Dejavu Nedir 1
 
Deja vu, dejavu

Dejavu Nedir

1. Bölüm

Dejavu, hâlihazırda yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık ya da görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. Ânı daha önceden yaşamışlık halidir. Fransızca; "déjà" (daha önceden) ve voir (görmek) fiilinin geçmiş zamanda çekimi olan vu'nun birleşiminden türemiştir.

Beynin, yorgunluk ya da başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. Herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir.

Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır.

Dejavunun zıttı jamais-vu dur. Bu durumda insanlar tanıdığı bir çevrede yabancılık çekebilirler. Dejavu ya benzer sebeplerle ortaya çıkar.

Araştırmalara göre insanların P den fazlası hayatlarında en az bir kere dejavu durumunu yaşamıştır.

İnsanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman dejavu yaşadığını unutur

1. Bölüm2. Bölüm ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: akın, 12.03.2017, 03:43 (UTC):
işte bu konu da paralel evren teorisini ortaya atıyor...

Yorumu gönderen: Maya, 14.01.2015, 08:51 (UTC):
Dejavu beynin normal çalışmamasından kaynaklanan bir durum değildir. Allah'ın izniyle daha önce rüyanızda gördüğünüz ya da ruhunuzun bedeninizden ayrılarak evrende yaptığı yolculuklarda tanık olup hatırladığınız bir anın tekrarlaması olarak yaşayabilirsiniz. Hatırlarsınız ve yaşarsınız

Yorumu gönderen: mehmet, 12.09.2014, 20:24 (UTC):
Ben dejavu olayını su sekılde yorumluyorum,daha onceden aynı olayı yasadın fakat bir hata ve eksıklık yuzunden bastan yasaman gerekti emınım duzeltmen gereken bırsey oldugu ıcın aynısını yasıyorsun.

Yorumu gönderen: Arets, 17.05.2014, 01:20 (UTC):
Rüyanızda birşey görüyosanız ve bu daha sonra gerçekleşiyorsa, ortak bilinç kavramını araştırın. Bilimsel birçok teori mevcut bu konuyla ilgili. Ve bana en mantıklı gelen teori şudur; ortak bilinçte gerçekleşme ihtimali olan tüm gelecekler bulunur. İnsan normalde ortak bilinçle iletişim kuramaz, ama rüya esnasında tesadüfen iletişim kurabilir. Bu olduğunda da gerçekleşme olasılığı bulunan bir geleceği görebilir. Fakat bu gördüğü rüyanın illaki gerçekleşeceği anlamına gelmez, çünkü asıl geleceği sadece tanrı bilebilir. Bunun dışında sonsuz sayıda gelecek olasılığı vardır. Burdan sonrası benim yorumum, sanırım gerçekleşme olasılığı fazla olan geleceklerden birini görebiliyoruz sanırım rüyamızda. Böyle düşünmemim sebebi de rüyası tutan insanlara denk gelmemdir. Aksi taktirde sonsuz sayıda olasılıktan birini görmek ve bunun yaşanması çok küçük bir ihtimal olurdu.

Yorumu gönderen: Erdal, 17.11.2013, 15:00 (UTC):
Altı yaşımdayken bir olayı birdaha yaşamış gibi oldum sonra daha önce yaşadığımı da hatırladım. Gerçekten bir insan bir yaşadığının tıpatıp aynısını birdaha yaşıyor. Sonraları da çok defa dejavu oldu ve hepsinde de daha önce yaşadığım aynısı olayları da hatırladım. Yani ben hatırlayıp şaşırmayanlardanım.

Yorumu gönderen: Pelin , 21.11.2010, 14:16 (UTC):
Ben sık sıkyaşıyorum bu olayı.Ve zaman zaman beni korkutuyor.Üstelik çokta fazla sinir bozuyor.

Yorumu gönderen: cuneyt, 28.07.2010, 10:32 (UTC):
Ben rüyamda 10 gün sonra gideceğim bir yeri,insanları,bulunduğum yer ve olayları birebir aynısını gördüm.bu dejavu değil ama rüyada nasıl böyle net bir şekilde gördümü anlamış değilim..sabah kalktığımda bütün gün o rüyayı düşünmüştüm ve detayları tıpa tıp aynı oldu...bunun anlamı nedir sizce?

Yorumu gönderen: şakirt, 25.10.2009, 18:24 (UTC):
peki hiç görmediğim bir yeri rüyamda görüp sonrada o yerin orası olduğunu görürsen nolur buBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56738608 ziyaretçi (144616690 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)