Define Arama Izni
 

Define Arama İzni

Kanunlar, herkese açıktır Herkes gerekli izin alarak define aramaya başlayabilir.

Kazılacak bölgenin gerekli araştırmasını yaptıktan sonra kazılacağına karar verilirse yapılacak ilk işin en yakın müze müdürlüğü ve mülki amirliğine müracaat ederek izin alınmasıdır. En doğru yol budur. Kaçak kazı yapmaktan kaçınınız.

Defineciler arasında yaygın bir görüş vardır. “Bulduğum defineye devlet el koyar hakkımı vermez”. Bu çok yanlış bir kanıdır bulunan her türlü definen takdir komisyonlarınca incelenerek değeri biçildikten sonra ilgili bakanlığa ödeneği ayrılıp bloke edilen ödenekten definecinin hakkı verilir. En güzel alıcılar müzelerdir.

Konuya diğer yönden yaklaşan kaçak yapılan bir kazıda elde edilen define (altın, gümüş, heykel ya da arkeolojik değeri olan varlıklar) Serbest piyasada kaçak olarak alınıp satıldığını herkes bilir. Bunun gerçek değerini ilk elden bulan şahsa ödenmediğini, kaçak olduğu için yakalanma riskinin çok yüksek olduğu sürekli ihbar edildiği bilinmektedir. (İhbar edene varlığın değeri üzerinden %7, 5 verilir)

Arama yapmak ve kazıda bulunmak için en yakın müze müdürlüğü ve mülki amirden müracaat sonucu izin alınmalıdır.

İlgili müdürlükler yapılan müracaatları çok çabuk değerlendirip ekip oluşturmaktadırlar.

Müracaat, bir dilekçe ve ekinde aşağıdaki belgelerle müze müdürlüğüne yapılmaktadır.

Define arayacak kimse bölgesini tespit edip gerekli ön çalışmaları yaptıktan sonra bir dilekçe ile en yakın mülki amire ve bir dilekçe ile müracaat edebilir.

Define Arama İzin Dilekçe Örneği

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜNE
(Müze Müdürlüğü)
………

…… İli,……İlçesi,……..Mahalle/köy …… /mevkiinde ikamet etmekteyim. Şahsıma ait arazide define arama kazısı yapmak istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Ad-soyadı
İmza

Adres:
Tarih:

Telefon

Define aranacak bölge önce iyice araştırılmalıdır. Söz konusu bölgenin eski uygarlıklardan günümüze evreleri incelenip sonra bölgesel tespite geçilmelidir.

Hedef önce gözle, sonra makine ile test edildikten sonra kazı yapılmasına gerek duyulursa, yasal müracaatta bulunulmalıdır.

Define arama yasal bir iştir. 2863 Sayılı Kanuna atfen define arama yönetmeliği çıkarılmıştır. (R-6 –27 OCAK 1984 Sayı- 18294)

Define aranacak bölgenin ön çalışmasından sonra dilekçe verilir. Bu dilekçede aşağıdaki durumlar açıkça belirtiler. Define aranacak bölge 100 m2’yi geçemez. Bu bölge dilekçe ekinde verilecek kroki harita, fotoğraf üzerinde işaretlenecektir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: hic, 28.10.2016, 08:23 (UTC):
yorumlar daha aydınlatıcı oldu.

Yorumu gönderen: maceracı, 16.01.2015, 20:09 (UTC):
yüzde yüz haklısın dostum aynen dediğin gibi afrodit heykelini buldum bana teşekkür edeceklerine 2.500 avukat tuttum 2003 yılında paçayı zor kurtardım

Yorumu gönderen: TAHAF1557, 06.11.2014, 14:54 (UTC):
Bana ekip ve ekipman lazım 3veya4 takım dalgıç tüplü takımı lazım çünkü gireceğimiz yerde metan ve oksit gazı var.

Yorumu gönderen: antik, 24.08.2014, 01:23 (UTC):
izin işleri en az 15 bin den baslayıp 130 bin tl ye kadar cıkar. ayrıca izni alarak basladığın kazı yerinden bir tane canak çömlek cıksın o kazı durur ve izin iptal edilir. neden? tarihi esermiş onun için. ha birde diyelim ki 1 küp altını cıkardın müzeye teslim ettin. sanmaki zenginsin. biçecekleri değer gercek değerinin %10 u kadardır. sen bunu kacak satarken yakalansan haberlerde paha biçilemez olarak yazarlar. biçtikleri değeri taksitlere bölerek yıllarca ödeme beklersiniz. yurt dısından yunan ermeni gelir benim dedem buraya bir şey gömmüş der hiç izin adı altında para talep edilmez cıkartır götürür yurt dısına. ayrıca müzelerde ki eserlerin %99 u imitasyondur, gercekleri yurt dısına satılmıstır.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56738519 ziyaretçi (144616092 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)