Dedegül ve Karagöl Efsanesi (Konya)
 
Dedegül ve Karagöl Efsanesi

Dedegül ve Karagöl Efsanesi

Yöre: Beyşehir / Konya

Dedegül, dedegülleri ile ünlü Anamaslar’ın doruk tepesi olup, uğurlu sayılan bir dağdır. Karagöl ise bu dağın eteklerinde küçük bir gölcüktür. Çevre köylerin dilek ve adak yeridir.

Çevre köylülerin anlattıklarına göre; Dedegül dağının Güldede adında yeri bilinmez bir yatırı, ulu dedesi vardır. Karagöl’e yapılan adakları o karşılar, dede gülleriyle örtülü çayırların pisliklerini geceleri o temizler; öyle ki gündüzünden ne kadar, insan ve hayvanlarca ortalık kirletilirse kirletilsin, Güldede, bunlardan sabaha iz bırakmaz; nasıl ederse eder, pislikleri yok edip ortalığı tertemiz eder.

Çevre köylüler, özellikle çocuk edinme dileklerinde, dilek dilemeye, adak adamaya Karagöl’e çıkarlarmış.

Dilek dilemenin birde usulü ve yordamı varmış. Dilekçi, ilk olarak dilek pınarından su içer, pınara tahıl taneleri ve bozuk paralar atar, yanındaki Uğur Ardıcına çaput bağlarmış. Orada abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra; adak davarı kesilip kan akıtılır ve topluca yenirmiş. Sonra tekrar namaz kılan dilekçi, dilek pınarına el atarmış. Eline buğday tanesi gelirse, bir oğlu, arpa tanesi gelirse bir kızı olacak demekmiş.

Bundan sonra uyku taşına uzanan dilekçi dua eder ve uykuya yatarmış. Eğer dileği gerçekleşecekse düşünde Güldede’yi görürmüş ve Güldede dileğini ona muştularmış.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: abdurrahim, 26.08.2015, 10:58 (UTC):
sevgili seda,şeyma, ayşe siz orayı gidip gördünüzmüki yorum yapıyorsunuz belki hikayenin sonu biraz basit ama buna benzer bi hikayesi var o gölün

Yorumu gönderen: seda, 10.11.2014, 17:29 (UTC):
EH İŞTE İDARE EDER NE YAPALIM :D

Yorumu gönderen: mesut, 02.12.2010, 11:46 (UTC):
Efsane hakkında Şeyma ve Ayşe hn.ların yorumları şıklıktan uzak bir ifade biçimi. Adı üstünde, bu bir efsane ve kültürümüzün bir parçası. Bilmediğim bir efsane, anlatan, bulan derleyen kısaca emek harcayan herkese şükran.

Yorumu gönderen: şeyma, 10.02.2010, 10:17 (UTC):
bu ne yaaa

Yorumu gönderen: ayşe, 03.12.2009, 15:12 (UTC):
iğrençççççççççççççççççççççBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56465002 ziyaretçi (143893234 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)