Cinlerin Sekilleri ve Zararlari
 

Cinlerin Şekilleri ve Zararları

Soru: Cin insana zarar verir mi, insan şekline girebilir mi? Zararından korunmak için ne yapmalı?

Cevap: Tam İlmihal Saadet-i Ebediyye kitabında özetle deniyor ki:
Cinlerin Müslüman olanı ve olmayanı vardır. Müslüman olan cinlerden insanlara bir zarar gelmez. Bunlar, yalnızca ibâdet ederler. Ehl-i sünnet âlimleri, bunları tanır. Sâlih insanlar gibi görünür ve sohbet ederler. Kâfir olan cinler, insanlara çeşitli şekilde zarar verirler. İnsandan ayrılmayıp her şekle girebilirler. Mesela mikrop şekline girip insanın damarlarında dolaşırlar. Yalnız müminlerin kalbine giremez ise de, kalbine vesvese verebilir. Keçi, yılan, kedi şekline girdikleri çok görülmüştür.

Kâfir cinler, iyi insan şekline de girip iyi ve faydalı şeyler de yaparlar. Kâfir ve fâsıklarla arkadaşlık yapınca, hiç ayrılmayıp onları günaha ve küfre sokarlar.

Cinler ve şeytanlar, rüyada da görülebilir. Çok güzel bir kadın ya da erkek şekline girip ihtilâma (cinsel boşalmaya) sebep olurlar.

Herkesin kâfir bir cin arkadaşı vardır. Melekler, insanları cinlerin zararından korur.

Âyet-i kerime ve dua okuyup, Allah-ü Teâlâ'ya sığınanlara da cinler bir şey yapamazlar.

İnsanlara, hastalıkların tedavilerini ve gerekli ilaç öğrettikleri, sara hastasının bedenine girip, ona zarar verdikleri, insanlara nazarlarının değdiği, kitaplarda yazılıdır.

Cinlerin Sınıflandırılması

Cinler, üç sınıftır:

  1. Rüzgâr ve hava gibi olanlar.
  2. Yerdeki böcek ve hayvancık gibi olanlar.
  3. Dinin emir ve yasaklarına uymakla vazifeli olanlar ki bunlara hesap ve azap vardır.

Cin, ateş ve havadan yaratıldığı için çok latiftir, çabuk hareket eder, hafif bir çarpmada hemen ölürler. Ömürleri kısa, din bilgileri azdır ve kibirli olurlar, birbirleri ile hep dövüşür ve savaşırlar. Cinn'in ölümü, yerde kaybolmakla olur. İhtiyârları, gençleşir, çocukluk haline döner ve ölüp yerde kaybolur.

Kâfir cinler, cinci ve büyücülerin bildirdiği insanlara sihir = büyü yaparlar. Hâdika'daki hâdis-i şerîfte, "Sihir = büyü yapan, yaptıran ve inanan, bizden değildir" buyruluyor. Cinciler, falcılar ve yıldıznâmeye bakıp, sorulan her şeye cevap verenler, büyücü sınıfına girerler. Bunlara gidip, söylediklerine, yaptıklarına inanmak, bazen doğru çıksa bile, Allah'tan başkasının her şeyi bildiğine ve her dilediğini yapacağına inanmak olup, küfür olur

Geçmiş şeyleri cinden sormak câiz; (ama) ileride olacak şeyleri sormak câiz değildir. Çünkü geleceği ve gaybı ancak Allah-ü Teâlâ bilir. Kâfir cinler, yalancı olduğu için olmuş şeyleri de görmeden gördük diyebilirler. Cinciye gidip, insanı cinden kurtardığına inanıp, ona ücret vermek caiz değildir.

Cinden kurtulmak için en tesirli silah, Kelime-i Temcîd (Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi aliyyil azîm) ve istiğfar duasıdır. Bunları okuyandan, cinler kaçar ve büyü bozulur. Cin Mektubu denilen duayı, yanında taşıyana ya da evinde bulundurana cin gelmez, dadanmış olan cin de gider.

Âyet-el-Kürsî, İhlas, Muavizeteyn ve Fatiha sûrelerini sık sık okumak da, insanı cinden muhafaza eder. Bu âyet-i kerimeleri okumakla, bu mektubu taşımakla, şifa âyetlerini okumakla ve yazıp suyunu içmekle faydalanmak isteyenlerin Ehl-i sünnet itikadına uygun olarak doğru iman sahibi olması gerekir. Bunları yazanın ve kullananın itikadı doğru olmazsa ve haram işlerse, faydaları görülmez.

Cin ve şeytan şerrinden kurtulmak için ve sara hastalığına ve sihre, büyüye karşı koruyucu âyet denilen Ayât-ı Hırz'ı yedi gün okumalı ve bu âyetleri üzerinde taşımalıdır.

Evliyanın ruhları, görünmeden de, görünerek de, sevdiklerine fayda verir ve belalardan korur. Onları tanımaya, sevmeye ve sevilmeye uğraşmalıdır. (Daha fazla bilgi için Saadet-i Ebediyye kitabına bakılmalı.)

Cin ve Şeytan

Soru: Cinle şeytanın yaratılış bakımdan farkı nedir?

Cevap: Şeytan da cin gibi, ateşle havadan yaratılmıştır; fakat cinde hava, şeytanda ateş fazladır. Cinlerin kâfir olanları olduğu gibi Müslüman olanları da vardır. Şeytanların ise hepsi kâfirdir. (Keşkül risalesi)

Kaynaklar

[1] www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2984

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Ferda Yamanoğlu, 13.03.2018, 12:23 (UTC):
Boyları 1,5m'den biraz kısa ve başlarına ucu kıvrık bezden külahlar takıyorlar.Çok asabi varlıklar.Yüzleri insana benziyor.www.isikdamlalari.com

Yorumu gönderen: gerçek, 06.01.2016, 17:06 (UTC):
ben birgün bütün gün cinleri düşündüm mahiyetlerinin ne olduğunu nasıl bu kadar hızlı olduklarını sonra mescidde namaza durdum namaz bitti tam dua ederken omuzuma ve kollarıma dokunulduğunu hissetim ve varlıklarını gerçekten müşahede ettim

Yorumu gönderen: kick, 04.07.2015, 08:35 (UTC):
insanların cin arkadaşları olamaz bi kere neyin kafası bu

Yorumu gönderen: 4elovek, 18.05.2015, 13:42 (UTC):
bizim gecemiz onların gündüzü olurmuş o yüzden geceleri dışardaki oyuklara bina yıkıntılarına idrar yapmamak tükürmemek gerekliymiş. Hatta bizim buralardaki köylerden birinde adam gece sıcak çamaşır suyu kovasını dışarı savurmuş. Daha sonra yıllarca adamdaki sıkıntılar gitmemiş. Karşılıklı saygı şart :)

Yorumu gönderen: Aynur, 17.12.2014, 15:16 (UTC):
SlM arkadslar benim ablamda olmustu cok korkunc bişey allaha şükür şimdi iyi hocalara doktorlara gösterin

Yorumu gönderen: keko, 26.11.2014, 09:38 (UTC):
ole bıse yok lA KANDIRMAYIN KENDİNİZİ HERSEYİ YARATAN ALLH

Yorumu gönderen: ayşe, 27.06.2014, 16:43 (UTC):
bende pek inanmıyordum ama annemde böyle sorunlarla uğraşınca inanmaya başladım . böyle olaylar var yani.allah herkese yardım etsin.

Yorumu gönderen: hureyre, 17.12.2010, 07:54 (UTC):
cansu arkadaşım cinni çıplak gözle gördüm diyenin şahadeti kabul edilmez buyrulmuştur oradaki resimler tamami ile photoshop aracılığı ile efeklenmiş saçmalıktan öte bir şey değildir. Ömürleri yaklaşık 1000 yıla yakındır lakin insanların ömrüde ortalama 70 yıl dersek her insanın 70 yıl yaşadığını varsayamayız değilmi cinni'lerdede durum böyledir yaşayanları uzun ömürlü olur lakin onlarında başına iş gelebilir biz üzerlerine basarız ağır bir taşı oyun sanıp yüksekten yere atarız altında bir cinni kalıp ölebilir bu cin 10 yaşındada olabilir 700 yaşındada ve akrabaları bu yüzden size musallat olabilir bu konuda bilgili olmadan yorum yapmak cahilin küsmesine benzer ve tehlikelidir.. vesselam

Yorumu gönderen: ,,,,, 16.10.2010, 23:37 (UTC):
hani ömürleri 800 ila 1000 yıldı burdada ömürleri kısa yazıyo ne dediğiniz belli kendinizle çelişiyonuz bunları okurken sanki mitolojik bi efsane okur gibi oldum ve sadece güldüm

Yorumu gönderen: cansu, 14.09.2010, 11:52 (UTC):
eğer cin resimleri görmek istiyorsanız görsellere tıklayıp cin yazdığınız zaman görebilirsiniz.

Yorumu gönderen: cansu, 14.09.2010, 11:31 (UTC):
ben kendimi bunlar animasyonmuş gibi düşünerek kandırıyorum tavsiyede ediyorum sizde öyle yapın...

Yorumu gönderen: aytac, 02.08.2010, 11:22 (UTC):
cinlerin sekillerine baxmaq isteyirem

Yorumu gönderen: wefsd, 05.05.2010, 16:01 (UTC):
anaaaaaaaaaaaa

Yorumu gönderen: evlerde cinler insana zarar verirmi , 19.04.2010, 11:37 (UTC):
bana açık şekilde verinBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449955 ziyaretçi (143846792 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)