Cupakabra (Keci Yiyen)
 
(keçi, chupacabra, chupacabras), el, yiyen, çupakabra

Çupakabra (Keçi Yiyen, El Chupacabra, Chupacabras)

Kategori: Batı Folkloru / Halk İnanışları / Efsanevi Yaratıklar

Chupacabra, İspanyolca keçi emici anlamına geliyor. Keçi emici adının verilmesi, Porto Rico'da meydana olaylarda evcil keçilerin vücutlarında çeşitli izler ve yaralar bulunması ve neredeyse vücutlarındaki tüm kanın tamamen çekilmiş bir şekilde bulunmasından sonra olmuştur. Benzeri olaylar ilk olarak Porto Rico ve Meksika da görülmüş, daha sonra ABD, Şili ve Nikaragua'da da benzer vakalara rastlanmıştır.

Her ne kadar bu tip bulgular olsa da meydana gelen evcil hayvan ölümleri tam olarak açıklanamamış ve olayların üstündeki sır perdesi tam olarak kaldırılamamıştır. Asıl adı El Chupacabra olan bu varlık söylenene göre Latin Amerika'da küçükbaş hayvan ve kümes hayvanlarına saldırıp kanlarını tüketene kadar içtikten sonra bırakıyor. Tam olarak ne olduğu hala bilinmese de ortada birçok teori var. Chupacabra'nın genetik bir deneyin sonucu oluşan yaratık ve uzaylı yaratık olduğuna da inanılıyor.[1]

El ChupacabraChupacabra efsanesi, ilk olarak 1995 yılında Puerto Rica dağlarında duyuldu. Canovanas civarında garip bir yaratık çiftlik hayvanlarının kanını içerek onları öldürmeye başladı. Bulunan hayvanların cesetleri üzerinde kanın çekildiği küçük bir ya da birkaç delik bulunmaktaydı. Hayvan cesetlerini inceleyen bir yerel veteriner “Yaralar kamış çubuk girecek kadar ve 8-10 cm kadar derine inmekteydi” diye açıklama yapmıştır. 1995 yılında başlayan esrarengiz katliamlar daha sonraki senelerde de artan oranda sürecektir. Chupacabra'nın saldırısına uğrayan bir kadın, onu koyu kırmızı gözlü, sivri dişli kanguru benzeri bir yaratık olarak tanımlamış tır. Canovanaslı bir başka tanık ise yaratığı “60-70 cm. Boyunda dinozorunkine benzer derili, tavuk yumurtası büyüklüğün de kırmızı gözleri olan, uzun sivri dişli ve sivri çeneli geri doğru yatan kafası olan” bir yaratık olarak tarif etmiştir. Evcil keçilere musallat olduğu için ona "Keçiboğan adı" verilmiştir

Kasım 1997 senesi içerisinde Puerto Rica'dan yeni Keçiboğan raporları gelmeye başlamıştır. Luis Guadalupe, gördüğü yaratık için “Çirkin bir şeytan gibiydi, havada uçuyordu” kelimelerini kullanmıştır. “Bir yılanınkini anımsatır uzun bir dili vardı” demektedir.

Pekiyi bu yaratık neyin nesidir? Bazılarına göre kurttur, bazılarına göre vampir kimine göre ise şeytan ya da uzaylı yaratıklardır. Puerto Rico uzun zamanlar Uçan Dairelere ev sahipliği yapmıştır. Amerikan hükümetinin burada bir askeri üs kurduğu ve üsten esrarengiz gemilerin havalandığı anlatılır.

Chupacabra'nın görülmesiyle birlikte, şeytanla ilgili efsanelerde bahsi geçen yoğun bir kükürt kokusu etrafı kapladığı söylenmektedir. Tanık Madelyne Tolentino kanguru gibi zıplayan hayvanı gördüğünde, sülfür kokusu aldığını anlatmaktadır. Bazı olaylarda inanılmaz bir güç gösterdiği bilinmektedir. Bir olayda yaratık 3, 5×4 metre ebadındaki bir demir kapının menteşelerini attırmıştır. Bir dedikoduya göre ise yaratık çıkardığı koku sayesinde avının hareketsiz kalmasını sağlamaktadır. Böylece onun kanını daha rahat içebilmektedir. Yaratık sadece çiftlik hayvanlarına değil insanlara da saldırmaktadır. Jalisco'da oturan Angel Pulido “büyücü gibi dev bir yarasa tarafından” ısırıldığını bildirmiştir. Ayrıca Meksika'dan Teodora Reyes, Chupacabra'ya ait olduğunu iddia ettiği toprak üzerinde pençe izleri tespit etmiştir.

Bu tür kan içme ve vampir olayları Puerto Rico ve Meksiko halkını oldukça korkutmaktadır. Chupacabra'nın gün ışığında mağara ya da toprak altında saklanıyor olma ihtimali halkı tedirgin etmektedir. Ne yazık ki, Puerto Rico bir çoğunun içerisine hala girilememiş millerce uzunlukta mağara sistemleriyle örülüdür. Bu da bir Chupacabra avının yapılması imkanını ortadan kaldırmaktadır. Puerto Rico'da yaratığı aramaya oldukça gönüllü biri vardır. Canovanas Belediye Başkanı: Jose Soto. Başkanın 30 cm uzunlukta bir hac ile silahlanarak kendini korumaya aldığı söylencesi yaygındır. Tüm bunlar oldukça komik gibi görülse bile Puerto Rico halkının olay karşısında duyduğu korkunun neticesi olduğu açıktır.[2]

"Keçi yiyen'in görüldüğü zamanlar El Chupacabra'da 1970'lere dayansa da ünü 1990'larda hızla internette yayıldı. 1995'te Puerto Rico'da çiftçilerin tavuk ördek hindi tavşan ve keçilerini öldüren yaratığın bulunması için polise başvuranların sayısı artınca gerginlik arttı. Vahşi hayvanların çiftlik hayvanlarını nasıl öldürdüğünü bilen çiftçiler yakın zamanda olanların metodunun farklı olduğunu iddia ettiler. Yemek için öldürmeyen bu yaratığı görenlerin tanımlamalarında ‘şempanze boyutlarında kanguru gibi zıplıyor parlayan büyük gözleri gri bir derisi ve kıllı elleri yılan dili gibi uzun bir dili keskin pençeleri omurgasının üstünde kirpi gibi dikenleri var' gibi tabirler kullanılıyor.

90'ların sonunda bu olaylar arttı ve Meksika, Güney Texas, Güney Amerika ülkelerinin birkaçında ve Şili'deki olaylardan bu yaratık sorumlu tutuldu.[3]

Çupacabra

Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Durum Ne Alemde

Amerika'daki olaylar Meksika'daki olaylarla inanılamayacak kadar benzer özellikler göstermektedir. İlk gelen rapora göre Arizona, Tuscon'da Billy Nubian'ın iki keçisine gece yarısı bir yaratık tarafından saldırılmıştır. Billy yaratığın büyük bir fare gibi olduğunu, projektör ışığını üzerine çevirdiğinde insan gibi bir çığlık atarak oradan uzaklaştığını söylemiştir. Kaliforniya, Texas, Baya Kaliforniya ve Miami'den benzeri Chupacabra raporları alınmaktadır. Baya Kaliforniya'da boğazında iki delik bulunan hayvan cesetleri bulunmuştur. Gelen raporlar göre bir köpek ölüsü bulunmuştur. Miami'de bir gecede tam 69 adet çiftlik hayvanı katledilmiştir. Hayvanlar Sweetwater bölgesinde yaşayan iki çiftliğe aittir ve sahipleri bu işi Chupacabra'nın yaptığına inandıklarını televizyonda açıklamışlardır.

Panama'da, Daisy Arauz; evin köpeğinin Chupacabra tarafından katledildiğini açıklamıştır. Tüm ülkede boğazında delikler bulunan hayvan ölüleri rapor edilmiştir. Elizabeth Seavedra gece yarısı bir Chupacabra'nın saldırısına maruz kaldığını iddia etmektedir.[2]

çupaçapra

Brezilya

Brezilya'da oldukça kuvvetli Chupacabra olayları olmaktadır. 29 Haziran 1997 yılında Brezilya televizyonunda Chupacabra ile ilgili bir program yapılmıştır. Brezilya'da bir çok Keçiboğan olayına değinilmiş, hatta birinin ölü ele geçtiği haber konusu edilmiştir. İki adam geceleyin balık avlarken gölden bir yaratığın çıktığını görmüşler. Ne olduğunu anlayamamışlar ve üzerine ateş etmişlerdir. Ertesi sabah Chupacabra'nın ölüsünü bulmuşlardır. Hayvanın kafasını koparmışlar ve saklamışlardır. Programda tanıklar kafayı halka göstermişlerse de, hayvanın diğer kısımlarını ve kemiklerinin tahlil için verilmesini reddetmişlerdir.[2]

Chupacapras

Chupacabras (English)

Fellow researchers, investigating UFO sightings in Puerto Rico in the early 1990's, stumbled upon reports by local residents of a strange, dog-like creation who would attack their prey and suck the blood dry. As the concept of animal mutilations was being investigated at the time, and remains an ongoing mystery, they reported their findings to me and other researchers back in the US. Thus I first heard about the animal soon to be named "Chupacabra". Chupacabras, in my opinion, fall under the heading cryptozoology, without alien connection.

Based on reliefs found in Europe and Mesoamerica, some researchers equate the appearance of the chupacabras to that of a gargoyle, leading one to believe the creatures were also part of the history of Medieval Europe and linked to evil spirits.

Today investigators go in search of the chupacabra to capture and study these elusive animals. It is the part of the quest of humanity through the paranormal to explains who we are and why we are here.

The term "Chupacabra" can be roughly translated as "goat-sucker." It is known as both "chupacabras" and "chupacabra" throughout the Americas, with the former probably being the original word, and the latter a better regularization of it. The name can be preceded by the masculine definite article ("el chupacabras"), or the plural masculine article ("los chupacabras"). The term was supposedly coined by Puerto Rican television personality Silverio Pérez, who intended the name to be a joke.

Physical descriptions of the creature vary. Sightings began in Puerto Rico in the early 1990s, and have since been reported as far north as the Carolinas and as far south as Chile. Though some argue that the chupacabra may be a real creature, mainstream scientists and experts generally contend that the chupacabra is a legendary creature, or a type of urban legend.

The chupacabra is a cryptid said to inhabit parts of the Latin America. It is associated particularly with Puerto Rico (where it was first reported), Mexico, Chile, Brazil and the United States, especially in the latter's Latin American communities and Maine. The name translates literally from the Portuguese and Spanish as "goat-sucker". It comes from the creature's reported habit of attacking and drinking the blood of livestock, especially goats. The actual meaning of the word "chypacabra" is goat eater. Physical descriptions of the creature vary. Sightings began in Puerto Rico in the early 1990s, and have since been reported as far north as Maine, and as far south as Chile. Though some argue that the chupacabras may be real creatures, mainstream scientists and experts generally contend that the chupacabra is a legendary creature, or a type of urban legend.

The legend of cipi chupacabra began in about 1992, when Puerto Rican newspapers El Vocero and El Nuevo Dia began reporting the killings of many different types of animals, such as birds, horses, and as its name implies, goats. However, it is predated by El Vampiro de Moca (The Vampire of Moca), a creature blamed for similar killings that occurred in the small town of Moca in the 1970s. While at first it was suspected that the killings were done randomly by some members of a Satanic cult, eventually these killings spread around the island, and many farms reported loss of animal life. The killings had one pattern in common: Each of the animals found dead had two punctured holes around its neck.

Soon after the animal deaths in Puerto Rico, other animal deaths were reported in other countries, such as the Dominican Republic, Argentina, Bolivia, Chile, Colombia, Honduras, El Salvador, Panama, Peru, Brazil, the United States and, most notably, Mexico.

Both in Puerto Rico and Mexico, "el chupacabra" gained urban legend status. Chupacabra stories began to be released several times in American and Hispanic newscasts across the United States, and chupacabra merchandise, such as T-shirts and baseball caps, were sold.

The chupacabra is generally treated as a product of mass hysteria, though the animal mutilations are sometimes real. Like many cases of such mutilations, however, it has been argued that they are often not as mysterious as they might first appear, and in fact, a series of tests showcased by the National Geographic Channel in a show about the chupacabra pointed to the obvious conclusion that every single "animal mutilation" can be explained by either people killing them or, more likely, other animals eating them. The loss of blood may be explained by insects drinking it.[4]

The first reported attacks occurred in March 1995 in Puerto Rico. In this attack, eight sheep were discovered dead, each with three puncture wounds in the chest area and completely drained of blood. A few months later, in August, an eyewitness, Madelyne Tolentino, reported seeing the creature in the Puerto Rican town of Canóvanas, when as many as 150 farm animals and pets were reportedly killed. In 1975, similar killings in the small town of Moca, were attributed to El Vampiro de Moca (The Vampire of Moca). Initially it was suspected that the killings were committed by a Satanic cult; later more killings were reported around the island, and many farms reported loss of animal life. Each of the animals had their bodies bled dry through a series of small circular incisions.

Puerto Rican comedian and entrepreneur Silverio Pérez is credited with coining the term chupacabras soon after the first incidents were reported in the press. Shortly after the first reported incidents in Puerto Rico, other animal deaths were reported in other countries, such as the Dominican Republic, Argentina, Bolivia, Chile, Colombia, Honduras, El Salvador, Nicaragua, Panama, Peru, Brazil, United States, and Mexico.[5]

Allegedly Descriptions appearance

Descriptions of the physical appearance of each specimen can resemble descriptions of other reports, or be completely different from other chupacabra descriptions. Differences in descriptions are too wide to be attributed to differences in the perceptions of the observers, causing cryptozoologists to speculate that chupacabra reports may in fact be attributable to several species. Although they have different appearances, chupacabra descriptions have several common traits. They are typically described as being 3 ft. (1 m) or taller, and roughly humanoid in shape.

Usually, chupacabras are said to appear in three specific forms:

The first and most common form is a lizard-like being, appearing to have leathery or scaly greenish-gray skin and sharp spines or quills running down its back. This form stands approximately 3 to 4 feet (1 to 1.2 m) high, and stands and hops in a similar fashion to a kangaroo. In at least one sighting, the creature hopped 20 feet (6 m). This variety is said to have a dog or panther-like nose and face, a forked tongue protruding from it, large fangs, and to hiss and screech when alarmed, as well as leave a sulfuric stench behind. When it screeches, some reports note that the chupacabra's eyes glow an unusual red, then give the witnesses nausea.

The second variety bears a resemblance to a wallaby or dog standing on its hind legs. It stands and hops as a kangaroo, and it has coarse fur with greyish facial hair. The head is similar to a dog's, and its mouth has large teeth.

The third form is described as a strange breed of wild dog. This form is mostly hairless, has a pronounced spinal ridge, unusually pronounced eye sockets, teeth, and claws. This animal is said to be the result of interbreeding between several populations of wild dogs, though enthusiasts claim that it might be an example of a dog-like reptile. The account during the year 2001 in Nicaragua of a chupacabra's corpse being found supports the conclusion that it is simply a strange breed of wild dog. The alleged corpse of the animal was found in Tolapa, Nicaragua, and forensically analyzed at UNAN-Leon. Pathologists at the University found that it was just an unusual-looking dog. There are very striking morphological differences between different breeds of dog, which can easily account for the strange characteristics.

Some reports claim the chupacabra's red eyes have the ability to hypnotize and paralyze their prey�; leaving the prey animal mentally stunned, allowing the chupacabra to suck the animal's blood at its leisure. The effect is similar to the bite of the vampire bat, or of certain snakes or spiders that stun their prey with venom. Unlike conventional predators, the chupacabras sucks all the animal's blood (and sometimes organs) through a single hole or two holes.

Many residents of South America have reported sightings of El Chupacabras, and although various, the descriptions share some significant likenesses. In many reports, accounts include the visible inflation of the stomach region, after El Chupacabras has been feeding. The appearance of the animal changes when an internal bladder-like organ fills with the blood of its prey. Furthermore, with almost all the reported sightings witnesses have reported large protruding fangs. These fangs are suspected to be hollow and be the vehicles for the blood on which it feeds.[4]

Reported sightings

In July 2004, a rancher near San Antonio, Texas, killed a hairless dog-like creature, which was attacking his livestock. This animal, initially given the name the Elmendorf Beast, was later determined by DNA assay conducted at University of California, Davis to be a coyote with demodectic or sarcoptic mange. In October 2004, two more carcasses were found in the same area. Biologists in Texas examined samples from the two carcasses and determined they were also coyotes suffering from very severe cases of mange. In Coleman, Texas, a farmer named Reggie Lagow caught an animal in a trap he set up after the deaths of a number of his chickens and turkeys. The animal was described as resembling a mix of hairless dog, rat, and kangaroo. Lagow provided the animal to Texas Parks and Wildlife officials for identification, but Lagow reported in a September 17, 2006 phone interview with John Adolfi, founder of the Lost World Museum, that the "critter was caught on a Tuesday and thrown out in Thursday's trash."

In April 2006, MosNews reported that the chupacabra was spotted in Russia for the first time. Reports from Central Russia beginning in March 2005 tell of a beast that kills animals and sucks out their blood. Thirty-two turkeys were killed and drained overnight. Reports later came from neighboring villages when 30 sheep were killed and had their blood drained. Finally, eyewitnesses were able to describe the chupacabra. In May 2006, experts were determined to track the animal down.

In mid-August 2006, Michelle O'Donnell of Turner, Maine, described an "evil looking" rodent-like animal with fangs that had been found dead alongside a road. The animal was apparently struck by a car, and was unidentifiable. Photographs were taken and witness reports seem to be in relative agreement that the creature was canine in appearance, but in widely published photos seemed unlike any dog or wolf in the area. Photos from other angles seem to show a chow- or akita-mixed breed dog. It was reported that "the carcass was picked clean by vultures before experts could examine it". For years, residents of Maine have reported a mysterious creature and a string of dog maulings.

In May 2007, a series of reports on national Colombia news reported more than 300 dead sheep in the region of Boyaca, and the capture of a possible specimen to be analyzed by zoologists at the National University of Colombia.

In August 2007, Phylis Canion found three animals in Cuero, Texas. She and her neighbors reported to have discovered three strange animal carcasses outside Canion's property. She took photographs of the carcasses and preserved the head of one in her freezer before turning it over for DNA analysis. Canion reported that nearly 30 chickens on her farm had been exsanguinated over a period of years, a factor which led her to connect the carcasses with the chupacabra legend. State Mammologist John Young estimated that the animal in Canion's pictures was a Gray Fox suffering from an extreme case of mange. In November 2007, biology researchers at Texas State University–San Marcos determined from DNA samples that the suspicious animal was a coyote. The coyote, however, had grayish-blue, mostly hairless skin and large fanged teeth, which caused it to appear different from a normal coyote. Additional skin samples were taken to attempt to determine the cause of the hair loss.

On January 11, 2008, a sighting was reported at the province of Capiz in the Philippines. Some of the residents from the barangay believed that it was the chupacabra that killed eight chickens. The owner of the chickens saw a dog-like animal attacking his chickens.

On August 8, 2008, a DeWitt County deputy, Brandon Riedel, filmed an unidentifiable animal along back roads near Cuero, Texas on his dashboard camera. The animal was about the size of a coyote but was hairless with a long snout, short front legs and long back legs. However, Reiter's boss, Sherrif Jode Zavesky, believes it may be the same species of coyote identified by Texas State University–San Marcos researchers in November 2007.

In September 2009, CNN aired a report showing closeup video footage of an unidentified dead animal. The same CNN report stated that locals have begun speculating the possibility that this might be a chupacabra. A Texas taxidermist reported that he received the body from a former student whose cousin had discovered the animal in his barn, where it had succumbed to poison left out for rodents. The taxidermist expressed his belief that this is a genetically mutated coyote.

On September 18, 2009. Taxidermist, Jerry Ayer, sold the Blanco Texas Chupacabra to the Lost World Museum. The museum, reported in the Syracuse Post Standard on 9/26/09, is placing the creature on display as they work with a unnamed university to have the remains tested.[5]

Alleged Sightings

Certain South American rain forest natives believe in the "mosquito man", a mythical creature of their folklore that pre-dates modern chupacabra sightings. The mosquito-man sucks the blood from animals through his long nose, like a big mosquito. Some say mosquito-man and the chupacabra are one and the same.

One story states that in September of 2006, a hotel employee named Valerie Pauls of Albuquerque, New Mexico was startled by a hissing noise upon arriving for work at about 7:00 in the morning. She glanced up to the sixth floor roof of the Amerisuites Hotel. She saw two glowing red eyes peering down upon her. The creature resembled a gargoyle, and smelled of sulphur. The creature terrified Ms. Pauls as it continued hissing and flashing neon colors. She became dizzy and disoriented. She managed to return to her vehicle as the alleged Chupacabra descended upon her vehicle. The creature broke the windshield before leaping back up unto the roof of the hotel and vanishing.[verification needed]

Notable sightings in the United States include one reported by multiple eye-witnesses in Calaveras County, California, and at a recent birthday celebration of a Development Team member of a local charity in Houston, Texas.[citation needed] According to these reports, the creature was sighted for the first time in the early to mid 1990s, harming animals of different species. However, it is now thought that the people did this themselves.[verification needed]

In 2005, Isaac Espinoza spent close to $6 million of his own money trying to track down the chupacabra. He lived in the jungles of South America for eight months with a team of researchers, video and print journalists and local guides. During the course of the expedition the team had several close encounters with a creature that the researchers were not able to identify. The team was able to capture several of their encounters with the creature on film and it has all been turned over to the University of Texas for analysis.

Hugo Mata, a professor of cryptozoology at the University of Texas, has said the hair and skin samples submitted by the team do not match any known species for that part of the world.

In July 2004, a rancher near San Antonio, Texas, killed a hairless, dog-like creature which was attacking his livestock. This creature is now known as the Elmendorf Creature. It was later determined to be a canine of some sort, most likely a coyote, with demodectic mange. In October 2004, two animals which closely resemble the Elmendorf Creature were observed in the same area. The first was dead, and a local zoologist who was called to identify the animal noticed the second while she was travelling to the location where the first was found. Specimens were studied by biologists in Texas. The creatures are thought to have been canines of undetermined species with skin problems and facial deformities.

In Albuquerque, New Mexico, A 42 year old woman (Rebecca Tuggle) was on the way to her car when she heard a mysterious hissing noise. As she turned around she was terrified to see a creature partially resembling a lizard, a kangaroo, and a bat, with "rainbow-colored" spines running down its back. The creature stood 3-4' tall and grunted at her. The creature's hissing noise nauseated her and she nearly fainted. As with other sightings, the eyes were said to glow red and the animal smelled of a sulfuric substance.

The chupacabra has often been spotted in Michigan. A recent sighting occurred in Grand Haven, when a 42-year-old man claimed he saw it suck the blood out of a cat.

A famous appearance in the city of Varginha, Brazil, (the "Varginha incident") is sometimes attributed to the chupacabra, although cryptozoologists more frequently associate the incident with extraterrestrials. In 1997, an explosion of chupacabra sightings in Brazil was reported in Brazilian newspapers. One report came from a police officer, who claimed to get a nauseous feeling when he saw a dog-like chupacabra in a tree.[verification needed]

Recently, there has been a surge of chupacabra sightings in the United States, specifically in the suburbs of Washington, D.C., and outside of the Philadelphia, Pennsylvania area. However, controversy exists whether these chupacabra sightings are legitimate.

"Chupacabra" Shot in Texas

Pollok, Texas - What are the strange, unidentified grey-blue animals that people keep seeing and shooting in Texas? In May 2004, Elmendorf, Texas farmer, Devin McAnally, shot an animal eating mulberries that he also thought was killing his chickens. Devin was amazed that his bullets did not cause bleeding on the strange, grey body.

I had investigated the "chupacabras" mystery on a trip to Puerto Rico in 1996. Many locals described a grey-colored kangaroo-like creature with long teeth which was blamed for hundreds of punctures in chickens, rabbits and other farm animals, including some goats and dogs that were still alive after bloodless holes had been made in their forehead bone or neck. At the time, I talked about the Elmendorf photographs with a San Antonio Zoo spokesman who said it was definitely not a coyote, but he did not know what it was. Some of the Elmendorf tissue was shipped to the University of California-Davis Veterinarian Genetics Laboratory for DNA analysis and results are pending.

Now we've got both another dead animal that closely resembles the Elmendorf creature and a sighting of one of the creatures alive only one-quarter mile away from the site where this animal was shot on October 8. It was at the Pollok, Texas, home of the Womack family. Mrs. Womack's daughter, Stacey Womack, lives twenty miles away in Lufkin where she worked for 20 years as a vet technician and three years in the early 1990s as a zoo keeper at the Ellen Trout Zoo in Lufkin. Today she is a dog breeder. Stacey has a lot of experience with animals around Lufkin and Pollok and could not understand what her mother meant when she called Tracey in a very emotional state on Friday afternoon, October 8, asking her daughter to come help because there was a strange animal under the house.

Report from Stacey Womack, dog breeder and former veterinarian tech assistant, Lufkin, Texas: "My mother was just sort of hysterical because they had killed something under the house and they did not know what it was. I thought, 'This is the most ridiculous thing I've ever heard.' They don't know whether it's a coyote or a dog?! I told my mother I would come out there and bring my digital camera. About one-quarter mile from my mother's house, I had to hit my breaks because an animal crossed the road in front of me and it was running with its head down and its tail down and it did not have any hair. It was a strange looking sight and my daughter-in-law was with me and she wanted to know if it was a wolf. I told her it wasn't a wolf and it was too large for a fox. So, we went on to my mother's house and went around to the back and there was the same animal an animal identical to what ran across the road. It was on the ground after they had just killed it and there was almost no blood. It was just red where the shot had went in (the eye). I was just totally dumbfounded when I saw it. At first glance, you would think of a deer's head on a kangaroo's body. The ears were real thick and large. It did not have any hair on it. The skin tissue was necrotic. It was just awful. I did not know what it was."

In Coleman, Texas, a farmer named Reggie Lagow caught an unknown animal in a trap he set up after the deaths of a number of his chickens and turkeys. The animal appeared to be a mix between a hairless dog, a rat and a kangaroo. The mystery animal was reported to be to Texas Parks and Wildlife in hopes of determining what it was, but Lagow said in a September 17th, 2006, phone interview with John Adolfi, founder of the Lost World Museum, that the "critter was caught on a Tuesday and thrown out in Thursday's trash."

In November of 2005, A motocross racer named Kolt Jarrett spotted a medium sized to small sized creature in Floresville, Texas, At the Cycle Ranch Motocross Park. He was with seven other friends in a golf cart on trails near back of the park. Kolt spotted in in tall grass and small sapling which were folding over like it was as strong as an oxe. Kolt described it having spikes down its back with a wierd shaped head, with possibly having horns. It was a brownish red and had wierd shaped objects, possibly wings, on its sides. Kolt belived it to be the El Chupacabra.

In Septemeber of 2006, in High Rolls, New Mexico, near Alamogordo, A roper Trey Rogers spotted what he belived was the El Chupacabra. He was out in the forest with his paint ball gun looking for game when he spotted a medium sized brown redish-animal that had spikes down its back and wings on its side. Before Trey could get a shot it took off at the speed or fastest than the quickest rabbit. It was the fastest thing Trey had ever seen.

In April of 2006, MosNews reported that the chupacabra was spotted in Russia for the first time. Reports from Central Russia beginning in March 2005 tell of a beast that kills animals and sucks out their blood. Thirty-two turkeys were killed and drained overnight. Reports later came from neighboring villages when 30 sheep were killed and had their blood drained. Finally eyewitnesses were able to describe the chupacabra. In May of 2006, experts were determined to track the animal down.

In mid-August 2006, Michelle O'Donnell of Turner, Maine, described an "evil looking" dog-like creature with fangs found along side a road, apparently struck by a car, but it was otherwise unidentifiable. Photographs were taken and several witness reports seem to be in relative agreement that the creature was canine in appearance, but unlike any dog or wolf in the area. The carcass was picked clean by vultures before experts could examine it. For years, residents of Maine have reported a mysterious creature and a string of dog maulings.

On September 2006, the Lost World Museum acquired the remains of what may be a Chupacabra. Spotted, hunted and killed in late August 2006, 15 yr. Old Geordie Decker and 16 yr. Old Josh Underwood of Berkshire, New York handed over the bones of a small fox like beast that hopped, had yellow eyes and an orange strip of hair going down its almost bald gray back, to Museum owner John Adolfi. Its bones are currently on display on the Lost World Museum's web site while further examination and investigation continues.[4]

Appearance

The most common description of Chupacabra is a reptile-like being, appearing to have leathery or scaly greenish-gray skin and sharp spines or quills running down its back. This form stands approximately 3 to 4 feet (1 to 1.2 m) high, and stands and hops in a similar fashion to a kangaroo. In at least one sighting, the creature was reported to hop 20 feet (6 m). This variety is said to have a dog or panther-like nose and face, a forked tongue, and large fangs. It is said to hiss and screech when alarmed, as well as leave behind a sulfuric stench. When it screeches, some reports assert that the chupacabra's eyes glow an unusual red which gives the witnesses nausea.

Another description of Chupacabra, although not as common, describes a strange breed of wild dog. This form is mostly hairless and has a pronounced spinal ridge, unusually pronounced eye sockets, fangs, and claws. It is claimed that this breed might be an example of a dog-like reptile. Unlike conventional predators, the chupacabra is said to drain all of the animal's blood (and sometimes organs) through a single hole or two holes.[5]

Theories

Some cryptozoologists speculate that chupacabras are alien creatures. Chupacabras are widely described as otherworldly, and, according to one witness report, NASA may be involved with this particular alien's residency on earth. The witness reported that NASA passed through an area in Latin America, with a trailer that was thought to contain an incarcerated creature. There have also been UFOs seen where chupacabras have been at the same time on occasion. Others speculate that the creature is an escaped pet of alien visitors that wandered off while its master was visiting Earth. The Chupacabra does have a slight resemblance to the Greys, which could mean that they are somehow related.

Some people in the island of Puerto Rico believe that the chupacabras were a genetic experiment from some United States' government agency, which escaped from a secret laboratory in El Yunque, a mountain in the east part of the island when the laboratory was damaged during a severe storm in the early 1990's. The US military have had a large presence across Puerto Rico since the 1930's, with bases on the island used as Research and Development facilities (amongst other things) up to the present day. The lethal agent orange chemicals were tested by the US on the crops of Puerto Rico in widespread crop-spraying operations, all performed without notifying local people or farmers, and the efficacy and safety of contraceptive medicines was also secretly tested on islanders who had no knowledge of their 'guinea pig' status at all. ("UFO's Strangest Mysteries", Discovery Science) This may explain some of this alleged paranoia.

Another possibility would involve giant vampire bats of which a few fossils have been found in South-America.

An alternative explanation is that the creatures are not real at all, and the sightings are either a product of superstition and imagination, or simply other animals that have been wrongly identified.[4]

Kaynaklar

[1] www.hizmetgazetesi.com.tr/?Sayfa=HaberarDetay&id=2796
[2] saklisite.wordpress.com/2009/04/24/dunyanin-basindaki-yeni-bela-cupakabra/
[3] www.psisik.com/viewtopic.php?f=206&t=17900
[4] www.crystalinks.com/chupacabras.html
[5] en.wikipedia.org/wiki/Chupacabra

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Dragon_Wolf1323, 25.05.2014, 07:58 (UTC):
Resimler doğru olabilir Photoshop da. Ama kimse "bu kesin çupakabra'' diyemez

Yorumu gönderen: ProbLeéM, 07.12.2010, 17:28 (UTC):
Off xD bnce bunLar satanistLerin işi! xD ritüellerinde kullanıyor olabilirler

Yorumu gönderen: Akhenaton, 14.11.2010, 12:06 (UTC):
"Mundaremen" konusu hakkında daha fazla bilgi toplayıp bana gönderirsen, "efsanevi yaratıklar" kategorisinde güzel bir boşluğu doldururdu...

Yorumu gönderen: anadolu_cocugu, 03.11.2010, 16:16 (UTC):
bayburt ve gümüşhane dolaylarında buna benzer bir hayvan "mundaremen" adıyla bilinir. başı boş bırakılan yada sürüden ayrılan hayvanlara musallat olan, uzun kuyruğunu hayvanların bacaklarına dolayıp pençelerini de gövdelerine geçirerek hayvanın kanı bitene kadar emerlermiş. eğer uzaylılarsa dünyanın her yerinde görülmeleri normal zaten.

Yorumu gönderen: Göksen Merey, 05.02.2010, 14:20 (UTC):
resimdeki köpek bir çeşit uyuz hastalığı sonucu tüylerini kaybetmiş ve deriside deformasyona uğramış öldükten sonrada iyice leşe dönmüş olabilir. diğer resimler palavra gibi.

Yorumu gönderen: ayşegül, 11.10.2009, 07:58 (UTC):
offf..çok korkunç görünüyor,bir o kadarda hayret verici.acaba bilimsel deneylerin bir ürünümü?meksikada ki uzaylı yaratığı andırdı bana bir an.ne garip yaratıklar var.hani bazen hollywood filmleriyle bu söylentiler ne kadar örtüşüyor,iyice şaşırıyorum.bilimsel deneylerin sonucu garip yaratıklar meydana gelir bunlar akıllıdırda,kaçarlar sonra dehşet saçarlar.şükür ki bunlan hep amerika kıtasındadır bu tarafa atlamaz(?)

Yorumu gönderen: şakirt, 11.10.2009, 07:13 (UTC):
vaaaaaoooov :D belkide sapkın bir inancın ürünleridir bunlar bir grup genç hayvanların kanlarını emiyorlardır halkda olayı gözünde büyütüyor olabilir ama böyle şeylerde olabilirBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744436 ziyaretçi (144632346 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)