Dabbetül-Arz'in Zuhuru
 
dabbe

Dabbetü'l-Arz'ın Zuhuru

DABBETÜ'L-ARZ'IN ZUHURU VE GÜNEŞ'İN BATI'DAN DOĞMASI

a. Dabbetü'l-Arz'ın Yapacağı Şeyler

249/8. “Dabbetü'l-Arz beraberinde Hz. Süleyman AS'ın mührü, Hz. Mûsâ AS'ın asası bulunduğu halde çıkar. Mü'minin âsa ile yüzünü nurlandırır. Kâfirin de mühürle burnunu mühürler. Öyle ki, ziyafet ehli toplanırlar da, biri diğerine, "Ya mü'min!" ya da "Yâ kâfir!" diye hitap edebilir olurlar.” (Hz. Ebû Hüreyre RA)

NOT: Dabbet-ül Arz'ın nasıl bir mahlûk olduğu tam mânâsı ile bilinmemekle beraber, kendisi Kıyametin büyük alâmetlerinden olup güneşin batıdan doğuşu sırasında zuhur eden bir mahlûk olduğu anlaşılmaktadır.

b. Güneş'in Batıdan Doğması

243/3. “Altı şey gelmeden amellere müsâraat ediniz, koşuşturunuz! Güneşin batıdan doğuşu, duhan, Dabbetü'l-Arz, Deccal, ölüm (çokluğ) ve kıyamet.” (Hz. Enes RA)

477/4. “Güneş batıdan doğmadıkça kıyamet kopmaz. O batıdan doğduğunda, insanlar onu görür ve hepsi de iman ederler. Lâkin işte bu imanın, daha önce iman etmediği için hiçbir nefse fayda vermediği zamandır.” (Hz. Ebû Hüreyre RA)

c. Güneş'in Batıdan Doğuşu ile Tövbe Kapısının Kapanacağı

87/10. “Allah-u Zülcelâl Hazretleri tövbe için mağripte bir kapı yarattı; genişliği yetmiş yıllıktır. Güneş batıdan doğmadıkça bu kapı kapanmaz. Bunlar âyet istiyorlar. "O günde iman edeceklerin imanı fayda vermeyecektir."” (Hz. Safvan ibni Assal RA)

322/4. “Allah-u Zülcelâl Hazretleri batıdan tövbe için öyle bir kapı açtı ki, genişliği yetmiş yıllık mesafedir. Bu kapı, güneş batıdan doğmayınca kapanmaz.” (Hz. Safvan RA)

242/2. “Tövbe kapısı açıktır. Güneş batıdan doğuncaya kadar kapanmaz.” (Hz. Safvan RA)

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ramis, 31.12.2016, 13:18 (UTC):
bu bılgılerın kaynaklarını tam olarak verebılırmısınız

Yorumu gönderen: malı, 22.02.2010, 06:46 (UTC):
bence yeterli bilgisi olmayan arkadaşlarımızın yorum yapmaları dogru degil soru şeklinde olursa daha uygun olucanı düşünüyorum teşekkürlerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56738554 ziyaretçi (144616452 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)