Dikkat Eksikligi ve Konsantrasyon Bozuklugu
 
Dikkat Eksikliği ve Konsantrasyon Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Konsantrasyon Bozukluğu

Okunan kitaptan ya da bir yazıdan bir şey anlamama, çabuk sıkılma, düşünceleri toparlayamama, isimleri unutma gibi durumlar, konsantrasyon bozukluğunun bir işaretidir. En çok gençleri etkileyen ve insan yaşamını olumsuz etkileyen yakınmalardan biri olan konsantrasyon bozukluğu, kişinin performansını olumsuz etkileyerek depresyona kadar sürükleyebiliyor. Daha çok, beyin yorgunluğu, uyku düzensizliği, ısı ve ışık değişimleri, ekonomik sorunlar, aile içi iletişimsizlik, mutsuzluk, umutsuzluk, uyku bozukluğu ve gelecek kaygıları insanları konsantrasyon bozukluğuna itmektedir. Konsantrasyon bozukluğunun giderilmesinde hipnoterapi etkin biçimde kullanılmakta ve oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

"Okunan kitaptan bir şey anlamama, çabuk sıkılma, düşünceleri toparlayamama, isimleri unutma gibi" durumların, konsantrasyon bozukluğunun işareti sayılabileceği belirtildi.

Türkiye Beyin Araştırmaları ve Sinir Bilimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, yaptığı açıklamada, dikkat dağınıklığının çeşitli nedenlere bağlı olduğunu bildirdi.

Toygar, "Beyin yorgunluğu, uyku düzensizliği, ısı ve ışık değişimleri, ekonomik sorunlar, aile içi iletişimsizlik ve gelecek kaygıları insanları konsantrasyon bozukluğuna itiyor." dedi.

Mutsuzluk, umutsuzluk, uyku bozukluğu gibi sorunları beraberinde taşıyan stresin, konsantrasyonu da etkilediğini belirten Toygar, şunları kaydetti:

"Konsantrasyon bozukluğu en çok gençleri etkiliyor. Sistemin yarattığı istenmeyen meslek seçimi, çeşitli televizyon programları, manevi değerlerin yerini maddi değerlerin alması gençleri olumsuz etkiliyor. Neyi, nasıl isteyeceğini bilmeyen genç, depresyona sürükleniyor. Konsantrasyon bozukluğu olan gençleri yönlendiren birileri de yok."

Toygar bu konuda ailelere büyük görev düştüğünü ifade ederek, gençlere "doğru hedeflerin" gösterilmesini istedi.

Konsantrasyon zihnin sürekli elde tutamayacağı bir durumdur. Konsantrasyonu sağlamak için ne kadar uğraşır ve kendinizi ne kadar zorlarsanız yoğunlaşmanız da o kadar zor olacaktır.

Bu yüzden konsantrasyonu geliştirmek için kullanılan yöntemler dolaylıdır. Mesela; zihnin ilgisini çeken dış uyaranları elemek konsantrasyonu kolaylaştırır.

Dikkat bozukluğu size üç mesaj verir:

  1. Beyninizi çalışma talimatına uygun kullanmıyorsunuz demektir.
  2. Okuduklarınızı doğru şekilde okumuyorsunuz demektir
  3. Konsantrasyon eşiğinizi ihlal ediyorsunuz demektir.

Konsantrasyon Bozukluğunun Nedenleri

Herhangi bir durumda dikkatimiz içe ya da dışa dönüktür. Eğer hayal kuruyorsak karşımızdaki manzarayı göremeyiz. Eğer kafamızın içinde kendi kendimizle konuşuyorsak okuduğumuzu da anlayamayız. Şimdi başınızı kaldırın ve çevredeki bir nesneye bakın. O nesneye bakarken ilkokulunuzu ve yaşadığınız şeyleri canlandırın. Gördüğünüz üzere zihnininiz hayale daldıkça nesne de bulanıklaşmaktadır. Çünkü beyin iç görüntüyü de dış görüntüyü de aynı kanal aracılığıyla algılamaktadır. Ders çalışırken dışa dönük dikkate ihtiyaç olduğundan hayal kurduğunuzu ya da farklı şeyler düşündüğünüzü fark ettiğiniz anda hemen hayalinizi kesmeli ve “nerede kalmıştık” demelisiniz. Dikkatin ve dolayısıyla konsantrasyonun üzerinde etkili olan psikolojik ve çevresel faktörler vardır. Mesela moral çöküntüsü yaşanılan bir günde dikkati toplamak güç olacaktır.

Dikkati Dağıtabilecek Faktörler Şunlardır

— Fizyolojik yorgunluk
— Gürültülü ortamlar (TV odası ya da başka işlerle uğraşan insanların bulunduğu yerler.)
— Hayal kurmak
— İlgi alanınıza girmeyen ya da istemeyerek okunan metinler
— Bir çalışma ortamının dışında yatarak ya da uzanarak çalışma
— Kontrolsüz iç konuşmalar
— Yoğun duygusal anılar ve etkisinden henüz çıkılmamış günlük olaylar
— Ana fikri yakalamadan okuma
— Stres

Ne Yapmalı?

— Beynimiz aynı anda iki işi birden yapmakta zorlanır. Ders çalışırken yaşadığınız olayları düşünmeyiniz.
— Kendinizi yorgun hissediyorsanız duş alarak ya da uyuyarak beden ve zihninizi dinlendirdikten sonra çalışmaya başlamalısınız.
— Uzun süreli bir konsantrasyon zor sağlanır. Çalışmaya ara vermek, zihnin dinlenmesi için önemlidir. Yorgun zihin dikkatini toparlayamaz. Bu nedenle ara vererek çalışınız.
— Sevmediğiniz dersleri ve konuları okumaya başlamadan önce çevrenizdekilere ve kendinize “bunun ilginç yanı nedir” diye sorunuz.
— Gürültülü ortamlarda ders çalışmayınız. (TV karşısında ya da müzik dinleyerek.)
— Kendinize bir çalışma ortamı hazırlayın ve sadece orada çalışınız
— Aynı amaç etrafında toplanacağınız “öğrenme grubu” oluşturarak konsantrasyonunuzu artırınız.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: can, 20.01.2018, 17:36 (UTC):
Bende kitap okurken okuduğumdan hiç birşey anlamıyorum ne yapmalıyım .lütfen yardım edin

Yorumu gönderen: Burak, 17.01.2017, 11:47 (UTC):
Bu size benden bir öneri olsun... Evde Soruları çözerken belli bir soru çözdükden sonra Dikkatiniz bozuluyor ve soruları okudukdan sonra anlamakda sıkıntı çekiyorsanız şunları yapın.. Öncelikle Spor Isınma haraketleri yapmanızı öneririm böylece uyuyuyan hücrelerinizi yeniden canladıracaksınız.. Ayrıca Tatlı yiyecekler atıştırın bu zihninize çok faydası dokunacaktır. Eğer sınav ortamında iseniz Gözlerinizi kapatın ve kulak arkanıza yumuşak hafif ovalama masajlar yapın bunu 20 saniye sağ tarafınıza uygulayın... Bu benim Okul döneminde çok büyük bir sorun haline gelmişti buna çözüm bulmak için kenime göre psikolejik yöntemler geliştirdim. Bu soruna bir çözüm tam olarak sizde bitiyor. Kendinize göre bir yöntem geliştirip buna tam anlamıyla ne kadar saçma da gelse inanmalısınız.

Yorumu gönderen: viyan , 04.11.2016, 07:39 (UTC):
unutkanlık ne kadar igrenc bişey:(

Yorumu gönderen: xxxx, 19.10.2016, 07:56 (UTC):
Okuduğunu doğru anlamamak ve öğrendiğini unutmak ayrı şeylerdir. Hızlı okuma alışkanlığı edinmemiz şart. ikincisi sürekli okumak gerekli. üçüncüsü okumaya istekli olmak gereklidir.


Öğrendiğini unutmak: eğer unutmak istemiyorsak beli aralıklarla öğrendiğimiz konuları tekrarlamak gerekir. Yoksa herkes unutuyor.

Yorumu gönderen: Aysu, 09.02.2016, 11:46 (UTC):
Yaa benim derdim daha buyuk. Ben hafizim cok kısa surede ezberledim kuranı kerimi. Ama şuan tekrar etmeme rağmen az önce okudugumu unutuyorum. Nasıl olsa anlamıyorum unuturum diye kitap okuyasim gelmiyor. Beynim dağınık bi bilgisayar gibi bi suru bilgi var ama ihtiyaç hissettigimde onu nereye koydugumu bulamıyorum ve birisi söyleyince kendi kendime çok kiziyorum " aaa bunu bende biliyordum" diyorum daha neler neler uyuyorum ama uykuya dalma sorunu yasiyorum. İmdaaaaaat diyesim var

Yorumu gönderen: Emre, 22.09.2015, 19:48 (UTC):
İlaç iyileştirmek için değil kimyasal bozulmayı gidermek içindir. Eğer psikoterapi görülmez ve soruna neden olan yanlış düşünce kalıpları bulunup onlar çözülmezse ilaç bırakıldığı anda tekrar sorun elbette yaşanabilir. Ayrıca doktor ilâcı bırakabilirsiniz demeden kafanıza göre ilâç bırakırsanız yarar görmezsiniz zarar görürsünüz. Psikiyatrik ilaç pat diye bırakılmaz. Peygamberimiz tedavi sebeplerine dört elle yapışılmasını ve ilim ve ehliyet sahiplerine itimad edilmesini üstüne basa basa emrettiği halde biz yarım bilgimizle işe yaramıyor bu deyip İslâm'ın yapma dediği şeyi yaparak daha dindar olamayız. Esas bataklık bilim ile Allah'ın emrettiği arasına duvar çekip kendi başına bilip bilmeden bu bana iyi geldi diyerek çözüm aramaktır. Namaz ve zikirin konsantrasyon arttırmada yararı olsa da klinik düzeyde rahatsızlığı olan insana al şu zikri iyile demek kadar büyük kötülük olamz. İnsanın dikkat ve unutkanlık ile ilgii ciddi hatta hayati bir sorunu varsa buna kesin olarak sebep olam şeyin ya da şeylerin neler olduğunun bukunması ve çözülmesi zorunludur. O sorun ve sebepleri anlaşılarak hasta durumla kesin olarak yüzleşmezse elbette gerçek bir çözüm asla gerçekleşmez. Sorunun sebebini bul, onunla cesurca yüzleş, ve doğru araçları kullanarak kesin sonucu alana kadar üzerine yürü ve sorunu aş.

Yorumu gönderen: ramazan, 15.08.2015, 00:48 (UTC):
Arkadaşlar bndede aynı sıkıntılar var bunun çaresi namazda ibadet etmekte isyan etmeyin halinize şükür edin abdest almak tansiyonu falan düzenler namaz her şeyin ilacıdır bnden size bir tavsiye bu psikiyatri ile falan geccek bisey değil doktora gidiyorsun sana ilaç veriyor doktorun verdiği ilaç sizi psikolojik en düzenliyor kendinizi iyi hissediyonuz ama bunu devamlı kullanmak gerekiyr ilacı kullanmayı bıraktığınızda sahada kötü oluyorsunuz dediğim gibi islamdan ne kadar uzaklasrsanz o kadar bataklığa gidersiniz orada burada çare ararsınız ama boşuna emin olun ki Dediklerimi yapın düzelme kesinlikle yaşarsınız

Yorumu gönderen: İçinizdenBiri-.-, 03.04.2015, 17:58 (UTC):
Ya şimdi bende de var bunlar ama bu kadar şiddetli değil
ilköğretimde hem resim çizip hem de dersi
dinleyebiliyordum ve inanın iyiler arasındaydım
birkaç ay öncesine kadar kitap okuyabiliyordum
şuan dikkatimi veremiyorum. Ailem umursamaz
olduğumdan sürekli şikayetçiydi ama liseyle beraber
ders notlarım dehşetli bir düşüş yaşadı ve umursamaz
gibi davransam da kaygı yaşıyorum sürekli ülser oldum
ya ne diyim? Piskoloğa gittik bana işitsel dikkat eksikliği
tanısı koydu da ben hala inanamadım bir de şu dalınca
daldığımı sonradan farkediyorum dalmamak istiyorum.

Yorumu gönderen: AKİF, 07.12.2010, 13:44 (UTC):
Okuduğumu anlayamıyorum 2hafta oldu tık yok ve ben türkiyede ilk 100'e girdim üniversitelerarası o kadariyiydim kiama sankibiri beddua ettide alt üst oldum kafayı yiyeceğim endişelerkorkular yanında geliyorne yapacağım bilmiyorum geçmişi hatırlıyorum ama şimdi sorunluyum 2saat önceyi 1hafta önceyi hatırlayamıyorum NE YAPACAĞIM BİTTİM SANKİ YAA:(((((( Doktora gittim bana cipralex verdieearkadaşzaten ben unutkanlıktan gelmişim bu ilacadamı unutkanlığamahkum ediyor ayakta uyutuyor :(( Tecrübeli olanlar yardım etsin lütfen:((((PERİŞAN OLDUM OFFFF

Yorumu gönderen: nevra, 21.11.2010, 09:26 (UTC):
artık ders çalışmak büyük bir yük gibi geliyor bıktım

Yorumu gönderen: çağla, 10.11.2010, 18:20 (UTC):
artık her sınavdan çıkışta aa burda bunu soruyomuş,değildir yazıyomuş demekten bıktım derslerim iyi fakat kırılan puanlarımın bilmediğimden değilde konsantrasyon eksikliğinden, dikkat dağınıklığından olması beni çok mutsuz ediyor kesin bi tedavi yöntemi yok mu bunun ,napıcam ben yhhaaaa..:(

Yorumu gönderen: yasemin, 02.11.2010, 14:18 (UTC):
Özellikle sınavlardan çıktıktan sonra "aa evet ya" demekten bıktm.Bildiğm şeyi yanlış yapıyorum.Yanında oturduğum arkadaşm sınav sırasında fazlasıyla oflayıp pufladığımı söyledi.Zaten dikkatim dağınık bi de sınav stresiyle birleşio beni deli edio.!

Yorumu gönderen: burak, 26.10.2010, 19:10 (UTC):
bendede aynı sorun vardı bu sorunumu sporla bertaraf ettim mesela, matematik dersine çalışmaya başlamadan önce 30 dk koşu yapıyorum sonra ılık duş dikkat kontrasyon %100 yaşım 15

Yorumu gönderen: fisun, 25.10.2010, 21:43 (UTC):
benim oglum 14 yasinda,dikkat bozuklugu var,bende kafayi yiyecegim yakinda,hic laf söz dinlemiyor,okuldan sikayet geliyor,4 dil biliyor ama diger dersleri felaket,nasil bas edicem bilmiyorum,helppp

Yorumu gönderen: BaşParmak , 20.10.2010, 14:18 (UTC):
Başparmak dıye bı fılım vardı orda da bu konu ele alınyo cocain molekülleri içeren bı ılaçla tedavısı yapılyo bunun nekadar dogru oldugu sorgulanyo fılmde bu tip rahatsızlıklar okul dahil her konuda insana çok zarar verır ben Dıkkat edın yorumları okurken sanki kendım yazmışım gibi geldı hepımiz iltibata geçmelıyız

Yorumu gönderen: canan, 02.09.2010, 11:06 (UTC):
off ben hiçbirşeye konsantre olamıyorm napıcam yaa:(((

Yorumu gönderen: tuqba, 30.07.2010, 13:10 (UTC):
ya bendede faslasıyla konsantrasyon bozuluqu var sürekli ders calısırken bi bakıom hyal kurmaya ,icimden konusmalara baslıom calıstıqımdan bisey anlamıyorum artık ders calısmak eziyet qibi qelio :/ yardm edin

Yorumu gönderen: özlem, 22.06.2010, 12:19 (UTC):
bendede var konsantrasyon bozuklugu, birini dinleyipde anlamama ve hayal kurma gibi seyler..
sanirim en iyisi kitap okumak..

Yorumu gönderen: Barış, 01.06.2010, 12:24 (UTC):
ben'de unutkanlık cok ama cok var bide Konsantrasyon Bozuklugu var yani lafın kısası ben mahvolmuş biriyim acilen benim bu durum'dan kurtulmam gerekiyor neyapacağımı bilmiyorum bilen varsa bana yardım cı olsun .?

Yorumu gönderen: ercüment, 27.05.2010, 17:09 (UTC):
mrb konsantrasyon problemi bendede var ben 1 yıl öncesine kadar hiçbir sorunum yoktu konsantrasynla ilgili aradan zaman geçti şuan yine aynı durumdayım ne yapmalıyım bütün bildigim yolları denedim olmuyor

Yorumu gönderen: serdar, 23.05.2010, 16:45 (UTC):
koltuğa yayılın,kollarınızı iki yana açın.gözlerinizi kapatın.burnunuzdan soluk almaya vermeye başlayın.gözleriniz kapalı şekilde içinizden gözlerinizle ,nefesinizin gidiş geliş yönünü ,yolunu takip edin.nefes,hava burun deliklerinize geliyor,içeri giriyor....nefes burun deliklerinizden çıkıyor,terkediyor....yukarı aşağı..hava giriyor ve çıkıyor..+ ve - ...en az 2 dakika yapın.bu konsantrasyonunuzu arttıracak.aynı zamanda gevşetici ve dahada önemlisi,sosyal fobi hastalığını tedavi edici.geçmiş olsun.

Yorumu gönderen: arzu, 12.05.2010, 14:09 (UTC):
slm bende de var aynı sorun dikkatimi veremiyor aynı zamanda çok unutkanlaştım iş ve özel hayatımı etkiliyo ne yapabilirim..lütfen söyleyin

Yorumu gönderen: ibrahim, 02.05.2010, 18:28 (UTC):
yav benimde arara kafa başka biyere gidiyo ders çalışırken aniden bi şey geliyo aklıma.sona 1saate bitirecem dersi 2saate bitiriyom

Yorumu gönderen: Polat, 21.04.2010, 10:46 (UTC):
Bence Konsantrasyon Bozukluğunu Engellemek İçin Başladığınız İşi Biti

Yorumu gönderen: ayla, 16.02.2010, 16:18 (UTC):
aynı durum bnde oldu çok buyuk bi acı yaşadım halada yaşıorum ve dersten eser yok konsntre olamıorum tam topluorum hadi dnlıorum şimdi dıorum 10 dk geçıo ki kendıme gelıorum gene dalmş gtmişim :S

Yorumu gönderen: MUHAMMET, 03.02.2010, 12:51 (UTC):
:S aynı Hatayı Bende Yasadım Bir Kitap Okuyorum Hiç Bir Sey Anlayamıyorum Bir Tv Filmi İzliyorum Anlıyorum Ama Yarım Saat Sonra Tv Filmini İsmini Bile Hatırlayamıyorum
Konsantrasyon Bozuklugu İçin Neler Yapmalıyız Bir Bitki Bir İlaç Felan Yokmu
Herkes Kendinizi Toparlayın Diyorda Nasıl...:S

Yorumu gönderen: kewser, 27.01.2010, 15:07 (UTC):
aynı sorunları bende yaşıyorum doktora gttm dıkkat eksklıgı nedenıyle tedavı uyguladı 3ay surdu hiç matematik yapamayan ben soru çözebılıyordum tedavi bitti 1sene gecti suan gene aynıyım çok skıldım artık beynımı cok yorgun hissedıyorum ne olcak boyle bılmıyorum:(

Yorumu gönderen: baykuş, 23.01.2010, 10:19 (UTC):
bende yıllardır çekiyorum bu acıyı biri konuşurken dinleyemiyorum bile gözlerine bile bakamıyorum çok çaresizim etrafımda hiç arkadaşım bile kalmadı iş görüşmelerim bile fiyaskoyla bitio bundan dolayı

Yorumu gönderen: melike, 22.01.2010, 14:25 (UTC):
bende de var konsantrasyon bozukluğu ve yeni olan bir şey değil.ne istediğini bilmiyormuş gibi bir imaj çiziyorsun :S

Yorumu gönderen: yıldız, 22.01.2010, 14:10 (UTC):
yıllarca konsantrasyon bozkluğu yaşadım bu ilk okuldan beri var kimse anlamadı herkes beni tembel olarak yorumladı oysa ders çalışsamda anlamıyordum bu yüzden çalışmıyordum yıllar sonra internet çıktıda öğrendik çimdi toparlamak zorundayım tabi yaşadıklarım yanıma kar kaldı.keşke o zamanlarda böyle şeyler anlatılsaydı.şimdi bazı şeylerden bu kadar geri kalmazdım.

Yorumu gönderen: fatoş, 22.12.2009, 13:32 (UTC):
bir türlü kurtulamıyorum düşüncelerimden hayal kurmaktan düşünmekten bıktım artık hayal kurmaktan bıktımartık bu belirtilerden daha fazla sı var bendeBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56687588 ziyaretçi (144483563 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)