Cinler Kaybolan Ya da Calinan Seylerin Yerlerini Bilirler Mi?
 
cin, cinler

Cinler Kaybolan Yada Çalınan Şeylerin Yerlerini Bilirler mi?

Cinlerle irtibat mümkün kabul edildikten sonra "Cinler kaybolan ya da çalınan şeyleri bilebilirler mi?" sorusu karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar arasında, kaybolan eşyalarını bulmaları için medyumlara, cinci hoca (!)lara başvuranların sayısı az değil. Toplum içinde saygın yerleri olan pek çok kişinin medyumların kapısını aşındırdıklarını da herkes biliyor. Medyumluk, gelişmiş Batı ülkelerinde olduğu gibi. ülkemizde de yeni bir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

Cinlerin gaybı bilme konusunda insanlardan farklı olmadıkları konusunda İslam alimleri ittifak etmektedir.

Cinlerin gaybı bilemeyecekleri, ancak yapıları itibariyle pek çok bilgiye vakıf olabilecekleri kabul edilmektedir. Bu görüşe göre cinler yapıları gereği, mevcut olan, ancak insanların kolay ulaşamayacakları konulardan haberdar olabilecekleri gibi. Insanlardan farklı bir zaman içinde ve insanlardan daha uzun yaşadıkları için pek çok şeyi bilebilirler. Kurân-ı Kerîm'de de kulak hırsızlığına teşebbüs eden cinlerin bu amaçlarına ulaşamayacakları Saffat suresinin 37/ 6 ve 10. ayetlerinde belirtiliyor. Ayette,

"Biz en yakın göğü ziynetle, yıldızlarla süsledik ve onu her türlü şeytandan koruduk. şeytanlar yüce topluluğu dinleyemezler, her yandan kendilerine (Şihablar) atılır. Kovulurlar. Onlar için sürekli azap vardır. Yalnız (yüce topluluktan) bir söz kapan olursa, onu da delici bir alev izler denilmektedir." (37/6-10)

denmektedir. Benzer bir vurgu, Hicr Suresi'nin 16 ve 18. ayetlerinde de yapılıyor. Bu nedenle İslam alimleri, gaybı konularda kahinlere başvurulmasını şiddetle men etmektedirler. Öte yandan Sebe suresi 14. ayette, cinlerin gaybı bilmeyecekleri açıkça vurgulanır:

"Süleyman'ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, ancak değneğini yiyen kurt onun vefatını önlere fark ettirdi. Hz. Süleyman'ın ölümü o vefat edip yere düşünce ortaya çıktı. Eğer cinler görülmeyeni bilmiş olsalardı alçak düşüren bir azap içinde kalmazlardı." (33/14)

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Yüzdeelli, 29.02.2016, 19:04 (UTC):
Bir gün Peygamber Efendimizin devesi kayboldu.Tüm sahabeler onu aramaya çıktı.Sahabe derken, büyük evliyaullahlar.Hz. Ali, Hz.Osman, Hz.Ömer...Onlarla birlikte diğer sahabeler de deveyi arıyorlar.Bu durum çok geçmeden münafıkların kulağına gitti.Dediler ki: Allah'ın peygamberiyim diyor, ama bir deveyi bile bulamıyor.Münafıklar aralarında böyle konuşurlarken Cebrail a.s. geldi.Efendimize devesinin çölde bir yerde urganının bir çalıya takılı şekilde çalıdan kurtulmaya çalıştığını bildirdi.Efendimiz sahabelerine devesinin bulunduğu yeri söyleyince sahabeler gidip deveyi getirdiler.Peygamber Efendimiz: Bazıları benim peygamber olduğum halde devenin nerede olduğunu bilemediğimi söylüyormuş. Evet ben Allah'ın resuluyüm; ama mülk Allah'ındır. Ben peygamber olsam bile mülkün sahibi olan Allah bildirmedikçe devenin nerede olduğunu bilemem. Kainatın efendisi bile devesinin nerede olduğunu Allah bildirmedikçe bilemiyor. Cinler nereden bilecek çalınan şeyin nerede olduğunu? Bunlara inananlar da bu yalan dolan işlerle milleti kandıranlar da cehenneme direktir.

Yorumu gönderen: bahri , 08.04.2015, 22:49 (UTC):
değerli kardeşim gaybı bilen amenna sadece allahtır
cinlerin bildiği gayb değilki örneğin bir aracınız çalındı ve siz bunu cinlere soruyorsunuz bu gaybısormak değildir bu neye benzer siz yerdesiniz ve bir helikopter havada sizin aradığınız aracınızı havadaki helikopterin bulma olasılığı nekadar fazlaysa cinlerin oaracın yerini bulması milyon kat daha fazladır onlar işik hızıyla hareket ederler ve en hızlı uçağın saatlece gittiğimesafeyi onlar saniyeler içinde katederler cinlerle bu amaçlar için iletişim kurmak gayet doğaldır ama sihir büyü vs bunlar zaten din dışıdur ve bunu yapanların hiç bir mazertleri olmaz ben onlardan meslekler hakında bilgi aldım ve hastalık hakında bilgiler aldım sonra doktorlardanda aynı doğrultuda bilgiler aldım bakın ben size bir ilginç örnek vereceğim 1994 yılında cep telefonlarından bahsediliyordu bunu cinlere sordum ve cinlerden aldığım bilgi aynen şu hazır karttan bahsettiler ben ozaman güney doğudaydım ve cep telefonlarını haberlerde duyuyordum ama cinlerden bu cihazlar hakında çok detaylı bilgiler aldım hatta bana ahizesi ayrı ama antenini evin üstüne kurmam halinde birkaç kilometre çeken telefondan bahsettiler ve ben araştırdım ve ocihazı gazi antepte buldum ve yıllarca kulandım

Yorumu gönderen: ümit, 25.05.2014, 12:13 (UTC):
cinler iki yüzlü değildir cinler çok yüzlüdür her insanın kişilik ve karakterine göre kendilerine bir yüz belirlerler.


Yorumu gönderen: adil., 23.06.2010, 09:27 (UTC):
çok merak ediyorum cinler iki yüzlümü

Yorumu gönderen: ......................, 24.03.2010, 16:42 (UTC):
aslında ben bu sorunun cevabını bilmiodum ama öğrendim teşekkürlerimi arz edrimBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687471 ziyaretçi (144483270 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)