Cornelius Agrippa Olayi
 
Cornelius Agrippa

Cornelius Agrippa Olayı

Bu materyalin güvenliği: ZayıfZayıfZayıfZayıfZayıfZayıfZayıfZayıfZayıfZayıf (Zayıf. "Batı Halk İnanışları" kategorisinde.)

Okültizm ile ilgilenenler için tanıdık bir isim H. Cornelius Agrippa. Hatta okültik konularda Türkçeye çevrilmiş az eser olmasına rağmen Agrippa'nın Occult Philosophy'si (Türkçeye 'gizli felsefe ya da büyü felsefesi' ismiyle çevrilmiş durumda) ünlüdür. Kitabı okudum ve gerçekten çok karışık, tamamen anlanabilmesi için üzerinde çalışılması gerekiyor.

1486-1535 yılları arasında yaşamış olan simyacı ve okültist Agrippa'nın yaygın bir biçimde kara majisyen olduğu sanılıyordu. Hakkında bir efsane vardır onu size anlatmak istiyorum.

Agrippa, birgün odasından çıkar ve bir öğrencisi onun odasına girer. Agrippa'nın kitaplığına bakmaya başlar. Kitapların arasında ilginç siyah kaplı bir kitap öğrencinin dikkatini çeker, alır ve kitabı okumaya başlar. Kitabın grimoire olduğundan habersiz olan öğrenci, okuduklarının etkisiyle "daemon summone" der. Yıllardır bu kitabın içinde hapsedildiğini söyleyen daemon, öğrencinin korkmasına neden olur. Öğrenci, gördükleri karşısında donakalır ve bu daemon tarafından öldürülür. Agrippa, odasına geldiğinde öğrencinin cesediyle karşılaşır ve şok olur. Cinayetle suçlanmaktan korkar, bu daemonu tekrar çağırıp öğrenciyi diriltmesi için ona yalvarır, buna karşılık daemon kendi özgürlüğünü ister. Agrippa, kabul eder. Daemon, öğrenciyi diriltir. Agrippa ve öğrenci dolaşmaya çıkarlar; fakat yolda öğrenci hayatını kaybeder. Agrippa ise bu olaydan sonra bir daha yaşadığı bölgeye geri dönmez.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: KoKaRcA, 13.11.2010, 12:10 (UTC):
Bu yazıdan çok klişe bir Hollywood filmi yapılır.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56468588 ziyaretçi (143902219 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)