Define Arama Sistemleri
 
Define Arama Sistemleri

Define Arama Sistemleri

Yer altında bulunan işlenmiş ya da işlenmemiş metalleri bulmada kullanılan elektronik ya da elektronik olmayan sistemleri tek tek inceleyelim.

Elektronik Cihazlar

define dedektörü

Dedektör Sistemleri

Dedektör sistemleri, gaz, sıvı ve katı halde bulunan maddeleri özelliklerine göre diğer metallerden ayırabilen elektronik sistemlerdir. Bu sistemler kullanılacak işe ve alana göre ayrı ayrı tasarlanır. Mayın bulmak için tasarlanmış bir dedektörle altın ya da gümüş gibi metalleri bulmanız imkansızdır. O zaman definecinin kullanacağı dedektör geniş amaçlı bir tasarım olması gerekmektedir, Altın, Gümüş, Bronz, Bakır, Demir gibi madenlerin yanında boşluk kemik gibi ve hatta bu metallerin oksit gazını da tespit etmeli ve derinden algılamalıdır.

Bu tür cihaz yer altında gelen ve bulmak istediğimiz metalin manyetik frekansını yakalama okuma ve cinsine göre ayırım yapabilecek şekilde tasarlanmalıdır. Dedektörlerin önemli unsurlarından biride "toprak ayarı" dır bu yara arama başlığının dolaştığı yerde değeri olmayan metallere ya da küp parçaları içinde bulunan metal parçalarına ait zayıf frekansları es geçme olayıdır. Toprak ayarı denilen sistem yoksa kullanıcı durmadan sinyal alacak ve başarısız kalacaktır. Dedektör tasarımının yanı sıra kullanıcının deneyim ve bilgi sahibi olması şarttır,

Dedektör sistemi yer altına sinyal gönderemez, arama başlığı yeryüzüne yayılan yaklaşık 10 Cm yüksekliğindeki Metallerin yaydığı manyetik frekanslarını yakalar. Siz arama başlığını 10 cm den yüksek tutarsanız dedektörün yayılan frekansı yakalama şansı ortadan kalkar. Kullanımla ilgili önemli konulardan biride sıcaklıktır. Gün sıcaklığı 15 ile 25 derecelik ısı arasında iken arama yapılmalıdır.

Definecilik, masraflı bir hobidir bu nedenle araştırma yapmadan önce çok güzel hesaplamalar yapılmalıdır.

Unutmayın ki dedektör defineyi bulmaz, sizin bulduğunuzu teyit eder, hedef noktayı test eder. Bunun içinde büyük masraflara katlanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bulmada, size tarih bilgileriniz yardımcı olacaktır.

Alan Tarama Sistemleri

Bu sistemler daha geniş çaplı alanı taramakta ve nokta tespitini kademeli olarak yapmaktadır. Dedektör sistemlerinden daha avantajlı olarak görülmektedir, dijital ekran ve metallere göre ayırma özelliğine sahiptir, uygun tasarımlı olanları alıp kullanmanızı tavsiye ederiz, yalnız alırken kalite ve garanti belgesinin olmasında dikkat etmek gerekir.

define kamera sistemi

Kamera Sistemi

Definecilikte kullanılacak en ideal sistemdir. Bir video kamere yapısında olup, iki adet yardımcı antenle çalışan, kapalı alandaki görüntüyü ve sesi çok derinlerden algılayan, kaydeden daha sonra bilgisayar ortamında görüntüler hakkında değerlendirme yapma imkanı olan bir sistemdir.

define arama çubuğu

Çubuk Sistemleri

Çeşitli metallerden imal edilmiş, elde çalışan elektronik olmayan, görünüşte basit olan bir sistemdir. Bu sistemin avantajı kadarda dezavantajı vardır. Bir çok sorunları olan bir sistemdir, Çünkü toprak içinden binlerce çeşit mineraller var bunları yakalama yorumlama ve ayrıma gibi bir özellikleri bulunmamaktadır. Başka dezavantajı; güneş patlaması, kutup bölgeleri; atmosferik olaylar, yüksek gerilim hatları, uydu araçlarından gönderilen (TV ve Cep Telefonları Gibi) bir çok sinyaller bu sistemin sağlıklı çalışmasını büyük ölçüde etkilemektedir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Bay Bilmiş, 28.06.2017, 07:48 (UTC):
Alıntıdır yazmayı unutmuşsunuz

Yorumu gönderen: Ahmed, 16.11.2014, 20:44 (UTC):
çok ilginç bir site ...

Yorumu gönderen: mustafa, 26.03.2014, 17:56 (UTC):
dedöktör ile arama yaparken toprak ayarı hangi arazi düşük veya yüksek olmalı yardımcı olursanız sevinirim tşkr.

Yorumu gönderen: MAVİ, 27.11.2010, 07:40 (UTC):
BU SİSTEMLERIN SERBEST OLMASI GERCEK SISTEMLERSE GIZLI

Yorumu gönderen: bahtiyarpoyraz, 27.08.2009, 15:55 (UTC):
çok şahane ve güzel bilgiler allah razı olsun sizden bu güzel bilgileri paylaştığınız için

Yorumu gönderen: ali, 05.08.2009, 16:47 (UTC):
işaret anlamıBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56440028 ziyaretçi (143813385 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)