Cinler ve Gayb Alemi
 

Cinler ve Gayb Alemi

Cinlerin insanlarla birlikte olanlarına "Mir", (çoğulu ummar, avamir) denir. Çocuklara musallat olanlarına "Ervah", habis karakterli olanlarına "Şeytan", üstündekilere "Marid", daha güçlü olanına "ifrit" (çoğulu afarit) denir. "Hubs" cinlerin erkekleri, "habais" ise dişileridir.

Cinler genellikle harabe ve çöllerde, hamamlarda, hurma öbeklerinde, çöplüklerde, türbe ve mezarlıklarda bulunurlar. Cinler erkeklerden çok kadınlara musallat olurlar. Cin insan suretine büründüğünde uzun sure bu halde kalmaz. Bazen ayrılırlar. Bu ayrılık anlarında kişi gayet sağlıklı dengeli biri gibi görünür. Hiçbir hastalık belirtisi göstermez. Cin varken namazdan, zikirden, Kurân okunmasından hoşlanmaz. Tuvalette uzun sure kalmayı ve yalnızlığı tercih ederler.

Bizimle aynı mekânı paylaşan cinler, başka bir âlemin yani gayb âleminin varlıklarıdır. Gayb bilinmeyen demektir. Allah her şeyi çift yaratmıştır. Âlemler de karşılıklıdır.

—İçinde yaşadığımız bu âlem Zahirî âlemdir. Karşıtı ise öldükten sonra nefslerimizin yaşadığı Berzah âlemidir.

—Cinlerin yaşadığı Gayb âlemi var. Karşıtı ise onların öldükten sonra nefslerinin yaşadığı Berzah âlemidir.

—Meleklerin yaşadığı Emr âlemi

— Zülmanî âlem

— Bir de yaradılıştan önce var olan yokluk, mekânsızlık âlemi

وَأَنَّا مِنَّا الْمُسْلِمُونَ وَمِنَّا الْقَاسِطُونَ فَمَنْ أَسْلَمَ فَأُوْلَئِكَ تَحَرَّوْا رَشَدًا
72/CİN-14: Ve ennâ minnel muslimûne ve minnel kâsitûn, fe men esleme fe ulâike teharrev reşedâ.
Muhakkak ki; bizlerden Allah’a teslim olanlar da var, (kalpleri) kasiyet (bağlamış) olanlar da var. Kim (Allah’a) teslim olmayı dilerse, mürşidini arar.

وَأَمَّا الْقَاسِطُونَ فَكَانُوا لِجَهَنَّمَ حَطَبًا
72/CİN-15: Ve emmel kâsitûne fe kânu li cehenneme hatabâ.
Kasitun olanlara gelince, onlar cehenneme odun oldular.

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ
15/HİCR-26: Ve le kad halaknel insâne min salsâlin min hamein mesnûn.
Andolsun ki; Biz insanı, “hamein mesnûn olan salsalinden” (standart insan şekli verilmiş ve organik dönüşüme uğramış salsalinden) yarattık.

ALLAHU TEALA'NIN KUR'AN EMRİ NASILDIR?

وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌZuhruf 36: Ve men ya’şu an zikrir rahmâni nukayyıd lehu şeytânen fe huve lehu karîn.
Kim Rahman’ı zikretmekten gafil olursa, yanından ayrılmayan bir şeytanı ona musallat ederiz.

buyuruluyor. Allah yolunda olan bir kişinin nefsinin kalbi Allah’ı zikrettiği anda aydınlanır. Zikri bıraktığında ise karanlıklar dolar. Ancak zikre bağlı olarak kalıcı nurların miktarı kadar aydınlık kalır. Şeytan tesirlerine devam eder. Bu nedenle Allah DAİMİ ZİKRİ Kurân-ı Kerîmde her kuluna emrederek Farz kılmıştır.

وَاذْكُرِ اسْمَ رَبِّكَ وَتَبَتَّلْ إِلَيْهِ تَبْتِيلًا
Müzemmil 8: Vezkurisme rabbike ve tebettel ileyhi tebtîlâ.
Rabbinin (Allah’ın) ismiyle zikret ve herşeyden kesilerek O’na (Allah’a) dön (ulaş, vasıl ol).

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا
Ahzab 41: Yâ eyyuhellezîne âmenûzkûrullâhe zikren kesîrâ.
Ey amenu olanlar! Allah’ı çok zikirle (Günün Yarısından fazla) zikredin.

فَإِذَا قَضَيْتُمُ الصَّلاَةَ فَاذْكُرُواْ اللّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِكُمْ فَإِذَا اطْمَأْنَنتُمْ فَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَابًا مَّوْقُوتًا
Nisa 103: Fe izâ kadaytumus salâte fezkurûllâhe kıyâmen ve kuûden ve alâ cunûbikum, fe izatma’nentum fe ekîmus salât, innes salâte kânet alel mu’minîne kitâben mevkûtâ.
Namazı bitirdiğinizde; ayaktayken, otururken ve yan üzeriyken (yan üstü yatarken) Allah’ı hep zikredin! Güvenliğe kavuştuğunuzda namazı erkânıyla kılın. Çünkü; namaz, mü’minlerin üzerine, vakitleri belirlenmiş bir farz olmuştur.

Ayetlerde görüldüğü gibi Allahu Telala zikri, çok zikri ve Daimi zikri farz kılmış. Nisa 103'e göre bir insanın bu 3 halin dışında bulunması (Ayakta, otururken ve uyurken) mümkün olmadığı için her halimizde hep Allah'ın adını zikretmemizi emretmiştir. Zikirli iken ne olur? Şeytan asla yanımıza yaklaşamaz ve yoldan çıkaramaz. Kuran ZİKRİN en büyük ibadet olduğunu da söylüyor.

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

Ankebut 45: Utlu mâ ûhıye ileyke minel kitâbi ve ekımıs salât, innes salâte tenhâ anil fahşâi vel munker ve le zikrullâhi ekber, vallâhu ya’lemu mâ tasneûn.
(Resulum) Sana kitaptan vahyedileni oku, namazı kıl; çünkü namaz kötülükten ve fuhşiyattan meneder ama ALLAH'IN ZİKRİ EN BÜYÜKTÜR. diyor.

En büyük ibadet Zikir

Bu âlemler hangi durumdalar? Sevgili ziyaretçiler, karışık gibi gözüken bu durum Rabbimizin ilmiyle ve yaradışıyla hayranlık uyandıracak şekildedir. Bu âlemlerin hepsi de iç içe bulunmaktadır. Böyle oldukları halde birbirlerine karışmazlar. Bir âlemden diğerine geçiş söz konusu olabilir. Dünya ilmi buna karadelik ismini vermiştir.

İnsanlar da cinler de dünya adı verilen bu gezegeni beraber paylaşmaktadır.

وَمِن كُلِّ شَيْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
Zariyat 49: Ve min kulli şey’in halaknâ zevceynî leallekum tezekkerûn.
Ve Biz, herşeyi iki çift yarattık. Umulur ki; öğüt alıp düşünürsünüz.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Aslı Nazlı, 29.01.2017, 11:10 (UTC):
Çok güzel siteniz.Sayenizde aradığım her şeyi buluyorum. =)=)=)=) ;) ;) ;) ;)

Yorumu gönderen: Ju, 14.07.2015, 00:16 (UTC):
Saçmalık.

Yorumu gönderen: demet, 13.01.2010, 12:07 (UTC):
evet cemıle sana katılıyorum bende boyle seylerın varlıgına ınanıyoprum hatta goruyorum.ne yapmam gerektıgı konusunda bı fıkrım yok ama artık eskısı kadar zarar vermıyolar

Yorumu gönderen: selo, 23.08.2009, 12:00 (UTC):
bu bir insanlar hayalet gibi cin ve şeytanlar var yaşıyor bunlar haramdır

Yorumu gönderen: cemile, 17.06.2009, 08:54 (UTC):
vlla bakın bole seyler doru bnde goruom ck kotu bişi insn kafayı yıo bn ic inanmasdm simdi herkes bişid io arkamdn mesela evde tekim golge goruom insnsnra yok oluo hep bole nefes duyuom hocalara gittik ama gittiler yıne aynı geceleri barıom bunlar ne die herkes bndn usak duruo inannBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56465042 ziyaretçi (143893361 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)