Dünya
 
dünya, earth

Dünya

Abdurrahman Yördem

Kategori: Astronomi

Dünya, evet, koskoca bir evrende bir toz tanesi Dünya! Okyanusta bir damla. Niye Dünya?

Dünya denilince akla canlılık akla gelir, hayat gelir, çeşitlilik ve değişim gelir. Yıldızlardaki değişim, bazı gazların bazı gazlara çevrilmesi ve bunun sonucu ışık ve ısı elde edilmesidir.

Milyarlarca yıl, enerjisi bitene kadar değişim aynı şekilde devam eder. Canlılığın bulunmadığı gezegenlerde ve uydumuz Ay’da kimi atmosfer hareketleri, göktaşları ve buna benzer olaylar milyarlarca yıl devam eder durur.

Dünya’ya gelince, canlılığın getirdiği değişim; sayısız canlının üremesi, yaşlanması, beslenmesi, bozulması, ölmesi… Kısacası kaderi değişiktir ve milyarlarca yıl tekrarlanan bu canlılık, hiçbir zaman aynı olmamıştır ve olamaz da.

Bir bakteriden insana, en küçük hayvandan en büyüğüne sayısız çeşitlilik ve milyarlarca yıl devamlılık. Ormanların ufak bir bölgesinde ya da okyanusun çok küçük bir kısmında milyarlarca yıl olan değişiklikler; bir galaksinin içinde bulunan değişikliklerden daha fazladır.

Canlılığın neden olduğu çevrenin fiziksel değişimi, kimyasal ve biyolojik olaylar, her an farklılık gösterir.

Evrenin her noktasında ve Dünya’da olan bütün olaylar; Allah katında yapılan yazılım sonucu oluşmaktadır. Allah katındaki yazılım, “emir” ile bu evrene taşınmakta ve görevli melekler tarafından uygulanmaktadır.

“Emir”; içinde bulunan sayısız çeşitlilikte frekanslar / Esmaü’l-Hüsna (yazılım, kodlama) bir araya gelerek sicim oluşturur. Daha sonra enerjinin ve maddenin temel taşları oluşur. “Emir” içinde bulunan çeşitli frekansların (yazılım, kodlama) özellikleri ve oluşturdukları sicimdeki yoğunlukları, o yapıtaşına karakter verir.

Bu yazılım göz önüne alındığında, Dünya’daki çok ufak bölgelerdeki değişkenlerin uzayın herhangi bölgesindeki değişkenlerden kıyaslanmayacak kadar çok olduğu görülür. Örneğin bir ağacın gövdesinin, dallarının, yapraklarının ya da meyvelerinin yazılımı için tüm atomlarının ve atomaltı zerrelerin yazılımı gerekmektedir. Üstelik büyümesi, her yıl çürümenin olması ve yeşermesi için bu yazılımın değişkenlere göre yapılması gerekmektedir.

Ayrıca ağacın, tüm gövdesi yaprakları ve meyveleri ile birlikte toprakla ilişkisi, su ile ilişkisi, Güneş’le olan ilişkisi, hatta Ay ve yıldızlarla, gezegenlerle olan ilişkisinin değişkenler olarak yazılımı yapılması gerekmektedir.

Ağaçta bulunan böceklerin, hayvanların, mikroorganizmaların ağaçla ilişkilerinin yıllarca olan değişiminin yazılımı yapılması gerekmektedir. Ayrıca Dünya’nın tüm hareketlerine uygun evrendeki koordinatlara uyumlu olarak bu ağacı ve üzerindekileri oluşturan her şeyin zerrelerine kadar uzaydaki yer değişiminin yazılımı yapılması gerekmektedir.

Ve daha aklımıza gelmeyen sayısız değişkenin Allahın katında yazılımı yapılmaktadır. Evrende bulunan her zerrenin sayısı (madde veya enerji), Rabbimiz tarafından bilinmektedir ve bu zerrelerin, tek tek, zamana ve hıza göre yazılımı yapılmaktadır.

Böyle bir yazılım düşünüldüğünde Dünya’nın yazılımının diğer gök cisimlerine göre kıyaslanamayacak kadar hassas, önemli ve daha zor olduğu görülür. Bu nedenle Dünya, evrende seçilmiş, önemsenmiş bir gök cismidir. Muhtemelen uzayın bu kadar büyük olmasının nedeni de Dünya’nın yazılımına etkisinin olmasıdır. YANİ DÜNYA İÇİN BÖYLE BÜYÜK BİR UZAYA İHTİYAÇ VARDIR!

Abdurrahman Yördem,
Mayıs 2019.

Abdurrahman Yördem'in Diğer Yazıları ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073364 ziyaretçi (142851634 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)