Define Nedir ve Nasil Aranir?
 
hazine, define, treasure

Define Nedir ve Nasıl Aranır?

Define: Toprak altına gömülerek saklanmış para ya da değerli şeyler, gömü. (TDK)

Definecilik ve arkeolojide kazıya başlamadan önce ilk çalışması yüzey araştırması yapma ve bulduğu bulguları değerlendirme işidir.

İnsanlar yaşadıkları topraklarda iz bırakırlar, orijinal doğaya yapılan her bir müdahale bir iz bir tabaka oluşturur. Bu tabakaların üzerinde ne kadar zaman geçerse geçsin orijinal doğaya göre farklılık oluşturur. Bu farklılıklar aşağıda anlattığımız şekillerde anlaşılır.

müdahale edilmiş ve orijinali bozulmuş tabaka üzerinde yetişen bitki boyları sap kalınlıkları, köklerin kalınlıkları orijinal tabii katmana göre farklı olur. Yumuşaktır kolay ve rahat kazılır. Yine insanlar tarafında müdahale edilmiş kayaların yüzeylerinde oluşan yosun tabakası açık renkli ve gençtir.

Şahıs gömüleri ve kaya mezarları direkt olarak kaya içine yapıldığından kayaların yüzeyinde oluşan farklı tabakaları titizlikle incelenmelidir. Bu tür yerlerin sonrada kapatılan kaya etrafında kirli beyaz ya da yeşilimtırak renkte bir katman oluşur.

Yer altına gömülen çeşitli maddenler (altın hariç) zaman içinde yanar ve olarak gaz oluşturur, bu gaz yer yüzüne çıkmak için üst katmanları zorlar ve katmanın zayıf noktasına sızarak atmosfere dağılır, bu tür gazın sızdığı yerde bitki tabakası farklı olur, ya ot yetişmez, toprak yapısı çorak gibidir, ya erken sararır, erken kurur kurumasa bile renkleri sarıya yakın yeşillikte olur.

Kışın karın lapa lapa yağdığı zaman yüzeysel araştırma yapmak çoğu zaman başarıya götürür. Toprak yüzeyine sızan gaz karın erken erimesine ya da kar tutmamasına neden olur. Kar tutsa bile kendi çevresine göre geç tutar erken erir,

Doğal tabakaya göre farklılık oluşturan her bir tabaka bulgu birer ip ucudur, bu ip uçlarının sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesi gerekir.

Görüldüğü gibi definecilik kolay bir iş değil, bilgi tecrübe ve titiz bir çalışma ister, bu nedenle araştırma yapılan alanlar üzerinde orijinal doğaya aykırı olan, insanların müdahalesi sonucunda oluşan katmanlara odaklanmalıdır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: , 01.11.2017, 10:49 (UTC):
iddaa ve loto piyango boş değilmi.!!altının aramanın nesi boş hayel ahmak

Yorumu gönderen: Kemal dege, 06.11.2016, 19:42 (UTC):
Biryerde tas uzerindeki toptagi kazdik topragin icinden kucuk bircok yesil seffaf nesneler cikti parlakve hostu bu cisimler ne olabilir sizce

Yorumu gönderen: koyulhisarlımurat, 23.08.2016, 00:23 (UTC):
maden olan yerde ot bitmez..kar tutmaz

Yorumu gönderen: cem, 28.11.2015, 10:24 (UTC):
nasıl buluruz

Yorumu gönderen: murat, 26.06.2015, 02:52 (UTC):
faydalı bilgiler emeğe saygı tşk.

Yorumu gönderen: h, 28.07.2014, 00:29 (UTC):
boş hayellerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687646 ziyaretçi (144483706 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)