır. Bu kitapların içindeki bilgilerin Kurân-ı Kerîm'e uyan kısmı doğrudur, geriye kalan kısmı uydurmadır.

Define arayanlar arasında cinlerle ilgili söylentiler vardır. Define konusunda yazılmış birkaç kitapta da cinlerle ilgili birtakım yazılar vardır.

Önce Kurân-ı Kerîm'de cinlerle ilgili bilgileri inceledikten sonra define konusunda cinlerle ilgili ortaya atılan konuları açıklayalım. Aşağıdaki ayetlerin verdikleri bilgilerin dışında cinler hakkında hikayeler uyduranlara itibar etmeyiniz.

Allah, Cinleri Kendisine İbadet Etsinler Diye Yarattı

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ مَا أُرِيدُ مِنْهُم مِّن رِّزْقٍ وَمَا أُرِيدُ أَن يُطْعِمُونِ إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ

“Cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etmeleri için yarattım. Onlardan bir rızık istemem; Beni doyurmalarını da istemem. Şüphesiz rızıklandıran da, güç ve kuvvet sahibi olan da Allah'tır.” (Zariyat 56-58 )

Allah, Cinleri İnsanlardan Önce ve Ateşten Yarattı

خَلَقَ الْإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ كَالْفَخَّارِ وَخَلَقَ الْجَانَّ مِن مَّارِجٍ مِّن نَّارٍ

“O, insanı pişmiş çamur gibi kuru balçıktan yaratmıştır. Cinleri de yalın bir alevden yaratmıştır.” (Rahman 14-15)

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ وَالْجَآنَّ خَلَقْنَاهُ مِن قَبْلُ مِن نَّارِ السَّمُومِ

“Andolsun ki, insanı kuru balçıktan, işlenebilen kara topraktan yarattık. Cinleri de, daha önce dumansız ateşten yarattık.” (Hicr 26-27)

Cinler doğruyu bilmezler ve yalan uydururlar, çoğu yanlış yoldadır, bir kısmı doğru yolu buldu, cinlerden yardım isteyen insanlar azgınlardır ve yanlış yoldadırlar.

1. De ki: "Cinlerden bir topluluğun (Kurân-ı) dinlediği bana vahyolundu; onlar şöyle demişlerdir: "Doğrusu biz, hayrete düşüren bir Kurân dinledik."

2. "Doğru yola iletiyor, ona inandık; Artık biz, Rabbimize hiçbir şeyi ortak koşmayacağız."

3. "Doğrusu Rabbimizin yüceliği her yücelikten üstündür. O, zevce ve çocuk edinmemiştir."

4. "Doğrusu aramızdaki beyinsiz, Allah'a karşı yalanlar uyduruyordu."

5. "Doğrusu insanlar ve cinlerin Allah'a karşı yalan uydurabileceklerini sanmazdık."

6. "Gerçekten, birtakım insanlar, cinlerin bir takımına sığınırlardı da onların azgınlıklarını artırırlardı."

7. "Doğrusu, onlar da sizin, Allah'ın kimseyi yeniden diriltmeyeceğinizi sandığınız gibi zanda bulunmuşlardı"

8. "Doğrusu biz göğü yokladık; onu sert bekçiler ve kayan ateşlerle doldurulmuş bulduk."

9. "Doğrusu biz, göğün dinleyebileceğimiz bir yerinde otururduk; ama şimdi kim dinleyecek olsa, kendisini gözleyen bir ateş buluyor."

10. "Yeryüzünde olanlara kötülük mü murat edildi ya da Rableri onlara bir iyilik mi dilemiştir, doğrusu biz bilemeyiz."

11. "Doğrusu aramızda iyiler de vardır, bundan aşağı bulunanlar da vardır. Biz, türlü türlü yolda olan topluluklardık."

12. "Yeryüzünde kalsak da Allah'ı aciz bırakamayacağımız, başka yere kaçsak da, O'nu aciz kılamayacağımız gerçeğini şüphesiz anladık."

13. "Şüphesiz, doğruluk rehberini dinlediğimizde ona inandık; kim Rabbine inanırsa, o, ecrinin eksiltileceğinden ve kendisine haksızlık edileceğinden korkmaz."

14. "İçimizde, (Allah'a) teslim olanlar da, yoldan sapanlar da vardır. (Allah'a) teslim olanlar, işte onlar, doğru yolu arayanlar, ona layık olanlardır." (Cin suresi 1-14)

وَيَوْمَ يِحْشُرُهُمْ جَمِيعًا يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ قَدِ اسْتَكْثَرْتُم مِّنَ الإِنسِ وَقَالَ أَوْلِيَآؤُهُم مِّنَ الإِنسِ رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَبَلَغْنَا أَجَلَنَا الَّذِيَ أَجَّلْتَ لَنَا قَالَ النَّارُ مَثْوَاكُمْ خَالِدِينَ فِيهَا إِلاَّ مَا شَاء اللّهُ إِنَّ رَبَّكَ حَكِيمٌ عَليمٌ

“(Allah) hepsini toplayacağı gün, "Ey cin topluluğu! İnsanların çoğunu yoldan çıkardınız." der, insanlardan onlara uymuş olanlar, "Rabbimiz! Bir kısmımız bir kısmımızdan faydalandık ve bize tayin ettiğin sürenin sonuna ulaştık." derler. "Cehennem, Allah'ın dilemesine bağlı olarak, temelli kalacağınız durağınızdır." der. Doğrusu Rabbin hakimdir, bilendir.” (Enam 128 )

Kurân-ı dinleyen cinler doğrunun farkına vardı, öbür cinler Allah'ın muradının önüne geçemez.

29. “Kurân-ı dinleyecek cinlerden bir takımını sana yöneltmiştik. Onlar dinlemeğe hazır olunca birbirlerine: "Susun." dediler. (Kurân) okunması bitince, uyarıcı olarak kavimlerine döndüler.”

30. Şöyle dediler: "Ey milletimiz! Doğrusu biz, Musa'dan sonra indirilen, kendinden öncekileri doğrulayan, gerçeği ve doğru yolu gösteren bir Kitap dinledik."

31. "Ey milletimiz! Allah'a çağırana uyun ve O'na inanın da (Allah) sizin günahlarınızı bağışlasın ve sizi acı azaptan korusun."

32. Allah'a çağırana uymayan kimse bilsin ki, (Allah'ı) yeryüzünde aciz bırakamaz; onların O'ndan başka velileri de bulunmaz; işte onlar apaçık sapıklıktadırlar. (Ahkaf 29-32)

Cinler de doğru yola çağrıldılar, ama bu doğru yola uymayıp kafir oldular.

يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالإِنسِ أَلَمْ يَأْتِكُمْ رُسُلٌ مِّنكُمْ يَقُصُّونَ عَلَيْكُمْ آيَاتِي وَيُنذِرُونَكُمْ لِقَاء يَوْمِكُمْ هَذَا قَالُواْ شَهِدْنَا عَلَى أَنفُسِنَا وَغَرَّتْهُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَشَهِدُواْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَنَّهُمْ كَانُواْ كَافِرِينَ

"Ey cin ve insan topluluğu! Size ayetlerimi anlatan, bu günle karşılaşmanızdan sizi uyaran elçiler gelmedi mi?" "Kendi hakkımızda şahidiz." derler. Dünya hayatı onları aldattı da kafir olduklarına, kendi aleyhlerinde şahitlik ettiler. (Enam 130)

Cinlerle uğraşan ve onlardan medet umanlar zalimlerdir:

39. De ki: "Doğrusu Rabbim, kullarından dilediğinin rızkını hem genişletir ve hem de ona daraltıp bir ölçüye göre verir; sarf ettiğiniz herhangi bir şeyin yerine O daha iyisini koyar; çünkü O rızk verenlerin en hayırlısıdır."

40. (Allah) bir gün onların hepsini diriltip toplar, sonra meleklere: "Bunlar mı size tapıyordu?" der.

41. Melekler: "Haşa, Seni tespih ederiz, bizim dostumuz onlar değil Sensin. Hayır; onlar bize değil cinlere tapıyorlardı, çoğu onlara inanıyorlardı" derler.

42. Zalimlere: "Yalanladığınız ateşin azabını tadın, bugün birbirinize fayda ve ne de zarar verebilirsiniz." deriz. (Sebe 39-42)

Allah cinleri yarattı ve kendine yakın da tutmadı, kendi işine ortak da etmedi:

وَجَعَلُوا لِلّٰهِ شُرَكَٓاءَ الْجِنَّ وَخَلَقَهُمْ وَخَرَقُوا لَهُ بَن۪ينَ وَبَنَاتٍ بِغَيْرِ عِلْمٍۜ سُبْحَانَهُ وَتَعَالٰى عَمَّا يَصِفُونَ۟

Cinleri -O yaratmışken- kafirler (Allah'a) ortak koştular. Körü körüne O'na oğullar ve kızlar uydurdular. Haşa O onların vasıflandırmalarından münezzehtir ve yücedir.” (Enam 100)

210. Onu (Kurân-ı) şeytanlar indirmemiştir.

211. Bu onlara düşmez, zaten güçleri de yetmez.

212. Doğrusu onlar vahyi dinlemekten uzak tutulmuşlardır.

213. O halde sakın Allah'ın yanında başka tanrı tutup ona yalvarma, yoksa azap göreceklerden olursun. (Şuara 210-213)

Şeytan cinlerdendir, hem Allah'ın hem de insanların düşmanıdır. Şeytan'dan ve onun soyu olan cinlerden dost olmaz. Tek dost Allah'tır. Allah cinleri hiçbir işte kendine yardımcı edinmedi.

50. Meleklere: "Adem'e secde edin." demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti. O, cinlerdendi. Rabbinin buyruğu dışına çıktı. Ey İnsanoğulları! Siz beni bırakıp onu ve soyunu dost mu ediniyorsunuz? Halbuki onlar size düşmandır. Kendilerine yazık edenler için bu ne kötü değişmedir!

51. Oysa Ben onları ne göklerin ve yerin yaratılmasında ve ne de kendilerinin yaratılmasında hazır bulundurdum. Saptıranları hiçbir işte asla yardımcı da edinmedim.

52. O gün (Allah): "Bana ortak olduklarını iddia ettiklerinize seslenin." der. Onları çağırırlar, fakat hiçbirisi onların çağrılarına gelmez. Aralarına bir cehennem deresi koyarız. (Kehf 50-52)

60. Ey Ademoğulları! Ben size, "Şeytana tapmayın, o sizin için apaçık bir düşmandır" demedim mi?

61. Bana kulluk edin, bu doğru yoldur, diye bildirmedim mi? (Yasin 60-61)

إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّمَا يَدْعُو حِزْبَهُ لِيَكُونُوا مِنْ أَصْحَابِ السَّعِيرِ

“Şeytan şüphesiz sizin düşmanınızdır; siz de onu düşman tutun; o, kendi taraftarlarını, çılgın alevli cehennem yaranı olmaya çağırır.” (Fatır 6)

Cinler Hz. Süleyman için köle gibi çalıştılar, çalışmayana ceza verildi. Cinler gaybı bilmez.

12. Gündüz estiğinde bir aylık mesafeye gidip, akşam estiğinde bir aylık mesafeden gelen rüzgarı buyruğu altına verdik. Onun için su gibi erimiş bakır akıttık. Rabbinin izniyle, yanında iş gören cinleri onun buyruğu altına verdik ki, bunlar içinde buyruğumuzdan çıkan olursa ona alevli ateşin azabını tattırırdık.

13. Süleyman için, o ne dilerse, mabetler, heykeller, büyük havuzlara benzer çanaklar ve taşınması güç kazanlar yaparlardı. Ey Davud ailesi! Şükredin! Kullarımdan şükredenler pek azdır.

14. Süleyman'ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, ancak değneğini yiyen kurt onun ölümünü cinlere fark ettirdi. O, ölü olarak yere düşünce, ortaya çıktı ki, şayet cinler gaybı bilmiş olsalardı alçak düşüren bir azap içinde kalmazlardı. (Sebe 12-14)

Kurân-ı Kerîm'de bir- ikisi müstesna cinlerle ilgili ayetlerin tamamı bunlardır. Peygamberimizin önemli hadis kitaplarında bulunan cin ile ilgili hadislerinin sayısı çok az olup birkaç tanedir ve yukarıdaki ayetlerden daha değişik bir bilgi içermezler. Ama cinlerle ilgili uydurulan şeyler çoktur.

Define arayanlar arasında cinlerle ilgili söylentiler vardır. Define konusunda yazılmış kitaplarda cin konusuna da yer verilmiştir. Define ile ilgili yazılmış bir kitapta cinlerle ilgili birtakım yazılara ve şöyle anlatımlara rastladık:

  1. Defineyi gömenler, defineyi 24 saat koruyamayacakları için cin çağırıyorlar ve onlara bekçilik yaptırıyorlar.
  2. Kilisenin papazları kilisenin paralarını gömerken kara büyü - papaz büyüsü yaparlar.
  3. Bazı paralar, cinler padişahının koruması altındadır.
  4. Besmelesiz gömüde ve eşkıya parasında cin vardır.
  5. Kazı öncesinde pek çok definecinin tercihi, cin istihdam eden kişilere başvurarak yerin doğruluğunun tespitini istemektir.
  6. Hoca, şüpheli araziden getirilen bir avuç toprağa bakarak arazide define olup olmadığını söyler. Paranın cinler tarafından sahipli olup olmadığını da söyler. Paranın miktarını ve derinliğini söyler.
  7. Cinler ellerinde olan defineyi vermemek için uğraşırlar, çeşitli engelleme yöntemlerine başvururlar.
  8. Cinlerin koruduğu para etrafında kazıdan önce çevirme yapılır. Çevirme siyah kemik saplı bıçak ya da nar ya da gül dalıyla kazılacak yerin etrafında dua okuyarak daire çizmektir. Bu arada tütsü yakılır, daire içinde 5 köy yumurtası kırılır; bu cinleri bir bomba gibi korkutur.
  9. Eğer kazıda define bulunursa, bu paranın bir kısmı kazılan çukurda cinler için bırakılır. Bu şekilde cinler görevlerine devam edebilirler.

Buna benzer konular bu kitapta onlarca sayfa anlatılıyor. Bu anlatımların hepsi mesnedi olmayan sözlerdir. Meleklerle, cinlerle, ahiret dünyası ile ilgili bilgileri bize ancak Yüce Allah ve onun Peygamberi verebilir. Yüce Allah'ın ve sevgili Peygamberimizin bize öğrettiklerinde yukarıda anlatılan şeylerin zerresi bile yoktur.

Yüce Allah Kurân-ı Kerîm'de kendini "Hayrü'r-râzikîn" (خَيْرُ الرَّازِقِينَ); yani "Rızık verenlerin en hayırlısı" olarak tanımlamıştır:

قُلْ إِنَّ رَبِّي يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاء مِنْ عِبَادِهِ وَيَقْدِرُ لَهُ وَمَا أَنفَقْتُم مِّن شَيْءٍ فَهُوَ يُخْلِفُهُ وَهُوَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ

De ki: "Doğrusu Rabbim, kullarından dilediğinin rızkını hem genişletir ve hem de ona daraltıp bir ölçüye göre verir; sarf ettiğiniz herhangi bir şeyin yerine O daha iyisini koyar; çünkü O rızk verenlerin en hayırlısıdır." (Sebe 39)

Rızkı ve rızkın bir çeşidi olan "defineyi" de Allah'tan istemek gerekir. Bu arada define bulmak için cinlerden medet umanları da doğru yola davet ediyoruz. Cinlerle uğraşmaktan vazgeçsinler.

Şeytan Da Cinlerdendir

İnsanlar, Allah taraftarı ya da Şeytan taraftarı diye ikiye ayrılır. Allah taraftarı olalım ve Yüce Allah'ın Fatiha suresinde bize söylettirdiği: "İyyake na'büdü ve iyyake nesta'in" = "Sadece sana kulluk eder ve sadece senden yardım dileriz" görevini yerine getirelim.

Cinlerden yardım istemek yanlıştır. Definenin yerini cinler söylemez. Yüce Allah dilerse bir sebep yaratır ve sizi oraya götürür. Define ararken cinlerden korkulmaz, tek korkulacak varlık Allah'tır. O Kurân-ı Kerîm'de; “Yalnız Ben'den korkun!” dedi:

إِنَّمَا ذَلِكُمُ الشَّيْطَانُ يُخَوِّفُ أَوْلِيَاءهُ فَلاَ تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ

“İşte o şeytan, ancak kendi dostlarını korkutur. Şu halde, eğer iman etmiş kimseler iseniz onlardan korkmayın, benden korkun.” (Al-i İmran 75)

Yüce Allah dilemezse de kimsenin başına bir musibet gelmez. Ancak korkunun önüne geçilemezse, Yüce Allah, bu durumda kullarının kendisine sığınmalarını emretmiştir. Kurân-ı Kerîm'in son iki suresinde Yüce Allah bize şöyle söylettiriyor:

Felak Suresi

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ مِن شَرِّ مَا خَلَقَ وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ وَمِن شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ

De ki: "Sığınırım ben tan yerini ağartan Rabbe. Yarattıkların şerrinden, Bastırdığı zaman karanlığın şerrinden, Düğümlere nefes eden (üfürükçülerin) şerrinden, Haset ettiği zaman hasedçilerin şerrinden. (Felak 1-5)

Nas Suresi

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ مَلِكِ النَّاسِ إِلَهِ النَّاسِ مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ

De ki: "Sığınırım insanların Rabbine, İnsanların hükümranına, İnsanların Tanrısına, O sinsi vesvesecinin şerrinden. İnsanların kalplerine vesvese (kuruntu, kuşku) sokan, (Bu vesveseciler) İnsanlardan ve cinlerdendir." (Nas 1-6)

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Adnan , 28.11.2021, 00:55 (UTC):
Ben elli yere gitmisim kup de buldum mezara da girdim mahsene de girdim ne cini ne hali kardesim uydurma bunlar Insanlar nasil ki altina kiymet veriyor cinlerde soğan kabuguna aynen oyle deger verirler isleri gucleri yok onlar için bir anlam ifade etmeyen altın bekciligi mi yapacaklar yalan amk devlet çıkarıyor cin yok tesadüfen bulan adama cin yok eeeee defineyle ugrasana cin var adam mi seciyolar bu cinler :)) insan beyni korkuyla birlestigi zaman aklindan gecen gozunun onune gelir nasil ki çölde susuzluktan serap gorursun cunku artik ölüm eşiğine gelmissin beynin su gormek istiyor ve kumu su olarak görüyorsanız definede cin de aynen oyle korkarak adim atiyorsunuz nerde nerde nerde bu cin diye bakinirken ya ses duyar gibi olursunuz ya gorur gibi olursunuz o sizin beyninizin bir oyunu 30 metrelik tunelde yerin 9 metre altinda tek basima yurudum yolun sonundaki odaya da girdim duvarları yokladim soygun yemis galiba zamaninda oturdum hatta 2 3 dakka ondan sonra da ciktim hicbirsey de gormedim duymadim..hem oyle istesenizde kolay kolay goremezsiniz..cini olan bir arkadasim vardi tam iki ay ugrasti onlarla kendine cagirdi sonunda geldiler de adama. Kafayi bozdu sonra cinler bisey yapmadi kendi kendine yapti bana define yeri soylerler hesabina musallat ettirdi kendine hergun gider biyeri kazar eli bos doner Allah yardim etsin

Yorumu gönderen: Salih, 31.07.2017, 22:13 (UTC):
Sevgili kardeşler Esselamun Aleyküm. Sonuç şudur : Eğer Allah'tan başka güç ve kuvvete inanırsanız kesinlikle büyü ve Cin'e musallat olursunuz. Bu gömüleri koyanların bunu gizlerken büyü sihir tılsım yapmadığı manasına gelmez. Kesinlikle ve kesinlikle Abdestli olarak güçlü bir irade ayet ve dua ile Allah'a sığınıp saklı şeyi bulabilirsiniz. Tabiki onu size Allah nasip edecek. Önce Allah'tan istemeliyiz. Korkarsanız şeytan ve yardımcıları devrededir. Yerinide değiştirir yılanda görünür bulduğunuz çamurda olur. Yerlerin ve göklerin rabbi Allah'a hamdü ve senalar olsun.
Rasülü kutlu Peygambere binlerce kez Selatüselamlar olsun.

Yorumu gönderen: Hakan, 26.05.2017, 16:20 (UTC):
Kazı yaparken gözümüze kız çocuğu göründü bu definede ki büyüyü nasıl bozarız ?

Yorumu gönderen: King, 06.11.2016, 20:52 (UTC):
Kemal türk instgrmdn ekle kardes. Duaya sigin Allaha sigin. x_y_z_lee instgrm

Yorumu gönderen: kemal türk, 16.10.2016, 09:43 (UTC):
beyler çok ciddiyim define bulduk ama çıkaramıyoruz biz gittikçe gözümüzün önünde define gidiyor ve bizi içine çekmek istiyolar ve bi kral mezarı var mezarın kapağı var cinler tarafından tuzaklı denildiği için açmıyoruz bize kuvvetli bi hoca lazım var mı ?

Yorumu gönderen: OLKAN ERDAG, 03.10.2016, 13:42 (UTC):
CİNLER ALTINI SAHİPLENİRMİ CİNLER ALTINI KAYDIRIRMI BEN BEN BULDUM AMA ALAMADIM ALTINI HEP GEZDİRDİLER BUNLAR CİNLER KAYDIRIR VE GEZDİRİR DOĞRUMUDUR

Yorumu gönderen: samet, 08.09.2016, 10:09 (UTC):
tesadüfen define bulanlara cinler dokunmuyorda bu işle uğraşanlarmı hep bu efsanelerle karşılaşıyor.. ilginç doğrusu ;-)

Yorumu gönderen: emderss, 22.03.2016, 14:52 (UTC):
halen aktif mi sayfa

Yorumu gönderen: Mustafa, 21.03.2016, 07:13 (UTC):
Bi mezarlıkta büyük bi mal var ama alamıyoruz hoca koruyucusu çok güçlü yaklaşmayın diyor ne yapmamız lazım acele yardım bekliyorum bilen biri varsa mezarlık içindeki mal için ne yapılabilir yazsın

Yorumu gönderen: mustafa, 14.03.2016, 11:19 (UTC):
öncelikle selamun aleykum cınlerallah teala istemedikce hiçbir yaratılan bir başka yaratılana zarar veremez bunu bilelim cinler tabikide vardır define işinde kazı yapmadan önce abdestimizi güzelce alalım sonra ayetel kursi felak ve nas surelerni okuyalım 7şer defa sonra bismillah deyip işimize başlayalım hocalara inanmayın paranızı kaptırmayın hoca denilen kişilerde aynısını yapıyor cinler gaybı bilemezler söyledikleride hep yalandır bir hoca şurda define var diyosa niye gidip kendi kazmıyor yada guvendiği birine kazdırmıyo yada sizinle gelip surayı kazın demiyosiz çagırsanız bize izin vermiyorlar deyip yalan konusuyorlar palavra aksini idia eden hoca varsa beni bulsun siz jandarmya yakalanmayın gerisi hikaye başarılar.......

Yorumu gönderen: yunus ünal, 07.03.2016, 19:18 (UTC):
gerçekten cok güzeldi okurken bitmesini istemedim tesekkürler

Yorumu gönderen: mehmet, 12.02.2016, 19:28 (UTC):
can dostlar güzel insanlar başımdan geçen ve 4 kişinin daha bu konuya şahit oldugu bi olay anlataım ve yorumlarınızı bekliorum şimdide teşekkürler. öncelikli olarak ben hayatda inanmazdım definede cin korur çeker şeylerine bir yere kazıya gitdik çok güzel bir makina sizden iyi olmasın güzelde bi ekibim var gömünün yerini tesbit ettik 2.20 santim 3 metre eşdik bulamıyoruz cihazı tutuyoruz başka biryerde gösteriyor neyse arkadaş bi hoca var dedi arayalım danışalım dedik aradık hoca bize orası korunaklı çekiyorlar dedi ben yine güldüm adam birazdan 2 küp çıkacak ortalarından kırık ama boş çıkacak dedi 20 santim kadar eştik aynen söyledigi gibi oldu neyse dedik bu yerin 1 metre etrafından tekrar eştik 1 küp daha çıktı ve elimizdeki altınlar kum oldu çil çil altınlar gözlerimize inanamadık ve yaşamayan bilmez bu olayı şimdi sevgili arkadaşlar yorumunuz nedir cin işimi hayalmi ...

Yorumu gönderen: mehmet, 08.07.2014, 04:00 (UTC):
evet cinler define yeri biliyor olabilirler. bizim onların dediğiyle amel etmemiz noktasında sıkıntı var. çünkü yanıltıcı ve fitneye sebep olacak şekilde yönlendirebilirler.cinler gaybı bilmez ama geçmişi bilirler . saklı hazinelerde onlar için gayb değil geçmiştir.

Yorumu gönderen: baskan, 29.04.2014, 07:36 (UTC):
çok güzel admin eline sağlık

Yorumu gönderen: ajan, 05.12.2010, 08:37 (UTC):
tebrık edıyorum arkadasımve eklıyorum korku ve heyecanın hat safhaya cıkması ınsanda halısulasyon yaratır hepsı bu.teşekkürler

Yorumu gönderen: barış, 16.11.2010, 03:05 (UTC):
merhaba sayın admin arkadas bende ferhat arkadasa katılıyorum sitenin baska bir yüzünde hazineni cinlr tarafından sahiplendigi yazılıyor 3 şekilde ve bun nasıl bozulacagı felan ve bu cinleri hocanın nasıl öldürecegi:) bende bir ikileme düştüm acaba orayı yazan şeytani admin kim:)

Yorumu gönderen: q.werty61, 25.09.2010, 09:10 (UTC):
Yorumu gönderen: ferhat, 27.07.2009 00:16:27:
merhaba.bu yazınızı merakla okudum.ve '' acaba mı diye '' diye sorduğum sorularımın cevaplarını tam manasıyla buldum.aslında buna inandığım için belki de.anca yine sizin sitenizde burada yazılanın aksine bir başlık daha var.yine büyüleri,cinlerin koruduğu defineleri,bu definelerin üzerlerinde ki tılsımı anlatan oldukça uzun bir yazı.amaç insanları neye inannırsanız onu yapın mantığına sürüklemek mi?yani bunu açıklayacak bir yetkili varsa rica ediyorum.başarılar.BENDE BUNU MERAK ETTİM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM..

Yorumu gönderen: aydemir, 14.09.2010, 13:45 (UTC):
“Cinn” sözcüğü bütün eski ve yeni sözlüklerde “İnsanın beş duyusuyla kavrayamadığı, algılanamayan, ama somut veya soyut, varlığı kesin olan güçler” olarak yer alır.

Yorumu gönderen: ilhami yavuz, 10.09.2010, 13:17 (UTC):
benmde bazı terettütlerim vardı ama bu sayfayı okuyunca dogru olanı gördüm sagolun varolun

Yorumu gönderen: Hami KELEŞ, 01.09.2010, 04:51 (UTC):
gerçekten içerik çok güzel bilgilendirici teşekkürler Allah razı olsun.

Yorumu gönderen: Serocix, 11.08.2010, 10:05 (UTC):
Adminim süpersin gerçekten o kadar bilgiden doğruluğunu ayet ve hadislere dayandıran sadece sizsiniz.emeğe saygı.teşekkürler

Yorumu gönderen: mendere1278, 08.08.2010, 15:34 (UTC):
definecilerin okuması gereken konulardan biri.
ellerineze sağlık güzel paylaşım olmuş.

Yorumu gönderen: Selami, 30.06.2010, 23:47 (UTC):
İyi güzel hoş yazılmış,hiç bir itirazım da yok,

Yorumu gönderen: isa yahşi, 09.06.2010, 18:23 (UTC):
bende cinlerin insanlardan daha aciz olduğunu düşünüyorum,en iyisini Allah bilir.

Yorumu gönderen: mustafa, 29.04.2010, 11:16 (UTC):
slm arkadaşlar
define ararken aklınız nereye gitmek istemiyorsa oraya gidin

Yorumu gönderen: hayat , 17.03.2010, 18:36 (UTC):
ALLAH razı olsun sizlerde düşüncelerim zayi deyilmiş herşeyin sahibi odur hep ondan istedim amenna ve sedeğna

Yorumu gönderen: ahmet, 17.10.2009, 14:49 (UTC):
Şeytan şüphesiz sizin düşmanınızdır; siz de onu düşman tutun; o, kendi taraftarlarını, çılgın alevli cehennem yaranı olmaya çağırır.

Yorumu gönderen: ferhat, 26.07.2009, 22:16 (UTC):
merhaba.bu yazınızı merakla okudum.ve '' acaba mı diye '' diye sorduğum sorularımın cevaplarını tam manasıyla buldum.aslında buna inandığım için belki de.anca yine sizin sitenizde burada yazılanın aksine bir başlık daha var.yine büyüleri,cinlerin koruduğu defineleri,bu definelerin üzerlerinde ki tılsımı anlatan oldukça uzun bir yazı.amaç insanları neye inannırsanız onu yapın mantığına sürüklemek mi?yani bunu açıklayacak bir yetkili varsa rica ediyorum.başarılar.

Yorumu gönderen: meraklı, 16.06.2009, 19:34 (UTC):
yazdıklarınız çok doğru allah razı olsunBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687418 ziyaretçi (144483149 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)