Definecilere Bilgiler
 
define, definecilik, treasure hunting

Definecilere Bilgiler

Üzerinde yaşadığımız bu topraklar bir çok medeniyete beşiklik yapmış kutsal topraklardır. Bu medeniyetler toprağın birkaç metre altında inzivaya çekilmişlerdir.

Definecilik zannedildiği gibi yeni bir uğraş değildir. Defineciler de tarihi yağmalayan tarihi eser kaçakçısı değildir. Bu suçun definecilere atfedilmesinin sebebi, ne yaptığını bilmeyen, cahil birkaç definecinin tarihi eserleri tahrip edip yağmalamaları sebebiyledir.

Biz inanıyoruz ki Türkiye’de define arayan yüz binlerce defineci, üzerinde yaşadığı bu kutsal topraklara ihanet etmemiştir, etmeyecektir.

Defineciliğin amacı, tarihin gün yüzüne çıkarılması değildir. Bu görev, arkeologlarındır. Defineciler, temelde altın avcılarıdır ve aradıkları defineler de yakın zamanda bu topraklar üzerinde yaşamış birkaç azınlığın şu ya da bu sebeple bu toprakları terk ederken sağa sola sakladıkları gömüleri bulma çabasıdır.

Defineciler, toprağın ya da bir taşın, kayanın altına konmuş bu metal objeleri bulmak için değişik yöntemler kullanırlar. Kullanılan en önemli yöntem toprağın altındaki metalleri tespit edebilen elektronik cihazlardır. Bunların içinde de bugüne kadar en çok tercih edilen cihazlar, dedektörlerdir.

Günümüzde dedektörlerin dışında define arama amacıyla kullanılan farklı özelliklerde cihazlar da piyasada mevcuttur. Bu cihazlar, sırasıyla alan taramalar, sismik cihazlar, jeofizikte yani toprak altının yapısını inceleyen cihazlar vb. Gibi.

Definecilerin cihaz seçiminde dikkat etmeleri gereken en önemli unsur şunlardır;

  1. Cihaz almak için gittiğiniz firmaların bu işi ne kadar bilip bilmediğine,
  2. Sattıkları cihazın yapılış amacına uygun olup olmadığına,
  3. Satın aldığınız cihazın firma tarafından size arazide metalleri gömerek denenip denenmediğine,
  4. Firmanın cihaza hangi ölçülerde garanti verdiğine,
  5. Devlet tarafından cihazın çalışma sistemine verilen bir belge olup olmadığına,
  6. Cihazın pratik ve rahat kullanılıp kullanılmadığına,
  7. Serigrafinin ve kullanma kılavuzunun Türkçe olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Bugün birçok firma, define arama cihazı satmaktadır. Ürünlerin tanıtımı ya televizyon reklamları ile ya da gazete, internet üzerinden yapılmaktadır. Size tavsiyemiz, bu tanıtımların tümünü takip edin. Satıcı firmalarla görüşün, ürünü gidip görün ve kullanım amacına uygun olarak size toprakta test edilmesini isteyin. Firmaların müşteri temsilcilerine aklınızdaki tüm soruları sorun cevap isteyin ve sizin için en doğru seçimi yapın.

Unutmayın, hala cihaz imalatında son nokta konmamıştır. Bu, uzun bir depardır.

Son yıllarda bazı defineciler, define aramak için sismik cihazları tercih etmektedirler. Bu tür sismik cihazların define aramaya uygun olup olmadığı hala daha kanıtlanmamıştır. Sismik restivite türü cihazlar metal tespitinden çok toprak yapısını incelemek, su bulmak için kullanılır.

Toprak altındaki altın, gümüş, bakır gibi kıymetli metalleri tespit etmek bu tür sismik cihazların işi değildir. Metal tespitinde kullanılan en önemli cihazlar, pals indüksiyon cihazlarya da indüksiyon balans sistemlerdir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: menderes1278, 25.05.2010, 06:57 (UTC):
güzel bilgiler ellerinize sağlık.

Yorumu gönderen: erman, 23.11.2009, 19:54 (UTC):
bir kaç yüzyıl önce azınlıklar gömülerini taşlara çıplak kadın,balık resmi yaparakmı gömüyorlardı..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56729874 ziyaretçi (144594533 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)