Clairvius Narsisse Olayi
 
Clairvius Narsisse

Clairvius Narsisse Olayı

gizliClairvius Narsisse, 1962 yılında, yanlışlıkla Haiti'nin kırsal kesimindeki "toprağın hakimleri" diye anılan bölgeye ayak bastığında, kuşkusuz başına geleceklerden haberi yoktu. Ancak birkaç gün sonra nefes alma güçlükleriyle karşı karşıya kalınca aklı başına gelmiş, "büyü" yapıldığı gerekçesiyle hastaneye başvurmuştu. Ama, hastanenin kapısından girer girmez yığılıp kalmıştı. Onunla ilgilenen biri Amerikalı, biri Haitili iki doktor ise, bir süre sonra raporlarını vermişti : "Clarvius Narsisse, saat 12:30... Vefat."

Ne var ki aynı Clarvius Narsisse, 20 yıl sonra bir sabah, hiçbir şey olmamış gibi, sapasağlam çıkıp köyüne gelmişti. Onun ölü olduğunu söyleyen ailesi bile, böyle bir şeyin olabileceğine inanmıyordu. Doktorların raporu ise kesindi : "20 yıl önce kendisine ölü raporu yazılan Clarvius Narsisse, bütün hayati fonksiyonları çalışan bir canlıydı."

gizliYaşlı adam, birkaç yıl süren psikolojik tedaviden sonra, kendisini öldürenler hakkında dava açınca ortalık bir kez daha çalkalandı. Üstelik, bu davayı kazanmasına kesin gözle bakılıyordu. Çünkü, Haiti gibi, yasalarla geleneklerin birbirine karıştığı bir ülkede bile, ceza kanununun 249.maddesi, kişiyi ölümden ayırt edilmeyen laterjik (koma) durumuna sokan her türlü maddenin kullanımını suç kabul ediyor ve kurban gömülürse, bunu cinayet olarak değerlendiriyordu. Bu kanun maddesi, Haiti tarihinde derin izler bırakan Voodoo dininin uygulamalarına karsı alınmış bir önlemdi. Ama, Narsisse davasıyla birlikte rafa kalktığı tahmin edilen bu din, yeniden hortlamıştı. Voodoo, müritleri için "korku'nun ve "zafer'in iç içe girdiği bir yaşam tarzı.

Afrika'nın Benin Cumhuriyeti'nde konuşulan bir etnik dil olan "Fon" dilinde "voo", içe bakış; "doç" ise, bilinmeyen anlamına geliyor. Voodooistler, Tanrı "Do'ya inanıyorlar. "Evrensel nefesin efendisi" olan Tanrı Do, dolaysız olarak insanların kaderiyle ilgilenmeyecek kadar büyük bir yaratık. Bu nedenle her insan, Voodoo dininde, potansiyel bir hayvandan farksız olarak dünyaya geliyor. Başlangıçta, her insana rehber olarak bir ruh, yani "loca" veriliyor. Böylece, potansiyel olarak hayvandan farksız olan "insan", "ruhsal bir varlığa" dönüşüyor.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56464994 ziyaretçi (143893210 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)