Cinsel Iliskide Agri
 

Cinsel İlişkide Ağrı

Dr. Kağan Kocatepe

Kadınlar bu ağrıyı daha çok genital bölgede basınç, yırtılma ya da yanma hissi olarak tarif ederler.

Neden Olur?

Disparoni nedenleri incelenirken aşağıdan yukarı doğru (vajina girişinden iç genital organlara doğru) bir ayrım yapmak konunun daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.

➯ Vajina Girişine Bağlı Nedenler

 1. Kızlık zarıyla ilgili sorunlar: Kızlık zarının yapısal olarak sert olması bu durumun en tipik örneğidir.
 2. Menopoza bağlı dokularda gerileme ("atrofi") ve kuruluk: Menopoz döneminde genital dokular esnekliklerini yitirdiklerinden ve vajinada kuruluk olduğundan cinsel ilişki tahriş ve ağrıya neden olabilir.
 3. Yeterince hazır olunmadan ilişkide bulunma ve buna bağlı tahriş
 4. Doğum kesisi ("epizyotomi") nedbeleri: özellikle zor doğumlardan sonra vajina girişine ve vajina içine fazla sayıda dikiş atılması gerektiğinde ya da doğum kesisi iyileşmesi esnasında enfeksiyon meydana geldiğinde dikiş yerleri sıklıkla nedbe bırakarak iyileşir ve bu nedbeler ilişkide ağrı duyulmasına neden olur.
 5. Enfeksiyonlar: Aktif Herpes Simpleks enfeksiyonları (genital uçuk) hem cinsel ilişkide hem de diğer zamanlarda ağrı nedeni olabilir.

➯ Vajinaya Bağlı Nedenler

 1. Enfeksiyonlar: ileri derecede bir vajina enfeksiyonu (vajinit) ilişki esnasında ağrı duyulmasına neden olabilir
 2. Kitle ve tümörler: vajinada kitle çok nadir görülür. Büyük kitleler ağrı ve beraberinde kanamaya neden olabilirler.
 3. Yeterince hazır olunmadan ilişkide bulunma ve buna bağlı tahriş
 4. Rektosel (vajina arka duvarı sarkması), rahim sarkması ve sistosel (vajina ön duvarı sarkması): gerilmeye bağlı ağrı nedeni olabilirler.
 5. Yabancı cisimlere karşı gelişen allerjik cevap: prezervatiflerin yapısında bulunan lateks maddesi bazı kadınlarda ciddi allerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda vajina girişi ve vajina dokusu ödemli ve dokunulmaya hassas olduğundan ilişki esnasında ağrı duyulmasına neden olabilir.
 6. Doğumsal vajina kusurları: vajinanın doğuştan dar olması ya da ileri derecede kısa olması ilişki esnasında ağrı duyulmasına neden teşkil edebilmektedir.
 7. Pelvik yapılara ait nedenler (iç genital organlara bağlı nedenler):
 8. Pelvik iltihabi durumlar: pelvik enfeksiyonlar hem akut dönemde hem de iyileştikten sonraki dönemde ilişkide ağrı nedeni olabilirler.
 9. Endometriyozis: endometriozis genital bölgedeki organlarda yapışıklıklara neden olan bir durumdur. Bu yapışıklıklar ilişki esnasında gerilmeye ve ağrıya neden olabilirler.
 10. Rahimin habis ya da selim tümörleri
 11. Pelvis içindeki organlarda geçirilmiş enfeksiyonlara, ameliyatlara ya da endometriyozise bağlı gelişen yapışıklıklar
 12. Geçirilmiş pelvis kırıkları
 13. Sindirim sistemi ve idrar yolu hastalıkları: nadiren ağrı nedeni olurlar
 14. İltihabi bağırsak hastalıkları (Crohn hastalığı-Divertikülit)
 15. Hemoroid (basur), fistül ve fissür gibi anüs ve rektum bölgesi hastalıkları: dışkılama esnasında ve sonrasında ağrıya neden olabilecekleri gibi yakın komşuluk nedeniyle disparoni nedeni de olabilirler.
 16. Uretra ya da idrar torbasına ait sorunlar

➯ Psikolojik Sorunlar

İlk ilişkinin ağrılı olmuş olması kadının cinsel ilişkiden korkmasına ve ilişki esnasında ağrı hissetmesine neden olabilmektedir. Disparoni vajinismus ile karışabileceğinden yapılan değerlendirmeyle ayırıcı tanının yapılmış olması son derece önemlidir.[1]

Kaynaklar

[1] www.jinekoloji.net

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: kkk, 29.08.2010, 22:36 (UTC):
cok guzel tesekkur ederim

Yorumu gönderen: ali, 13.07.2009, 06:49 (UTC):
bu sıte sayesinde bir çok şey öğrendim bu siteye katkı olan herkese teşekkürlerımı sunarım

Yorumu gönderen: aslı, 09.07.2009, 14:20 (UTC):
çok güzel hazırlamışsınız bulmak istediğim soruların cevabını çok kolay bulabiliyorum teşekkürlerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741187 ziyaretçi (144623657 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)