Defineci Nasil Olmalidir
 

Defineci Nasıl Olmalıdır

Defineci, önceden saklanmış hazineleri bulmaya çalışan insandır. Bu işin başarılması için mutlaka bir eğitim alması gerekir, eğitimsiz defineci yarardan çok zarar verecektir. Bilinçsiz defineci neyi nerede ve nasıl arayacağını bilmez.

Eğitimsiz bir defineci, aynı zamanda iflah olmaz bir hastalığın bir umut sevdasının aşığıdır. Definecinin eğitim alacak bir kurumu yoktur. Bu itibarla kulaktan kulağa dolaşan rivayetlere göre hareket etmektedir. Bu nedenle dedektör satıcılarının, medyumların, cincilerin ekmek tenkisi halindedirler.
Önemli: Yoğun teknoloji ve bilginin kullanıldığı çağımızda, çeşitli hurafelerle yola koyulmak akıl kârı değildir. Definecinin ve Arkeologun ana kaynağı arazidir.

Definecinin sorunlarının başında eğitim sorunu gelmektedir. Bu soruna devletimizin el atması şu an itibariyle mümkün gözükmemektedir. O zaman bu sorunu nasıl aşacağız. Gelişmiş teknoloji sayesinde yazarak, yazdıklarını, tecrübelerini paylaşarak klasik anlayışta, yapıda kurtulabilir. Yardımlaşarak eğitim sorununu hal edebilirler.

 1. Sözü doğru olmalıdır.
 2. Tecrübelerini paylaşma işini bir görev saymalı
 3. Çözemediği izleri korumalı, kırmamalıdır.
 4. Yasal sınırları aşmamalı, kaçak kazı yapmamalıdır.
 5. Tarihi bilgisi üst seviyede olmalı.
 6. Bu alanda kullanacağı teknolojiyi iyi tanımlıdır.
 7. Nefsine düşkün tamahkâr olmamalıdır.
 8. Definecilik bir geçim kaynağı olarak görmemeli. Bir hobi şeklinde yapmalıdır.
 9. Tarihi izleri korumalı,
 10. Defineci bir arkeolog kadar bilgili ve becerikli olmalıdır.
 11. Yapacağı işleri bir plan dahilinde yapmalıdır.
 12. Her bulduğu veriyi kayıt etmeli, sonrada yorumlamalıdır.
 13. Hurafelerle yola çıkmamalı Mutlaka yüzeysel bulgularla işe başlamalı.
Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ayhan, 21.12.2014, 10:40 (UTC):
dikdörtgen 3 tana taş var üst tarafı yuvarlak olarak yapılmnış. anlamı ne olabilir. taşlar kırmızımsı renktedir.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56272266 ziyaretçi (143371786 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)