Coven ve Solitary Wicca
 
Coven ve Solitary Wicca

Coven ve Solitary Wicca

Wicca geleneklerindeki çokluk, kişinin bir covena üye olmadan tek başına pratikleri yerine getirmesini de zorlaştırmaktadır. Genellikle gelenekler, dereceleme ile desteklenmiş bir sistem kullanırlar, bu Masonluk ya da diğer kapalı topluluklarla benzerlik gösterir. Diğer bir benzerlik de, bir cadı, Covenın içinde belli bir dereceye gelene kadar gelişme göstermelidir ama bundan evvel de halkaya katılabilir. Bu gelişmenin, çalışmaların, diğer üyeler tarafından onaylanması, en yüksek mertebeye ulaşmanın bir gereğidir.

Birinci derecede olan bir cadı, covenin diğer üyeleri ile kutlamalarını yapar ve büyü çalışmalarına katılır ama asla yalnız değildir. Bu sistem güzel bir sistemdir ve covendaki bu birliktelik üyeleri beraber bilgiye ve mutluluğa götürür.

Cadılığın eski zamanlarında, büyük çoğunluk insanlardan ya da köylerden uzaklarda yaşıyorlardı. Böylece Tanrılara ibadet ederek ve büyü ile meşgul olarak cadı oluyorlardı. Bu bana göre böyle olmuştur ve bugün de aynı şekilde olmaktadır. Burada bir cadının yalnız yaşadığı gerçeği vardır.

Herşeyden önce gerçek olan, senin dışa kapalı bir wicca olmanın nedeninin benzer olmadığıdır.

Yalnızsındır; çünkü etrafında bir coven bulunmuyordur. Yalnızsındır çünkü; benzer ilgilere sahip kimseyi tanımıyorsundur. Yalnızsındır; çünkü diğerlerine kapalı olmak gereksinimi olmadan bireysel çalışmayı/yaşamayı seviyorsundur. Bunların hiçbiri, senin wicca olup olamayacağın konusunda bir neden değildir. Bunlar senin wiccalığı yaşamak, wicca olarak yaşamak ve çalışmak için seçtiğin yollardan biridir.

COVEN (GRUP) VE SOLITARY (TEK) WICCA ARASINDAKI FARKLAR

  1. Bir coven da ritueller, bir grup tarafından yerine getirilir, daha fazla kişinin belli rolü vardır (öncelikle rahip ve rahibe) Solitary wicca her şeyi yalnız yapar.
  2. Coven, bir arada büyük bir halka meydana getirir (genellikle 9 adım çapındadır).Solitary wicca küçük ve yoğun bir daireye sahiptir.
  3. Coven, gelenege göre, eksiksiz bir malzeme seti kullanır. Solitary wicca sadece ihtiyacı olan malzemeleri kullanır.
  4. Covenin yapmak zorunda olduğu toplantılar için en uygun zamanı kesin bir otorite beliler. Solitary wicca bir ritüeli gereksinim gördüğü zaman yerine getirir.
  5. Bir coven Kesin Güce ulaşmak için bütün üyelerin gücünü kullanmak zorundadır. Solitary wicca sadece kendi gücünü kullanır.
  6. Bir coven, bilgi ve deneyimde geniş bir çeşitlilikden yararlanır. Solitary wicca sadece kendi bilgi ve deneyimine sahiptir.
  7. Bir coven, doğal olarak belli kalıplara göre çalışır. Solitary wicca kendi ruh haline göre çalışmalarını değiştirebilir.
  8. Bir coven, ritüelinde büyüyüp gelişen bir gürültü ve takdim olabilir. Solitary wicca da ise sadece çalışmaları ve belki de sözcükleri kullanırkenki gürültüsünden başka ses çıkarmaz ve takdim gerekmez.
  9. Bir coven, beraber olma kararını oylamayla reddedip, coveni dağıtabilir. Solitary wicca zaten tektir.

DAHA GENİŞ AÇIKLAMA

1. Bir solitary wicca olarak her şeyi kendin yaparsın.

Kendi ritüellerini yazarsın (sadece sevdiklerini)ama ritüellerini covenlara uydurabilir ya da onlardan alıntı yapabilirsin.

2. Çalışmak için covenın oluşturduğu büyük çembere ihtiyacın yoktur. Senin için gerekli ya da altarına uygun büyüklük yeterlidir. Bütün malzemelerin çemberin etrafında, altarda bulunur ve eğer bir büyü çalışması yapacaksan, bu çemberin içinde bir güç elde edebilirsin.

3. Solitary wicca, sadece ihtiyacı olan malzemeyi kullanır.

Kaynaklar

[1] pagan.psisik.com/?q=node/43


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56434028 ziyaretçi (143796223 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)