Cinsellige Hükmetmek
 

Cinselliğe Hükmetmek

İnsanı kendinden ve çevresinden nefrete sürükleyen en büyük hata, cinselliği doğal ve ahlaki biçiminden, evlilik öncesine ya da dışarısına taşırmaktır. Konu ciddidir, zira yeryüzü cinayetlerinin birinci sebebi cinsellik kaynaklıdır. Şiddetli çatışmaların çoğunun ardında cinsel nedenler gizlenir. İnsanlarının öz-benlerini sevmemesinin birincil nedeni, cinselliğin saptırılmasıdır.

Ne yazık ki popüler kültür insanlığın başına evlilik dışı cinsellik belasını sarmıştır. Meşru çerçevede tutulduğu sürece cinsellik doğaldır, onurlucadır. Erken uyandırılması, hayata tutunma aşamasındaki genci bunaltır, çaresiz bırakır; erdemden uzaklaştırır ve genellikle vicdan azabına boğar. Sınırlı olan cinsellik deposunu erken tüketenin evliliği genellikle faciaya dönüşür.

Cinsel sapmaların ve cinsiyet değiştirme eğiliminin birinci sebebi erken uyanış, fazla tahrik ve evlilik öncesi ilişkilerdir. Hayatta herkes bir zorlukla sınanır. Bazılarının hayatı biraz da genetik eğilimlerinden gelen cinsel zafiyetleri olacak. Şunları önereceğim:

Zihinsel Kontrol

Cinselliğe sürükleyen, cinsel çağrıştırıcılardır. Resim, film ya da hayal aynı etkiyi üretir. Hayali ya da algısı merakı besler, merak yaklaştırır, yakınlık içine çeker, içine giren de çıkamaz. Çok utangaçsa, kişisel tatmine başvuracak, yetmeyince şiddeti deneyecek, utanç perdesini yırtarsa da, çok eşli ilişkilere girecek, doyumsuzluk gittikçe şiddetlenecektir. Dolayısıyla, fiilen uzaklaşmanın ilk adımı hayalden uzak tutmak, gözleri, kulakları sakındırmak, meraka direnmek, cinsiyetine uygun giyimle, eğlence ve meşguliyet türüyle ilgilenmek, karşı cinsle ilişkilerde sınırlarını özenle korumaktır.

Zararların Hatırlanması

Evlilik öncesi-dışı cinsellik, evlilik cinselliğini derinden tatminsiz bırakır. Aşırı kullanıma yol açarak hafızaya zarar verir, ömür kısalır, öz onuru zedeler, bir ömür yalancılığa sürükler, aileler, akrabalar birbirine girer, çoğu zaman kanlı biter ve ebedi hayat da mahvolur.

Vicdanın Kullanılması

Ana-babamıza, eşimize, kardeşimize uygun görmediğimizi başkalarına yapmayı onurumuza yedirmeyiz. Dünyada gizlediklerimiz ebedi hayatta karşımıza çıktığında, çocuklarımızdan ve insanlıktan utanmak istemeyiz. Dünyadaki tüm cinsellikler toplansa, tek bir cennet cinselliğini karşılayamaz. Cennete fahişelikle varılmaz. Gizlice ihanet eden ihanete uğrar.

İdeallerinize Odaklanın

Bir şekilde erken uyarılmış ve çağında evlenememiş gençler, cinsel enerjiyi müthiş üretimlere dönüştürebilirler. İdealizm, heyecanlı hobiler, düzenli, azimli çalışmalar, yoğun ve hareketli hayat bu türden arzuları unutturacaktır. Erteleyeceğiniz bu ihtiyacın yerine zararsız zevkler koymalısınız. İnsan hedefsiz, hobisiz kalırsa zevkçi yanı depreşir, eser üretmekten bulamadığı manevi tatmini nefsani zevklerde arar.

Tövbe-Duaya Başvurun

Tövbe nefsin düşmanıdır. Vicdan tövbe ettikçe nefis susar ve isteğinden usanır. Kötülük eğiliminin en güçlü düşmanı tövbe, iyilik eğiliminin en güçlü destekçisi duadır. Tövbeyi diline pelesenk yapanın nefsi küçülür ve ortaya melek gibi bir insan çıkar.

Tarihi Hatırlayın

Nefsine söz geçiremeyen, nefsini korkutmayı denemelidir. Lut kavmi ya da Pompei halkı örneklerinden bildiğimiz birçok cinsel sapkın millet felaketlerle yok edilmiştir. Bir doğal afetle değilse, cinsel hastalıklarla nesi sönüyor. Cinsellik, onurluca ve amacına uygun kullanalım diye yaratıldı. Hatalı kullanım bu kaynağın Sahibini rencide ediyor. Ayrıca, bir eylem onurlucaysa, herkesin yapması alkışlanır. Herkes cinselliğini saptırırsa toplumsal düzen çöker.

Kutsallıktan Destek Alın

İnsan, imandan doğan kutsallığa yöneldiğinde, cinselliği önemini yitirir. Allah, peygamber, melek, ölüm, diriliş, cennet ve cehennem ilgisini, kutsallık algısını beslemek insana manevi önemlilik hissi kazandırır ve sapmaları tamir eder. Geleceklerine, millete ve insanlığa yönelik kutsal ideallerin hayalleriyle dolu zihinlerde, yemek içmek gibi zorunlu ihtiyaçlar bile önemini yitirir.

Psikolojinizi Besleyin

Beyin kimyanızı dengeleyecek, mutluluk hormonlarınızı yükseltecek gıdalarla beslenebilirsiniz. Bol spor, yeterli uyku, erken yatıp erken kalkmak, düzenli ve planlı çalışmak, zaman zaman aç kalmak, acılı ve ıstıraplı insanlarla ilgilenmek, hastaneleri, hastaları ve mezarlıkları ziyaret etmek, ölümü düzenli hatırlamak cinselliğin vicdan sızlatan formlarına eğilimi azaltacaktır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: sukru ruhbas, 25.11.2010, 12:03 (UTC):
harıka hazırlanmıs..beynınıze saglık..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56468684 ziyaretçi (143902690 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)