Cocuklugumuzun TV Programlari I
 

Çocukluğumuzun TV Programları I

Önbilgi: Çocukluğunu 80’lerde yaşayan bizlerin önce siyah beyaz, sonra renkli televizyonda izlediğimiz unutulmaz diziler ve programlar

Baretta

Çok sevilen bir kahramandı. Toni Baretta İtalyan asıllı, kimsesiz, bekar, asi bir polisti. Dağınık otel odasını beyaz bir papağanla paylaşırdı. (Papağanın adını hatırlayan lütfen müdüriyete bildirsin.) Kahramanımız olayları çözmek için kılık falan değiştiren delifişek bir tipti. Baretta’yı oynayan karayağız Robert Blake o günlerin ilahıydı. Bu dizinin özellikle meşhur şarkıcı Sammy Davis Jr.’ın söylediği jenerik şarkısı çok sevilmişti. Hatta abimde 45’lik plağı vardı.

BJ ve Ayı (BJ and the Bear)

Çok eğlenceli bir diziydi. Kahramanları Billy Joe ile Ayı isimli komik şempanzeydi. Şempanzenin de kendine ait bir gardrobu, şapkaları falan vardı. İkili BJ’in güzelim, kırmızı kamyonu ile eyaletler arasında geze geze taşımacılık yaparlardı. Peşlerinde de kötü şerif Lobo olurdu. Her bölümde ikilimiz farklı bir macera yaşar, sonunda kamyonun havalı kornasını öttürerek kutlama yaparlardı.

Bolero 1984

Seksenli yıllarda televizyonda buz dansı izlemek, yarışmacıların rengarenk ve çiftlerin uyumlu kıyafetlerini çekiştirmek çok hoşumuza giderdi. 1984 Saraybosna Olimpiyatları buz dansı kategorisinde bir ilke sahne olarak tarihe geçmişti. İngiliz Jayne Torvill & Christopher Dean ikilisi, Ravel’in Bolero’su eşliğinde yaptıkları serbest dansları ile tüm jüriden 6 tam puan alarak şampiyon olmuşlar, buzda kusursuzluğu yakalayarak ekran başında hepimizi büyülemişlerdi. Bu ikili Seksenlerin başından itibaren tüm şampiyonalarda Rus egemenliğine son verip birincilikler kazanmaktaydı. 1984 yılından sonra ise profesyonel olarak kariyerlerine devam ettiler. Bolero’da ikili buzun üzerinde ağır ağır dans ederek dans ederek başlıyor ve müziğin temposuyla beraber hızlanarak, sonunda artistik bir şekilde yere yuvarlanıp "ölüyor'lardı. Kıyafetleri açıklı koyulu mor tonlardan oluşmuştu. İkili danslarını bitirdikten sonra jüri şakırt diye 6’ları basmış ve Torvill & Dean efsane olmuştu. Ne zaman Bolero’yu dinlesem gözümün önüne buzda süzülen Torvill & Dean ikilisi gelir.

Büyük Tuzak (Wiseguy)

Seksenlerin sonunda TRT’de yayınlanmış ve ortalığı kırıp geçmiş bir mafia dizisiydi. Başrolde gizli ajan Vinnie Terranova rolünde harikulade sesi ve muhteşem fiziğiyle genç kızların ilahı olan Ken Wahl oynardı. Şimdi bakıyorum da tekkaşlı imiş kendisi. Diziden sonra da söndü gitti zaten, o karizmayı devam ettirememişti. Dizide ise Frank McPike yönetimindeki organize suçlar departmanının en has adamıydı, kimlik değiştirir, tekinsiz adamların peşine düşer, başı sıkışınca tekerlekli sandalyedeki Mike amcayı arardı. Mike amca ne yapar eder Vinnie’nin paçasını kurtarırdı. Ken Wahl ayrıldıktan sonra dizinin de bütün havası sönüp gitmişti.

Daktari

Afrika’da geçen eski bir diziydi. Daktari de zaten Afrika dilinde Doktor anlamına geliyormuş, onu öğrenmiştik. Bu dizde Afrika’da yaşayan bir doktor, kızı ve ekibinin, hayvanları koruma maceraları anlatılırdı, oldukça çevreci bir diziydi yani. En sevilen diğer karakterler ise şaşı aslan Clarence ile maymun Judy idi.

Doludizgin (Bonanza)

Çok izlenen bir kovboy dizisiydi, sanırım pazar günleri yayınlanıyordu. Bu dizide kovboy baba Kartrayt ve mahdumları Has, Edım ve küçük Co’nun başından geçenler anlatılırdı. Özellikle gaza getirici müziği çok sevilir, teyplere kaydedilirdi. Türkiye’de John Wayne’den sonra kovboyları, westerni sevdirmiş yapımdır. Çizgi romanları da çok meşhurdu.

Evli ve Çocuklu (Married with Children)

Eğer sadece 80lerde değil, doksanlarda, ikibinlerde ve mümkünse tüm ömrümce izleyeceğim bir dizi varsa işte buydu. Bu dizi birbirlerinden nefret eden, hayattan bezmiş sefil Bundyler’in hayatını anlatırdı. Abazan oğul Bud ve aptal sarışın kaşar ablası Kelly sürekli didişir, anneleri Peggy günü TV karşısında geçirip kocasının cüzdanını yağma etmenin yeni yollarını keşfederdi. Ailenin babası, hepimizin idolu Al Bundy idi. Zavallım bütün gün gün sefil bir ayakkabıcıda çalışır, akşam eve geldiğinde Peggy buna bir tas bile yemek vermez, üzerine illa uyuz komşu Marcy ile kocası (önce Steve sonra Jefferson) damlarlardı. Al ne yapsın, elini çüküne sokar, TV karşısında kendinden geçmeye çalışırdı. Yıllar geçtikçe Al’ın saçları seyreldi, göbeği çıktı, ama yaşlandıkça filozofluğu da tavan yaptı. Bir keresinde sevişmek isteyen Peggy’e "Lütfen Peg, 16 yıldır evliyiz, artık sadece arkadaş olamaz mıyız?" demesini asla unutamamışımdır. CNBC-e yıllardır döndüre döndüre bu diziyi yayınlar, hayır duamızı alır.

Flamingo Yolu (Flamingo Road)

Hanedan gibi pembe dizi formatında entrikalar, kötü adamlar, fettan kadınlarla dolu bir diziydi. Herkesin nefret ettiği, bela okuduğu Ceyar’ın Flamingo versiyonu hain adamın adı Şerif Taytıs idi. Bebek yüzlü, mavi gözlü Mark Harmon bu diziyle tanınmıştı. Bir de sarışın afet kadın vardı, Morgan Fairchild. Hatta benim sarışın bir Fatoş bebeğim vardı, ona "Morgan Fairchild" diye seslenirdim.

Flipper

Bizim için dünyadaki tüm yunusların adı Flipper’di. Bunun sebebi de bu eski diziydi. Bu akıllı bıdık yunus, sürekli bir sırıtma ifadesi taşıyan, oynak, fingirdek birşeydi. Sandy bunu ağlardan kurtardığı için ne zaman çocuğun başı sıkışsa Flipper yüzer yetişirdi. Maceranın sonunda ciyak ciyak sevinçli sesler çıkartır, kuyruğunun üzerinde hoplayıp sıçrardı.

Galaktika (Battlestar Galactica)

Uzayda geçen ve haliyle özellikle abimin müptelası olduğu muhteşem bir diziydi. Pazar günleri akşamüzeri yayınlanırdı, biz de Gümüşdere plajından apar topar kalkar, emektar Opel’e doluşur Galaktika’ya yetişirdik. Bu dizide korkunç robotlar insanlara saldırıyordu, bu robotlar hiç unutmam SAYLONLULAR’dı, kapkara şeylerdi, kafalarında böyle kırmızı gözleri mi, lambaları mı ürkütücü bir ışık yanardı. İnsanlar uzay gemileriyle Galaktika’nın önderliğinde Saylonlular’dan kaçar, dünyaya gelmeye çalışırlardı. Müziği de muhteşemdi, abimle legolardan her uzay gemisi yaptığımızda Galaktika’nın müziğini de ıslıkla çalardık.

Girdap (Maelstrom)

TRT’de yayınlanan en korkutucu dizi Girdap olsa gerek. Hikaye Catherine Durrell adında bir İngiliz kadının Norveç’te bir mirasa konmasıyla başlar. Adamın biri buna göl kenarında bir çiftlik evi ve arazi bırakmıştır, ama neden? Catherine kalkıp Norveç’e gider. Öğrenir ki, ona bu evi miras bırakan tanımadığı adam boğulmuş, evin eski sahibesi de intihar etmiş. Eve girdiğinde huzursuz olur; çünkü hep onu izleyen, takip eden birşeyi hisseder ve yatakodasına girdiğinde, oda porselen bebeklerle doludur! Dizinin açılış jeneriğinde de suların içinde porselen bebekler vardı ve bu bebekler dizideki ana temalardan biriydi, herkes hatırlar o ağlayan porselen bebekleri. Bunun dışında kahramanızın lanetli evinden başka kanalın karşı tarafında bir ada evi vardı. Lanetli evde dolanan hayalet, Catherine’in gerçek ailesinin kimliği, etkileyici fiyord manzaraları derken sırlar aydınlanmış ve finaldeki şenlik ateşi ile dizi sona ermişti. Gelgelim herkesin dudakları korkudan çoktan uçuklamıştı.

Görünmez Adam (Gemini Man)

Eski bir dizi olmasına rağmen ülkemizde 80'lerde yayınlanmıştı. Kahramanımız Sam Casey gizli ajandı. Birgün kaza mı ne geçiriyor ve görünmez oluveriyordu. Neyseki gizli servis bunun görünmezliğini kontrol altına almayı becermişti : Kol saati! Kol saatinin bir düğmesine bastı mı görünmez oluyordu ama bunu her gün sadece 15 dakika yapabilirdi yoksa ölecekti! Hahahayyt, o zamanlar kahramanlar bile tutumluymuş. Tabii her bölümde heyecan yaşanırdı, süre dolmak üzere, ne yapacak, ölecek mi diye.

Gümüş Kaşıklar (Silver Spoons)

Richie Rich’in dizi versiyonu gibi birşeydi. Başrolde oynayan Ricky Schroeder de zaten tip olarak Richie Rich’in tıpkısı sarışın, gıcık bir oğlandı. Bu dizi sayesinde Anglosaksonların "ağzında gümüş kaşşıkla doğmak" deyimini öğrenmiştik. Hikaye çok zengin ama çocuk ruhlu bir adamın, yaşadığı bir haftalık evlilikten bir oğul sahibi olduğunu öğrenmesiyle başlıyordu. İşte bu oğlan Ricky idi. Adam oğlunu muhteşem malikanesine getirtince Ricky için bir eli yağda ötekisi şokellada bir hayat başlamıştı. Çünkü babası oyuncak fabrikası patronu idi ve malikane inanılmaz oyuncaklarla doluydu, uzayıp giden trenler, böyle kocaman oyun makineleri, bilardo, tilt, bilmem neler. Gıcık velet bu evlere şenlik evde vur patlasın eğlence çal oynasın gönlünce yaşayıp giderken bize de saf saf seyretmesi düşmüştü.

Kaçak (The Fugitive)

TRT’de yayınlanan ve son bölümü gösterildiğinde sokakları boşaltan ilk dizi herhalde Kaçak’tı. Bu dizi Doktor Kimble’ın macerasını anlatıyordu. Doktor bir gün eve geliyor ve karısının tek kollu bir adam tarafından öldürülmesine şahit oluyordu. Gelgelelim cinayet bunun üzerine kalınca çareyi kaçmakta buluyordu. Kimble’ın peşine Gerard diye kafayı buna takmış bir komiser düşmüştü, Kimble önde Gerard arkada kasaba kasaba gezerler, Kimble gittiği her yerde insanlara yardım ederdi. Yıllar sonra bunun filmi de çekilmiş ve başrollerde Harrison Ford ve Tommy Lee Jones oynamışlardı. Televizyonda ise Kimble’ı David Janssen oynamıştı.

Kağıt Bebekler (Paper Dolls)

Mankenler, moda dünyasındaki entrikalar hakkında bir diziydi. Küçük kızlarını model olsunlar diye ajanslara satan anneler, kaltak mankenler, pırıltılı ama boş hayatı yüzünden acı çeken modeller, hepsi bu dizideydi. Basbayağı pembe dizi işte. Aman pek meraklısıydım ben bunun nedense. Oyuncuları arasında Morgan Fairchild, Lauren Hutton gibi 80'lerin TV yıldızları bulunuyordu.

Kaygısızlar (The Persuaders)

Çok eski bir diziydi, başrollerinde Roger Moore ve Tony Curtis oynamıştı. Roger Moore, çok asil ve kibar İngiliz Lordu, Tony Curtis ise sonradan zengin olmuş Amerikalı bir çapkındı. Yargıcın biri bu ikisini bir araya getirerek polisin çözemediği olayları çözmelerini istemişti. Böylece kahramanlarımız heyecanlı maceralara dalarken sıkı fıkı iki dost olup çıkmışlardı. Her bölümde hızlı arabalar, güzel kızlar, hareket, aksiyon eksik olmazdı.

Komiser Kolombo (Columbo)

Dağınık saçları, buruş buruş pis pardösüsü ile pejmürde detektif Kolumbo, TRT’nin unutulmaz dizilerindendi. En çapraşık davaları sabırla çözebilen, gayet geniş, rahat bir dayıydı. Suçlulara öyle sorular sorardı ki, katil bunun salak olduğuna inanıp gevşer, fakat Kolombo tam kapıdan çıkarken cart diye tuzaklı soruyu sorup herifi faka bastırırdı.

Komiser Navarro (Navarro)

Böyle gece geç vakit yayınlanan ve babamın çok sevdiği bir Fransız polisiye dizisiydi. Komiser Navarro’nun maceralarını anlatırdı. Bir de bu komiserin kızı vardı, bu kızcağız evde babasını beklerdi ama komiser görev aşkıyla eve gidemez, suçluları kovalardı sürekli. Babam, nedense bu kıza büyük bir sempati besler, "hep babasını beklerdi" diye içlenirdi. Geçen eski dizilerden bahsederken yine hatırlamaz mı bu kızı? Şaştım kaldım!

Kung Fu

Efsane bir diziydi. Kill Bill David Carradine başroldeydi. Kahramanımız Caine, Çin’de kör bir hocadan kung-fu öğrenerek master olmuştu. Hocası bizimkine "Çekirge" diye hitap ederdi. (Hababam Sınıfı’ndaki Badi Ekrem-İnek Şaban sahnesini hatırlayınız) Sonra kötü Çinliler Caine'nin hocasını öldürünce Caine de onları öldürüp Amerika’ya döndü. Dizinin devamında kahramanımız kasaba kasaba dolaşıp etrafına iyilik ihsan felsefe dağıtmış, rastladığı kötü adamları pata küte dövmüştü. Zamanında pek çok genç bu dizinin kazıyla judo, kung-fu kurslarına yazılmıştı.

Küçük Ev (Little House on the Prairie)

Bonanza’daki Küçük Co Michael Landon büyüyüp Ingalls ailesinin babası olmuştu. Küçük Ev 19. yüzyılda Minnesota’da dağbaşında ilkel bir kasabada yaşayan Laura Ingalls ve ailesinin meceralarını anlatırdı. Bu Lora’nın iki yandan örgülü uzun saçları o zamanın küçük kızları arasında çok moda olmuştu. Bu dizi western gibi görünse de aslında izleyenleri salya sümük ağlatan, çok acıklı bir pembe diziydi. Bunların başına gelmeyen felaket kalmamış, en sonunda Lora’nın kızkardeşi kör olarak bizleri gözyaşına boğmuştu. Bir de herkesin gıcık olduğu sarışın bukleli bir kız vardı ki, ismini hatırlayan varsa lütfen yazsın.

Martı Adası (L’Isola del gabbiano)

İnsanın kanını donduran bir dizi idi. Barbara’nın kör kız kardeşi Marianne İtalya’da bir yerlerde kaybolmuştu. Barbara kızkardeşinin izini sürmeye karar verip yola koyuldu amma, bu arada ardı arkasına kör kızların cesetleri ortaya çıkmaya başlamıştı. İpuçlarını takip eden Barbara Martı Adası’na geldi, tabii çeşitli badireleri atlattıktan sonra! Adada sürekli cıyak cıyak bağıran korkunç martılar Barbara’ya saldırmış, başına çorap örmüşlerdi. Fakat martılardan kurtulmayı başaran kahramanımız adanın altında denize dalarak gidilebilecek bir yer bulup kızkardeşini kurtarmıştı. Kötü adam da belasını buldu. Bu dizideki martı sesi seksenlerde çocuk olan büyük bir kitleyi hasta edip martı fobisine sebebiyet vermişti.

Masal Tiyatrosu (Faerie Tale Theatre)

Haftasonu sabah yayınlanan ve pek bayılarak izlediğim bir programdı. Program başlarken sunucu "ben Shelley Duvall, Masal Tiyatrosu’na hoşgeldiniz" derdi. Her hafta ünlü bir masalın filmini izlerdik, Rapunzel, Çizmeli Kedi, Parmak Çocuk. Benim en sevdiğim uyarlama Güzel ve Çirkin idi. O zaman farkında değildik ama her bölümde Shelly Duvall’in ünlü artist arkadaşları rol alırlardı. Örneğin Uyuyan Güzel’de yakışıklı prensi Süpermen Christopher Reeve oynamıştı.

Mork ve Mindi (Mork and Mindy)

Uçuk kaçık bir diziydi. Başrolde Robin Williams oynuyordu ama o zamanlar tanımıyorduk tabii kendisini. Hikayeye göre Mork, Ork gezegeninde yaşarken dev bir yumurtaya binerek dünyamıza gelmişti. Mindy de Mork’u bulup kimliğini gizleyerek tavanarasında yaşamasına izin vermişti. Böylece Mork insan davranışlarını inceleyerek her bölümün sonunda Ork’daki şefi Orson’a rapor verebilirdi. Robin Williams bu dizide inanılmazdı, na nu-na nu diye selam verip bir anda coşuyor, çılgınca espriler, doğaçlamalar yapıyordu, Mindy karakterinden pek ses soluk çıkmaz, olay Mork’un kaçıklıkları etrafında dönerdi. Bence onun sayesinde delicesine eğlenceli bir dizi olmuştu.

Piyango (Lottery!)

Bu dizide bir piyango şirketine bağlı çalışan 2 kafadar, piyango talihlilerini bulmak için şehir şehir dolaşırlardı. Bunlardan biri piyango firmasının elemanı, diğeri de mali işler sorumlusu gibi birşeydi. Her bölümde kazanan talihli kişi nedense kaçıp gitmiş olur, bizimkiler ha babam arar dururdu. Sonunda şanslıyı bulduklarında hem 5000 dolar nakit para, hem de milyon dolarlık çekler verirlerdi adama.

Saint (The Saint)

Eski bir diziydi, detektif Simon Templar’ın maceralarını anlatırdı, başrolde Roger Moore oynuyordu. Genellikle yanında vakayı çözmesine yardım eden güzel bir kız da bulunurdu, bir çeşit James Bond gibi. Zaten dizi bittikten sonra Roger Moore bu sefer de Bond olmuştu. Simon Templar’ın can düşmanı müfettiş Teal idi. Templar her bölümün sonunda bize dönerek gülümser ve tepesinde gerçek bir azizin halesi oluşurdu.

Saint’in Dönüşü (Return of the Saint)

Roger Moore’dan sonra Simon Templar karakterini Ian Ogilvy diye biri canlandırmış ve dizi yeniden başlamıştı. Ama bu yeni Saint’in beyaz bir jaguarı vardı ve Avrupa’yı boydan boya dolaşarak güzel manzaralar eşliğinde macera yaşıyordu. Bu dizinin de simgesi, tepesinde hale olan çubuktan bir adamdı.

Samuray’ın İntikamı (The Betrayed Samurai)

Pazar öğleden sonra yayınlanan, kılıç sahneleri ile çoluk çocuk herkesi etkilemiş bir Japon dizisiydi. Kahramanımız Tsukinosuke aslında Monte Cristo Kontu’nun Japon versiyonuydu. Kendisi zengin bir aileden gelme asil bir samurayken kuzeni tarafından ihanete uğrayarak Iwo Jima adasına sürülmüştü. babası da oğlunun suçlu olduğuna inanarak harakiri yapmıştı. 10 yıl hapis kalan kahramanımız, yaşlı hücre arkadaşı ölünce onun cesedi yerine geçip adadan kaçmış, prenses Mibu tarafından denizden çıkartılmıştı. Prensesin fedaisi olan Tsukinosuke burada dövüş sanatları ustası olmuş, sonra ikisi beraber yaşlı adamın hazinesini bulmuşlardı. Bundan sonra kahramanımız adını Geshin olarak değiştiriyor ve samurayın intikamı başlıyordu. Kendine ihanet edenleri teker teker doğrayan Tsukinosuke, her cesedin yanına bir çiçek bırakarak kayboluyordu: Iwo Jima’nın intikam çiçeği. Bize de mutfaktaki oklavayı çalarak kedileri kovalamak kalıyordu.

Sherlock Holmes (The Adventures of Sherlock Holmes)

Gelmiş geçmiş en iyi Holmes uyarlaması kabul edilen, seksenlerin ortasında çekilmiş bir diziydi. TRT’de çarşamba akşamları yayınlanırdı. Kahramanımız piposu, şapkası, pardösüsü ile efsane İngiliz detektifdi. Kendini beğenmiş, çarpıcı, bir şapkadan sahibinin karakter tahlilini yapabilecek kadar bilgili, esrarlı, aşmış bir karakterdi. Kankası Dr. Watson ile polisin çözemediği vakaları inceleyip katili bulurlardı. Ama benim favori detektifim her zaman Poirot olmuştur.

Söz Savunmanın (Petrocelli)

Babamın en sevdiği detektiflerin başında Toni Petroçelli gelirdi. İtalyan asıllı, iyi yürekli ve de babalar gibi Harvard mezunu avukatımız, melek huylu karısıyla Amerika’nın güney illerinden birine taşınmış, burada kovboy arkadaşıyla çetrefil davaları çözmeye başlamıştı. Fakat yoksul halkın da davalarına ücretsiz baktığı için iki yakaları bir araya gelmez, hatta bir karavanda yaşarlardı. Herkesin sevip saydığı değerli bir abimizdi.

Süper Nine (Supergran)

İngiliz yapımı kaçık bir komedi dizisiydi. Sup-sup supergran diye matrak bir jenerik şarkısı vardı. Başroldeki İskoç nine birgün parkta gezerken bir bilim insanının deneyine mi maruz kalmış ne olduysa süper güçler kazanmış ve Süper Nine olmuştu. Çok acayip bir uçan bisikleti vardı. Bu bisiklet ve özel güçleriyle kasabasını şeytan Campbell’in kötülüklerinden korumaya çalışırdı. Zamanın en son moda özel efektleri bu dizide kullanılmıştı.

Şahika (The Citadel)

80'lerde TRT’de yayınlanan bunalım bir diziydi. Cronin’in pek meşhur bir romanından uyarlamaydı. Roman zamanında o kadar sükse yapmıştı ki, o dönem doğan bir sürü kızın adı Şahika konmuştu. Ben de sahaflardan bu kitabı bulup bayılarak okumuştum, o yaşta ne anladıysam artık???

Şahika, genç bir doktorun hayatta başarılı olma, her şeyi elde edip yaşamının "şahikasına" ulaşma çabalarını anlatıyordu. Doktor Andrew başlangıçta maden kasabalarında canla başla çalışan idealist genç bir doktorken, sonunda para düşkünü olup çıkmış, Londra’da havalı bir ofis sahibi olmuştu. Hikayenin sonunda doğru yolu yolu bulsa da hatalarının bedeli olarak karısını kaybetmişti.

Şahin (Street Hawk)

Kara Şimşek bittikten sonra onun yerine yayınlanmış, benzer konsept’te bir diziydi. Bu dizide polis memuru Jessie düşmanları tarafından sakat bırakıldıktan sonra, kaçık bir bilim insanı Jessie’yi gizli bir projeye almıştı. Jessie, gizlice ameliyat olup yürümeye başlamış ve olağanüstü özelliklerle bezeli kapkara ve eşi benzeri olmayan bir motosikletin sürücüsü olmuştu. Bundan sonra kahramanımızın şehirdeki kötülerle amansız savaşı başlamıştı. O zamanlar bu abi bize pek bir hoş gelse de dizimiz Kara Şimşek’in yerini tutamamış ve kısa ömürlü olmuştu.

Uzun Çoraplı Kız Pippi (Pippi Lċngstrump)

Çılgın kız çocuğu Pippilotta Uzunçorap, kaptan Efraim Uzunçorap’ın biricik evladıydı. Kaptan, küçük kızının okula gitmesini istediğinden onu küçük bir kasabaya yerleştirmişti. Pippi’nin yeşil benekli 3 katlı bir evi, bir atı ve bir çanta dolusu altını vardı, istediği her şeyi alabilirdi. Ama en önemli özelliği çok güçlü olmasıydı, Örneğin atını bahçeden kaldırıp hop diye verandaya getirebilirdi. Bir de cingöz maymunu vardı Pippi’nin ama adını hatırlamıyorum. Pippi, yeni evinde kendine tatlı arkadaşlar bulmuştu, bunlar 2 kardeştiler, oğlanın adı Tommy kızınki de Anikaydı. Çocukluğumuzun bu unutulmaz dizisinde Pippi, Tommy ve Anika’nın maceralarını izlemiştik. Pippi’nin kafasının iki yanında dimdik duran saçları da ayrı bir ekol olmuştu.

Zamanın Ötesinde (Quantum Leap)

Seksenlerin sonuna doğru TRT’de cumartesi günleri öğlen saatlerinde yayınlanan bir diziydi, bu diziye özel bir sevgi besler ve her hafta bayıla bayıla izlerdim. Dizimizin kahramanı Sam diye bir kuantum fizikçisiydi. Sam benim aklımda özellikle o kapkalın kaşlarıyla yer etmiştir nedense. Neyse, bu Sam, birgün deney yaparken cihazlarda sorun mu çıktı ne olduysa, kendini geçmişte bulmuştu. Bundan sonra her hafta Sam'ın zamanda yaptığı seyahatlerini izlemiştik; ama Sam, gittiği her zamanda başka bir kişinin kimliğine bürünüyor, ne bileyim bazen bir savaş uçağı pilotu, bazen şişko bir kadın oluyordu. Her bölümde yeni kimliğiyle geldiği yerde illa bir ayna olur; Sam, o aynada yeni suratı ile karşılaşırdı. Sam maceralarında yalnız değildi, kendi yaşadığı zamandan bilim insanı arkadaşı Al, hologram formunda görünür, elinde acayip bir cihaz, zigi midir nedir, bu Sam’i maceralarında takip eder ve aletine bakarak Sam’a "Zigiye göre şunu yapmalısın, bunu etmelisin" gibilerden öğüt verirdi. Sam de gittiği zaman ve mekanda yeni kişiliğinin gerçekleştirmesi gereken ödevi keşfedip yerine getirmeye çalışırdı.[1]

1. Bölüm2. Bölüm3. Bölüm4. Bölüm

Orjinal Yazı

[1] https://eskidizifilmler.blogspot.com.tr

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: hakan, 07.11.2015, 20:37 (UTC):
birde "hayal adası" dizisi vardı. oradaki tatü karakterini hala hatırlıyorum. sonra "kökler" dizi meşhur kunta kinte, "tatlı sert" eminim o dönemde yaşayanlar hatırlarlar birde aklıma gelen "aşk gemisi" hey gidi günler heyyy. o zaman çocuktuk şimdi büyüdük ama ogünler çok mutluyduk.

Yorumu gönderen: masal abla, 28.09.2015, 21:20 (UTC):
Masal Tiyatrosu oyunları, çocukların zihinsel, duygusal, özgüveni yükseltici, iyiliği, arkadaşlığı,
sevgiyi öğütleyen, mutluluk verici interaktif oyunlardır.

Her çocuğa unutamayacağı bir İLK sahne gösterisi deneyimi yaşatmak ilkesiyle tüm oyunlarda, çocuklara da rol verilmektedir.

Büyük bir dünyanın parçası olarak farklı kültürlerin köprüler yaratacağına inanan Masal Abla Tiyatrosu, 
gerek ülkemiz çocuklarının, gerekse diğer ülke vatandaşı olan çocuklarımızın seyretmeleri için devam eden süreçte, çeşitli dillere de çevrilecek oyunlarını, tüm dünya çocuklarına miras bırakmayı bir vicdan borcu olarak kabul etmiştir.

Zeynep Erkorkmaz
Masal Abla Tiyatrosu
Genel Sanat Yönetmeni
Face:masalabla

Yorumu gönderen: cahit, 12.05.2014, 12:50 (UTC):
zengin ve yoksul dizisi unutulmus

Yorumu gönderen: Selahattin, 05.12.2010, 20:50 (UTC):
Barettanın papağanın adı"Fred" Küçük Ev dizisindeki gıcık kızın adı ise "Nelly Oleson" du sanırım

Yorumu gönderen: ferdane , 24.11.2010, 11:31 (UTC):
nostalji filmleri nasıl izleyebilirim .lütfen yardımcı olun .küçük ev ,bonanza,dallas gibi

Yorumu gönderen: Orhan, 11.10.2010, 03:43 (UTC):
Vay bee, zaman içinde o değerli, geri gelmesi imkansız vakitlerimizi ne kadar da lüzumsuz yerlerde harcamışız, düşündükçe üzülüyorum. İlerde tekrar üzülmemek için tv denilen ukalayı evimden kovdum.

Yorumu gönderen: başka namık, 30.08.2010, 15:28 (UTC):
Gerçekten ne günlermiş.

Yorumu gönderen: namık, 26.03.2010, 11:36 (UTC):
bu yazıları okurken birden 25-30 sene öncesine gittim.çok güzel ve özel günlerdi.hatırlattığınız için teşekkürler

Yorumu gönderen: berivan, 12.12.2009, 11:23 (UTC):
ne güzel yıllardı çok kanal yoktu ama herşeyde sevgi vardı o mutlulukla tvnini önüne geçer zevkle izlerdik o günleri çok özlüyorum

Yorumu gönderen: ayşegül, 29.09.2009, 17:23 (UTC):
serüven peşinde,ayrıca ilk pembe ağlak dizimiz "zenginlerde ağlar"atlantisten gelen adam,ve çocukluğumun kabusu pazar günlerinin sahibi dallas,hava kurdu vardı ama ondan önce bir çizgi film olurdu adını hatırlayamadığım,ama o zamanlar birşeyler seyretmenin tadı vardı.şogun'uda unutmamak lazım rahmetli balığımın adıda ona aitti "anjinsan"birde ailelerin evden kaçıp pikniğe gitmesine sebep olan pazar konserleri hikmet şimşek yönetiminde...ve tabii ki görevimiz tehlike:)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739946 ziyaretçi (134026201 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler