Craniosacral Terapi (CST)
 
Craniosacral Terapi

Craniosacral Terapi (CST)

Cranio Sacral Sistem adı verilen fizyolojik beden sistemi üzerine uygulanan hafif el ile manipülasyon masajıdır.

Bu sistem yumuşak doku, baş kemikleri ve omur ile kalçadan oluşur. CST uygulayan masaj Terapistleri beyin omurilik sıvısını hedefler ve beyni, omur bağını terapi sırasında herhangi bir hasara karşı yastıkla korur.

CST, çok sayıda sağlıkçılar tarafından kullanılır. Özellikle fizik tedaviciler, masaj terapistleri ve criopraktorler tarafından uygulanır. Bu hassas teknik sonucunda birçok insan CST seansları sırasında uykuya daldıklarını söylerler.

CST terapisinin ardında yatan teoriye göre omurilik sıvısında blokajlar oluştuğunda vücutta uyumsuz bir denge görülür, kas ve eklem burkulmalarına, duygusal rahatsızlıklarına ve vücut organları ile merkezi sinir sisteminin düzensiz çalışmasına sebep olur. Bu masajı uygulayanların inanışına göre omurilik sıvısının vücut içerisinde serbestçe dolaşması doğal olarak sağlanana kadar merkezi sinir sistemi ve vücudun diğer organları, kaslar dengesini yitirir ve hastalık riski taşır.

Migren ağrıları, sinüs bozuklukları ve bağışıklık sistemindeki zayıflıklarda CST tedavisi kullanılır. Kişinin bağışıklık bağışıklık sisteminin çok düşük olduğu durumlarda önleyici terapi olarak da uygulanır.

Kronik baş ağrıları gibi küçük sağlık sorunları da CST seanslarıyla tedavi edilebilir. Ancak ciddi ağrıya sebep olan durumlarda ve kronik hastalıklarda haftada birkaç kez CST seansı uygulanmalıdır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56730000 ziyaretçi (144594906 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)