Düsünce Gücü
 

Düşünce Gücü

Bu materyalin güvenliği: düşünce, gücüdüşünce, gücüdüşünce, gücüdüşünce, gücüdüşünce, gücüdüşünce, gücüdüşünce, gücüdüşünce, gücüdüşünce, gücüdüşünce, gücü (Orta. Okunması tavsiye edilir.)

Bir şeyi istemekle, elde etmek arasında çok mu fark vardır? Hayatlarında hep "başarı " ile anılanlar tarafından bunun yanıtı hep "hayır" olmuş. Şiddetli isteyen herkes dileğine kavuşabilir, yeter ki hayatını ona göre programlasın. Bir şeye ulaşma isteğiniz ne kadar güçlüyse, ona ulaşabilme enerjiniz de o kadar büyük olur. "Düşünce gücü'yle, istediğinizi ayaklarınıza kadar getirebilirsiniz.

Düşüncenizi ne derece kullanıyorsunuz. En önemlisi düşüncelerinize ne kadar güveniyorsunuz. Bir şeyi "isterken" nasıl bir samimiyetle istiyorsunuz. Veya problemlerden kurtulmak isteyen biri için de sorabiliriz bu soruyu. Yaşadığınız sorunlarından kurtulmayı ne derece samimiyetle istiyorsunuz? Evet, bir şeyi gerçek anlamda ve yürekten istemekten söz ediyoruz. Bir sıkıntıdan kurtulmak isterken ne derece "düşünce gücü'nden yararlanıyorsunuz.

Düşünme Gücünün Önemini Anlayın

Stres, korku ve kaygı gibi üstesinden gelinemeyen durumlarda da uzmanlar, buna çare olarak, "düşünce gücü'nden yararlanmayı tavsiye ediyorlar. "Olumsuzluklara razı olmayın, her koşulda yapabilecek iyi bir şeyin olduğuna inanmak gerekir" diyorlar. Aslında inançsızlık zayıflıktan iline gelir. . "Büyük Düşünmenin Büyüsü" adlı kitabında yazar Dr. David J. Schwartz 'ın ilginç bir saptaması var: "Benim en büyük zayıflığım nedir diye hiç kendinize sordunuz mu " diye bir soru yöneltiyor yazar ve ekliyor: "Belki insanların en büyük zayıflığı kendilerini layık görememeleridir. Yetersizliklerimizi bilmek iyi bir şeydir çünkü bu bize kendimizi hangi alanda geliştirebileceğimizi gösterir. Ama sadece olumsuz yanlarımızı bilirsek çıkmadayız demektir. Değerimizi çok küçülür "

Doğa Yasaları

Hayatınızdaki hedefe koyduğunuz bir basamağa ulaşmayı ya da bir çok sorundan kurtulmayı istiyorsanız, beyninizi yönetmeyi, düşüncelerinizi değiştirmeyi öğrenmek mümkün. Hiçbir sorunun çözümsüz olmadığını ve her şeyin insanda saklı olduğunu unutmayın. Doğa yasaları öyle konumlanmış ki, bir şeyi büyük bir güçle istediğinizde, bunun gerçekleşmesi için inanılmaz şekilde gelişmeler üst üste gelebilir. İçinde yaşadığımız kozmik sistemde, bütün güç ilişkileri bu yasaya dayanır aslında. Bir şeyi şiddetle istemek manevi gücü besleyen çok önemli bir kaynak. İşte bir düşünürün bu çerçevede söyledikleri: "Duygularınızın şiddetini bilseydim gelecekte atacağınız adımların büyüklüğünü de size söyleyebilirdim."

Bu gerçekten doğru. Ama bizler, nefretlerimizi ya da korkularımızı büyütmekten fırsat bulup da istediklerimize yoğunlaşamıyoruz. İstesek bile bunun dozajı cılız kalıyor ve bir çok insan da "imkansız ", "zor " gibi sözlerle beynine olumsuz frekansları yüklüyorlar. Şunu unutmayın, bir şeyi ne kadar çok arzularsanız, ona ulaşmak için ihtiyacınız olan enerjiniz o kadar büyür. Fakat bu istek uykuları kaçıracak, rüyalara girecek kadar güçlü olmalı. Ancak şunun da altını çizmek gerekir: Bir şeyi çok isteyen, gemileri yakmalı ve geriye dönmemek için kendine söz vermeli, hatta geriye dönüşü imkansız kılmalı. Şiddetle bir şeyi sadece istemek yetmiyor elbette. Başta da söylediğimiz gibi ona inanıp, onu almaya hazır bir inanç içinde olmalısınız.

Ne Ekersen Onu Biçersin

Peki diyelim ki, bu isteğiniz beyninizde netleşti. Asıl olarak ona ulaşmak için nelere katlanacağınızı bilmenizin önemi de büyük. Harcayacağınız emek ne düzeyde olacak, ne kadar zaman harcayacaksınız? Onun uğruna nelerden vazgeçersiniz? Bütün bunlara hazır olduğunuzda, ona ulaşmak içine yolun yarısını kat etmiş sayılırsınız.

Şunu unutmamak lazım; kendinizden bir şeyler vermeden, bazı ideallere kavuşamazsınız. Yani terlemeden, onu almanız zordur. Aynı sevgi ve dostluk gibidir bu. Bir insana sevgi verirseniz ondan sevgi alırsınız. Nefret ise nefreti doğurur.

Yani öncelikle "hedef "i belirlemek önemli. Neyin ne zaman gerçekleşmesini istiyorsunuz? Bu konuda hedefiniz son derece net olmalı ve asla "Ben bunu yapamam" gibi olumsuz düşünceleri beyninize yüklememelisiniz. "Büyük Düşünmenin Büyüsü" adlı kitabında yazar Dr. David J. Schwartz şöyle diyor: "Uzun süre yapmayı istediğiniz ama yapamayacağınıza inandığınız bir şeyi düşünün. Şimdi onu neden yapamayacağınızla ilgili bir liste yapın. Çoğumuz bir şeyi neden yapamayacağımıza yoğunlaştığımız için arzularımızı yenip, onları mağlup ederiz. Oysa zihinsel odaklaşmamız için değerli olan tek şey, neden yapabileceğimiz konusunda düşünmektir."

Her Şey, Hayal Etmekle Başlar

İsteğiniz ne derece bilincinizde canlanıyor? Bu sorunun yanıtı çok önemli. Çünkü bir şeyi hayal etmek ona ulaşmanızı kolaylaştırır. O her neyse, olmuş gibi hayal etmeye çabalayın. Örneğin tek idealiniz var diyelim, o da arkeolog olmak. (Bu isteğiniz sizinle sınırlı, bir tiyatro sanatçısı da olmayı da isteyebilirsiniz.) Bütün yaşamınızda her şeyi, "Nasıl arkeolog olabilirim?" düşüncesine yönlendirirseniz ve hayallerinizde kendinizi arkeolog olarak canlandırırsanız, o amaca ulaşmanız çok büyük bir olasılıktır.

Bir de arzularınızı dile getirirken "zaman" mevhumunu önemsemeniz gerekir. Çünkü, bilinçaltı şimdiki zamanı algılar. Diyelim ki, çok içiyorsunuz ve sigaradan kurtulmak istiyorsunuz. "Sigarayı bırakacağım!" derseniz, bilinçaltınız "belirsiz bir gelecek" olarak algılar onu. "Şimdi bırakıyorum!" dediğinizde, alt bilinciniz sigarayı bırakmanız için sizi zorlar.

O yüzden ulaşmak isteğiniz her neyse, "yakında yapacağım", "ona ulaşacağım." şeklinde cümleler kurmayın ve kendinizi o durumda hayal edin. Bu konuda bir başka örnek daha verelim. Diyelim ki şimdiki yaşadığınız evde mutlu değilsiniz ve yaşamak istediğiniz başka bir mekan var. Bıkmadan usanmadan o evi, yaşamak istediğiniz o mekanın hayalini kurmanız, zihninizde canlandırmanız gerekir. Ne demiş şair: Hayal etmekle başlar her şey.

"Engel" Sözcüğünü Kullanmayın

Kelimelere çok dikkat edin. Kitaplarında "düşünce gücünü" ele alan ünlü yazar Anthony Robbins de şöyle diyor: "Literatürünüzden 'başarısızlık' kelimesini silin." Yazar, olumsuz anlamlar yüklü kelimeleri de, dağarcığımızda fazla barındırmamızı öneriyor. Çünkü yapamama korkuları, güvensizlik yaratan kelimeler, hep o çok istediğiniz hedeften sizi uzaklaştırır.

O yüzden, "Benim gücümü aşar, yapamam", "Fazla cesur değilim", "Bu iş çok zor", "Ben ona layık değilim." gibi cümleler her zaman ilerlediğiniz yolda, enerjinizi eksiltir. Gitmek istediğiniz yere gidebileceğinizi, olmak istediğiniz mevkide olabileceğinizi ve bunu asla kimsenin engelleyemeyeceğini düşünün. Hatta olumsuz bir anlam ifade ettiği için "engel" sözcüğünü de kullanmayın.

Yazmak ve Tekrar Etmek

Bazılarınız bütün bunların ütopya olduğunu düşünebilir. Ama isteklerinizi yazmak da önemli. SAYAŞA'da (Sağlıklı Yaşam Derneği) "Düşünce Gücü" seminerleri veren Işık Kırgız bu konuda şunları söylüyor: "En büyük güç aslında yazmaktadır. Zihninize yazdığınız belki silinebilir, izi kaybolabilir. Ama kağıda yazdığınız kalıcıdır. Bir defa yazmak on defa okumaktan daha etkileyicidir. İsteklerinizi bir kağıda yazın ama yazdığınızı da tekrar edin. Tekrar edildikçe, o isteğinizle beyninizde inanılmaz bağlantılar oluşturursunuz. Yazıya döktüğünüz dileğinizi günde iki defa okuyun. Telkinleriniz bu dileğinizi güçlendirecektir. Salgılanan hormonlarınız ve beyninizde oluşan yeni nörolojik ağlar sayesinde karşı konulmaz bir arzu üreteceksiniz onu gerçekleştirmeye yönelik "

Deneyin isterseniz, nasılsa bunu yapmakla bir şey kaybetmezsiniz: "Ben bir ay sonra orada, o çok istediğim mevkideyim." deyin yürekten, bunu yazın ve günde iki kez okuyun ve orada kendinizi hayal edin. Göreceksiniz bütün planlarınızı, bütün yaşamınız o noktada olmak üzere yeniden kurgulayacaksınız.

Bazı uzmanlar ise daha etkileyici bir alternatif sunuyor; "Yazdığınız planınızı bir kasete okuyun. Bu kaseti her fırsatta dinleyin." Herkes kendi telkin kasetlerini oluşturabilir. Ütopya değil, denenmiş, hayata geçmişi binlerce hikaye var böyle. Düşünce gücü kitapları da gerçek bunları bize aktaran gerçek hikayelerle dolu.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Kuantum, 28.09.2016, 01:02 (UTC):
Ayşe; yorumu yazalı yıllar olmuş ama boyle düşünen insanlara cevabim. Zaten istemekle ve hayal kurmakla yolun yarısına gelmiş oluyorsunuz. Sonrasında inanmak ve kendinize sık sık telkinlerde bulunup istediğiniz şeye göre hayatınızı düzene sokmak. Sonra isteğinizi elde etmek kalıyor. Yazıda bunlardan bahsediyor.

Yorumu gönderen: abigail, 06.09.2016, 22:54 (UTC):
HAYAL ETMEK İSTEMEKTİR. BU DA OLUMLU KUANTUM MEKANİZMASINI DEVREYE SOKAR. NE DÜŞÜNÜNÜRSENİZ O OLURSUNUZ, ONU YAPARSINIZ.KENDİNE GÜVENEN, KARARLI, İYİMSER BİR KİŞİLİKLE TAM TERSİ BİR KİŞİLİK ZAMAN NE OLSA YER NERESİ OLSA BİR AN GELECEK OLUMSUZ DÜŞÜNEN KİŞİNİN FİKİRLERİ YÜZÜNDEN KOPACAKTIR. O İLİŞKİ HER NE BOYUTTAYSA BİTECEKTİR BİR GÜN. VE SUÇ ASLA İYİMSERİN OLMAYACAKTIR. AMA SUÇLANAN YİNE İYİMSER OLAN OLACAKTIR. O KADAR BİLİYORUM Kİ BEN OPTİMİST, O PESİMİST YAKTIK GEMİLERİ Fİ TARİHİNDE O HALA SUÇLU BEN ZANNEDER....

Yorumu gönderen: Muhammed, 06.03.2016, 21:56 (UTC):
Zaten senin icinde varsa gerceklestirirsin ;)

Yorumu gönderen: gökhan binzet, 02.12.2010, 09:37 (UTC):
bu yazarın kitapları hayatımı etkiledi.. çok mutluyum ama bu kitaplarla geç karşılaştıgıma üzüldüm.. kesinlikle muteşem eğitici. sevgiler...

Yorumu gönderen: (((((calıkusuu))))), 06.07.2010, 06:22 (UTC):
Gülümseten yorumlar:))

Yorumu gönderen: ejder, 03.07.2010, 01:31 (UTC):
ayse hanim yukardazaten hersey anlatilmis ama senin kafa almamis:) yapacagin tek sey askinla ilgili hayeller kurmak örnegin onunla film seyretmek yemege gitmek tartismak elele gezip dolasmak vs vs hayelleri kurarsan devamli bisekilde ozaman sasmaz kural islemeye baslar ve okurdugun hayeller gercek olur olay bu kdadr basit umarim kafan simdi almistir

Yorumu gönderen: ayşe, 30.04.2010, 11:40 (UTC):
evet sitenizi beğendim yanlız bir konu hakında sizden yardım istiyorum aşk ta düşünce gücünü nasıl kulanabilirim sevdiğim insana nasıl kavuşurum yani bunu gerçekten olmasını iztiyorum düşünerek nasıl gerçekleştirebilirim ban yol gösterip yardımcı olursanız sevinirim LÜTFENNNNNNNNBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56738663 ziyaretçi (144616985 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)