Dejavu Nedir 2
 
deja, dejavu, nedir, vu, ıı

Dejavu (Deja vu) Nedir

2. Bölüm

Dejavu, yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık ya da görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. Ânı daha önceden yaşamışlık halidir. Fransızca; déjà (daha önceden) ve voir (görmek) fiilinin geçmiş zamanda çekimi olan vu'nun birleşiminden türemiştir.

Beynin, yorgunluk ya da başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. Herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir. Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır.

Dejavu'nun zıttı jamais-vu dur. Bu durumda insanlar, tanıdığı bir çevrede yabancılık çekebilirler. Dejavu ya benzer sebeplerle ortaya çıkar. Araştırmalara göre insanların P den fazlası hayatlarında en az bir kere dejavu durumunu yaşamıştır. İnsanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman dejavu yaşadığını unutur.

Déjâ vu, Fransızca kökenli bir terim ve "daha önce görülmüş" anlamına geliyor. Günlük hayat boyunca sıkça yaşanan bu görüngü, bir anın daha önceden yaşanmış olduğu hissini veriyor. Ya da ilk defa gittiğimiz bir yerde sanki daha önceden de bulunmuş olduğumuzu hissedebiliyoruz. Kendi kendimize açıklamakta güçlük çektiğimiz bu durum, hafızada meydana gelen ufak karışıklıkların bir sonucu olarak açıklanıyor.tabii ki daha farklı yaklaşımlar da mevcut, örneğin daha önceden hafızaya alınmış olan bir görüntünün ya da olayın, belirli bir anda yeniden yarı gerçekçi bir imaj halinde zihne yansıması (flashback) olarak da tanımlanıyor. Arthur funkhoser, farklı inirsel uyarılara bağlı olarak gelişen 3 tip "déjâ vu" fenomeni olduğunu ileri sürüyor ve bunları şöyle sınıflandırıyor: "déjâ vecu" (önceden tecrübe edilmiş),"déjâ senti" (önceden hissedilmiş) ve "déjâ visité" (önceden gidilmiş).

Önceden yaşanmışlık hissine getirilen en güncel açıklamalardan birisi de, beyindeki kısa ve uzun dönem hafıza mekanizmalarında kısa süreli bir tutukluk meydana geliyor olması. algılanan bilgilerin (veya duyumların) kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya geçişi esnasında, normal yoldan saparak bir anlamda "yolunu kısaltması" sonucunda o anki algı, kişi tarafından uzun dönem hafızadan gelmesi nedeniyle'geçmişte yaşanmış" olarak nitelendiriliyor. Normalde algı ve tepki arasında geçen ve aslında bizim farkında olmadığımız gecikme süresini, kısaldığı zaman fark ediyoruz ve bunun sonucunda huzursuzluk hissine kapılıyoruz. Ayrıca, çeşitli sinirsel hastalıklarda, örneğin sara nöbetleri öncesinde, çoğunlukla'déjâ vu" hissi daha sık yaşanıyor.

1. Bölüm2. Bölüm ❯

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: BERAY, 16.09.2016, 21:26 (UTC):
NEDEN DÜNYADAKİ HALİMİZLE DEJAVU YAŞIYORUZ?MENFEZ DERİNLİĞİMİZ YETERİNCE AÇIK DEĞİL.HİÇBİRİMİZ YETERİNCE YETKİN DEĞİLİZ BU KONUDA.KRİSTALE GEÇEMEDİK İNDİGO BİLE OLAMADIK.KİMSE KİMSEYİ SEVMİYOR.TANIMAYI BİLE ÇOK GÖRÜYOR.TEŞHİSLER TANIMADAN KONULUYOR. HER İKİ TARAFTA İLERLEYEMİYOR.BİRİ KIZDIĞI ÖBÜRÜ KIZDIRILDIĞI İÇİN.KİMSE GENELİ GÖREMİYOR.GÖRENLEREYSE DELİ DENİYOR.VE İNSANOĞLU BUGÜNÜ GÖRÜYOR.BENCE PEK AZ İNSAN ÖLÜMÜNÜ GÖREBİLİR.HAKK'A YAKIN OLANLAR...ANCAK GERÇEKTEN YAKIN OLANLAR...

Yorumu gönderen: MASAL, 09.09.2016, 18:41 (UTC):
SEVGİLİ BOŞVER ,
BEYNİMİZ UYKU ESNASINDA ÇOK AKTİFTİR.BU YÜZDEN HERŞEY MÜMKÜNDÜR.ÇEŞİTLİ SİNİRSEL RAHATSIZLIKLARDA BU AKSONLARIN İKİ LOB ARASINDAKİ İLETİŞİMİ KESME DURUMUDUR.TABİİ BU SANİYELİK OLARAK OLUR AĞIR DURUMLARDA DAKİKAYI BULUR.O ZAMAN BU İLETİŞİMSİZLİK KRONİK HALE GELİR VE DEJA VULAR GÖRÜLÜR HER SEFERİNDE SIKLAŞARAK.
SEVGİLİ TUĞBA ACABA BİR RAHAHATSIZLIĞIN MI VAR.AMA NÖROLOG SENDEN E.E.G İSTER,KAN TESTİ İSTER VARSA VARDIR,YOKSA Kİ UMARIM YOKTUR BU BİR MENFEZ AÇILIMIDIR.
HA TABİİ ŞU BASTIRDĞIMIZ BİLİNÇALTIMIZ VAR YA PROBLEM ORADA BAŞLIYOR VE BİTİYOR.

Yorumu gönderen: abigail, 08.09.2016, 19:08 (UTC):
HAYIR,HAYIR YİNE HAYIR ....ZAMAN VE ÇEMBER TEORİSİ İLE İLGİSİ VAR. KUANTUM TEOREMİNE BİR GÖZ ATIN DEMEYECEĞİM. İYİCE BELLEYİN. ARASINDA ARALARINDA İLİNTİ KURUN!!!

Yorumu gönderen: boşver, 09.12.2010, 18:44 (UTC):
rüya halinde beyin normalden daha hızlı çalışa bilir. buda beyin rüyalarda hayatı daha hızlı yaşıyor ama biz hatırlayamıyoruz mu demek. dejavu anındada bu sahne bize rüyamızı hatırlatıyor mu ?? bence uçuk ama ihtimal var.

Yorumu gönderen: zeynep, 07.12.2010, 16:18 (UTC):
banada dejavu sık sık oluyo bence bunun nedeni 1-2 ay önce görülen unutulmuş rüyalar karşımıza çıktığında ben bu olayı daha önceden yaşadım hissi veriyor

Yorumu gönderen: nail, 06.12.2010, 19:26 (UTC):
bence salla bundan sonra ne fark eder, o yada bu. hep aynı sahne hep aynı perde sanki aşkta dejavuuuuu.....:)nail-66qhtm.

Yorumu gönderen: SERKAN, 26.11.2010, 19:09 (UTC):
dejavu olayı banada oldu ama abimin dejavusu farklı oldu,bir gün yemek yerken abim birden 'telefon çalacak ve ayşe abla arıyacak 'dedi aynısıda oldu..büyük bir ihtimalle yaşayacaklarımızı günler önceden yada ayla önceden rüyada görüyoruz ve o anı yaşarkende daha önce yaşamışız gibi hissediyoruz..

Yorumu gönderen: HRuN, 19.11.2010, 19:50 (UTC):
Bedenler yaratılmadan önce ruhlar yaratılmıştır.Ruhumuz herşeyden önce yaşadığı için hafızamızda bu anlar tekrrür ediyor. bu kadar basit. saygılarımla

Yorumu gönderen: dds, 28.10.2010, 17:44 (UTC):
bence bu tamamen bilinç altıyla ilgili insan beynnde unutulmus bilinc altı die bir bölüm war... buna dayanarak bnm dusuncem ruyalarda zaman kavramı yoktur ndn bi sonraki gunu veya 1 ay sonrasını rüyamızda görmiyelim sonuc olarak her uyudumuzda defalarca rüya görüoruz ama uyandımızda hiç birşey htrlamıyoruz ben dejavuyu reyalara dayandını düşünüorrum...

Yorumu gönderen: kemal, 17.10.2010, 17:56 (UTC):
bende çok kere bu duyguyu yaşıyorum bunun hakkında biçok yerde insanların nasıl şeyler hissetiğine baktım kimileri bu eski yaşanmışlık anılarını kullanarak geleceği bildiğini bile iddia etmişeler ama benimki bunlardan çok farklı.benimki kısa aralıklarla tekrarlanan olaylar da değil. ben yıllar önce yaşadığım bi olayı tekrar yaşamışım gibi hissediyorum ve bu asla bilinçli olmuyo yani bunu kestirip şimdi şu olcak falan diyemiyorum. bana en fazla mantıklı gelen ise islam inancıylada bağdaşan noktaları bulunan kuantumdaki herşey tek bi amda paralel evrenlerde yaşanıyo teorisi ve deja vu da bu evrenlerin çakışma anları oluyo. islamda da her şeyin biyere yazılmış olduğu ve bunları biliyo olup tüm tüm bunları yaşamak için dünyaya gönderilme gibi bi durum var yani sanki bişeyleri hatırlıyoruz. bu yaşadıklarımızı dünyada yaşamadık ama kaderimizi hatırlıyoruz ve onları sankidünyada yaşamışız gibi hissediyoruz. bu benim yaşadığım daja vu hissleri için en mantıklı olan bilimsel olmasa da insan kalbini en çok tatmin eden açıklama

Yorumu gönderen: bugs, 26.09.2010, 17:35 (UTC):
burda blmsel açıklaması var siz yok reenkarnasyon yok blmemm ne.

Yorumu gönderen: sinan, 26.08.2010, 15:05 (UTC):
reankarnasyonla ne alakası var. Hayatını tekrar görüyor adam.

Yorumu gönderen: mcht, 25.08.2010, 23:20 (UTC):
o dedeiğiniz reenkarnasyon arkadaşlar

Yorumu gönderen: tugba , 22.07.2010, 22:35 (UTC):
benm nerdeyse her 2 günde bi böyle bişey oluyor ama mervenin dediği gibi bu kadar kolay değil bencede

Yorumu gönderen: merve, 12.07.2010, 16:55 (UTC):
bu kadar basit değil.ölen insan bence geçmişin tamamını veya son bir yılını tekrar yaşıyor olabilir veya başka bir şey...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687617 ziyaretçi (144483648 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)