Cinlerin Yaratilma Sebebi ve Sorumluluklari
 

Cinlerin Yaratılma Sebebi ve Sorumlulukları

Hiç şüphesiz cinlerin yaratılış sebebi insanlarınkinden farklı değildir. İnsanlar da, cinler de Allah'a kulluk etmek için yaratılmışlardır. Nitekim Kurân-ı Kerîm'de;

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ

“Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat 56)

buyrulmaktadır. Bu da onların kullukla mükellef olduklarını, iman ve itikat gibi inanç esaslarından olduğu gibi, haram-helal gibi itaate, namaz, oruç gibi de ibadete yönelik hususlardan sorumlu olduklarını göstermektedir.

Peygamber efendimiz sadece insanların değil cinlerin de peygamberidir. Allah-u teala, Kurân-ı Kerîm'de buyuruyor ki:

قُلْ أُوحِيَ إِلَيَّ أَنَّهُ اسْتَمَعَ نَفَرٌ مِّنَ الْجِنِّ فَقَالُوا إِنَّا سَمِعْنَا قُرْآنًا عَجَبًا هْدِي إِلَى الرُّشْدِ فَآمَنَّا بِهِ وَلَن نُّشْرِكَ بِرَبِّنَا أَحَدًا

"Ey habibim! Onlara de ki cinlerden bir grubun Kurân-ı Kerîm dinlediği bana bildirildi. Onlar şöyle demişlerdi. Muhakkak ki biz doğru yola götüren akıllara durgunluk ve hayranlık veren bir Kurân dinledik. Ona inandık, Rabbimize hiçbir şeyi ortak koşmayacağız." (Cin Suresi 1-2)

Cinler alemindeki durum, insanlara göre şekillenmekte ve “her insanla beraber bir cin bulunması” hadisinden yola çıkarak, onların insanlara bağlı olarak yaşadıklarını ve insanların sosyal hayatlarına göre de sosyal hayatlarının şekillendiğini söylemek mümkündür. Buna göre, insanlar da ne varsa onlarda da olacak ve insanlar arasındaki hakim görüş ve düşünceye de sahip olacaklardır.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: onur, 01.11.2017, 03:27 (UTC):
bana musallat olduguna inanmıyorum ama etrafımdalar hissediyorum uyuşturucu yüzünden oldu bi gün gözüm acıldı göz bebeklerim yerinden fırlıcak gibi kocaman oldular farklı bi boyuta geçtiğimi ogun anladım aradan 8-9 ay geçmiştir her uyusturucu içtiğimde benimle oynuyor kafamı karıştırıyor ve yüzümde ki pisliği ifade edemem rüyalrım biraz korkunc çok etkilenmiştim hepsinden ama sonra fark ettim herkezin var ve seni rahatsız etmesi iman zayıflığı kesinlikle suan beni rahatsız edemiyor huzurum var ve artık öyle bişey olduki her rahatsız ettiğinde imanım artıyor eksiğimi göryorum töbe ediyorum Binlerce yorum okudum bana en cok iyi gelen Camide Namaz kılmak ve bol bol dua etmek oldu.

Yorumu gönderen: rabia, 11.08.2010, 07:55 (UTC):
yazılanlar çok güzel ve ehemniyeti çok büyük ama, lütfen cemaat dışı kişilerden yorum almak daha objektif olur.fettuhlah gülen gibi...

Yorumu gönderen: gonca, 23.07.2010, 21:51 (UTC):
cok ılgılenırım merak ederım ama vallahı sacma geldi bırı acıklayabılırmı hıc anlamadımBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741639 ziyaretçi (144625827 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)